WRecenzje

Niepokorna Defiant

Że tak retorycznie spytam, czy nie macie czasem uczucia, że ładną bieliznę szkoda chować pod ubraniem? Bo ja nieustająco – stanikomaniactwo zobowiązuje 😉 Jak na zamówienie takich jak ja pojawił się trend wzbogacania stanika o elementy, które mogą wystawać z dekoltu i zdobić nas także, gdy nie jesteśmy w negliżu. Dekoltowe paseczki, koronkowe dopinki – istny szał dopinaczy. Tylko szkoda, że do niedawna producenci adresowali je wyłącznie do posiadaczek niewielkich biustów i „standardowych” rozmiarów. Paseczki, jak wiemy, da się już znaleźć w bieliźnie D+, ale co z koronkowymi plecami, kołnierzykami? Kiedyś widziałam coś takiego w jednym z modeli marki Empreinte, ale był to chyba jednostkowy „wybryk”. Tymczasem nie ma chyba przeszkód, by koronkowy kołnierzyk czy ozdoba na plecy mogły być przypięte do biustonosza z miseczką G czy H. Jakieś uprzedzenia projektantów? Czy duży biust ma znowu udawać, że go nie ma?

Na szczęście znajdują się tu i ówdzie designerzy obdarzeni wyobraźnią obejmującą więcej niż kilka rozmiarów. W tym – w polskiej firmie Samanta. Przedstawiam Wam pierwszego polskiego „dopinacza” o adekwatnej nazwie – Defiant, czyli niepokorny, wyzywający, prowokujący, buntowniczy. Czy naprawdę trzeba buntu, by zaoferować trendowe pomysły pełniejszemu zakresowi rozmiarów? Jeśli tak – zapisuję się do buntowniczek 🙂

 

To też Buntownik, ale rodem ze Star Treka 🙂 USS Defiant NX-74205, źródło: Memory Alpha

Samanta – Defiant, konstrukcja: A911, rozmiar: 80H [Rozmiary katalogowe: 65 G-M, 70 F-L, 75 E-K, 80 D-J, 85 C-I, 90 C-H, 95 D-G, cena w sklepie firmowym: biustonosz 179 zł, kołnierzyk 49 zł, figi 69 zł; biustonosz został mi dostarczony przez producenta]

 

Estetyka

W moim odczuciu o urokach Defianta najbardziej decyduje wrażenie całościowe – nie tylko w zestawieniu z kołnierzykiem, ale najlepiej także z majteczkami. Buntownik – a może: Buntowniczka – jest po prostu stworzona do tego, by być w komplecie 🙂

Zacznę jednak od samego biustonosza. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jego jakością – miłe w dotyku, ale także solidne dzianiny nie szeleszczące sztucznością, takież ramiączka i zapięcie, nienaganna jakość szycia – mam wrażenie, że Samanta poszła w górę z jakością swoich produktów. To samo dotyczy reszty kompletu.

Co do urody – jest to bez wątpienia elegancki czarny stanik, mam jednak do niego jedno zastrzeżenie. Koronka jest piękna i dobrej jakości, co zawsze się chwali, ale za słabo ją widać ze względu na podszycie górnej części miseczek czarną siatką. Trzeba się dobrze przyjrzeć stanikowi, by dostrzec urodę tej koronki. W pełnej krasie za to można ją podziwiać na kołnierzyku oraz majteczkach z tyłu.

Koronka – fragment fig

To jeden z powodów, dla których komplet jest moim zdaniem najlepszym sposobem, by wyciągnąć z Niepokornej to, co najlepsze 🙂 Nie wiem czemu nie zastosowano tu podszycia w kolorze cielistym, tak jak w pozostałych biustonoszach z serii Defiant (sądząc po fotkach).

Dolna część miseczek i cały przód są uszyte z dość grubego, ale miękkiego, gęstego, stabilnego simplexu o bardzo delikatnym satynowym połysku, który wygląda na świetny jakościowo i trwały.

Wolałabym jednak węższe i ciekawsze estetycznie ramiączka, może z bardziej widoczną fakturą albo ozdobnym brzegiem, tak by sprawiały trochę lżejsze wrażenie (na katalogowych fotkach są chyba jakieś fajniejsze, chlip). Według pierwotnego projektu na ramionach miały być one ozdobione koronkowymi „skrzydełkami”, jednak zrezygnowano z nich, bo podobno źle się układały pod większym obciążeniem. Być może, ale i tak szkoda 🙂 Brakuje mi jakiegoś akcentu na ramiączkach.

A teraz przejdźmy do głównej atrakcji, czyli kołnierzyka – dopinacza 🙂

Jest on przypinany do stanika w trzech miejscach: na mostku (pomiędzy miseczkami) oraz z tyłu, symetrycznie do miejsc blisko miejsc wszycia ramiączek. Znajdują się tam bardzo dyskretnie wszyte, praktycznie niewidoczne z zewnątrz uszka, a kołnierzyk wyposażony jest w haczyki. Paski, do których przymocowane są haczyki, są regulowane i elastyczne. Koronka z przodu kołnierzyka jest także rozciągliwa, natomiast siateczka z tyłu – nie. Z przodu mamy więc koronkowy „naszyjnik”, a z tyłu minimalistyczne skrzydełka. Oba elementy mają swój urok, i choć początkowo ciekawszy wydawał mi się tył – to jednak nabiustnie polubiłam zarówno awers, jak i rewers 🙂

Komplet na nagim ciele prezentuje się ciekawie, a co z wersją ubraną? Moim marzeniem wszak było, by móc pokazać urok bielizny także w bardziej publicznych sytuacjach. Oczywiście niezbędny jest dekolt. Nie znalazłam jeszcze kreacji odsłaniającej w pełni zarówno przednią, jak i tylną część kołnierzyka – muszę więc wybierać: przód albo tył.

Przód w wydekoltowanej bluzce. Gdyby dekolt był głębszy, wystawałaby również koronka biustonosza (urok dużego rozmiaru…)

Czarna sukienka o luźnym kroju wydekoltowana z tyłu (poziomy pasek jest częścią sukienki)

Z dużego dekoltu, jeśli jest szerszy, lubią też wychylać się ramiączka, i dlatego też tak żałuję, że nie są bardziej dekoracyjne. Dekolt z przodu powinien być oczywiście głęboki. Myślę, że dobrze komponowałaby się np. mała czarna z głębokim dekoltem i koronkowymi rękawami, niestety nie jestem (jeszcze?) w posiadaniu takowej 🙂 Ciekawa byłaby zapewne także nieco rozpięta bluzka koszulowa. Albo oversajzowa suknia-worek wydekoltowana z obu stron. No i, rzecz jasna, koronkowy peniuar czy inna przezroczystość.

Dopasowanie

Rozmiar 80H przewidywalnie okazał się dobry. Jest to dość swobodna 80-tka, pod względem rozciągliwości bliżej jej do przeciętnej Frei niż przeciętnego Panache. W każdym razie 85 byłoby już na pewno za luźne. Miseczki to przeciętne europejskie H, jeżeli można tu mówić o jakimś standardzie. Na mniejszą pierś miseczka jest ciut za głęboka, jak zwykle, i nie mam o to do niej pretensji.

 

 

Kształt

Biust w Defiancie A911 nie jest tak wypchnięty do góry, jak sugeruje to katalogowa fotka. Dolna linia piersi jest raczej opadająca, ale dla mnie jeszcze w akceptowalnej strefie. Pod tym względem profil trochę przypomina ten uzyskiwany w Darii od Ewy Bien, zresztą krój tych modeli wygląda podobnie, Niepokorna jednak lepiej zbiera z boków. Profil jest łagodnie okrągły, pod pewnymi kątami wydaje się lekko spłaszczony.

 

 

Defiant nie jest więc wypychaczem, podobnie zresztą jak inne miękkie Samanty, które zdarzało mi się do tej pory testować albo przymierzać. Jeśli więc ktosi nie zależy koniecznie na mocno podniesionym biuście z zaakcentowanymi szczytami, będzie z kształtowania Buntowniczki A911 zadowolona.

 

Konstrukcja i podtrzymanie

Defiant, podobnie jak inne Samanty, ma dla mnie za wąskie fiszbiny. Miseczki są wąskie, a przy tym głębokie. A911 to krój z bocznym panelem, jednak gdy porównamy go z innymi side-supportowymi krojami – panel ten jest nieduży, więc ramiączko ciągnie pierś do góry głównie z boku, i to właśnie skutkuje słabszym podnoszeniem. Na pewno mogą ucieszyć się z Samanty osoby o węższej podstawie piersi i lubiące wąskie fiszbiny.

Do podtrzymania nie mam zastrzeżeń, Defiant dobrze sprawdza się w codziennym noszeniu. Tył nie jest nadmiernie rozciągliwy, a ramiączka są bardzo stabilne (podszyte z przodu nierozciągliwym paskiem).

 

 

Wygoda

Jestem pozytywnie zaskoczona faktem, że w Prowokatorce ani trochę nie uwierają mnie fiszbiny boczne, ani u góry ani u dołu – mimo że są raczej długie. Może to dzięki sposobowi ich wszycia – końcówki są wszyte pod dolną taśmę, która jest gruba i miękka. Gniotły mnie w żebra fiszbiny pod piersiami, co zdarza mi się w przypadku wąskofiszbinowych staników, ale lekka fiszbinoplastyka, czyli ręczne wygięcie fiszbin, wyraźnie pomogła. Nie jest więc Niepokorna najwygodniejszym z moich biustonoszy ze względu na wąskofiszbinowość, ale osoby o węższej podstawie piersi nie będą miały moich kłopotów.

Ramiączka są od spodu podszyte paskiem, zawierającym w środku miękki wkład, dzięki czemu są wygodne i nie uwierają.

 

 

A teraz kilka uwag na temat dopinacza 🙂 Po pierwsze – da się założyć całość bez pomocy osoby trzeciej! Gdy już dopniemy kołnierzyk do stanika we wszystkich miejscach, da się go ostrożnie przeciągnąć przez głowę bez rozpinania całej konstrukcji. Rzecz jasna, stanik zapinamy dopiero na ciele 😉

 

Miejsce przypięcia kołnierzyka z tyłu, w pobliżu nasady ramiączka

 

Miejsce przypięcia kołnierzyka z przodu – do mostka

 

 

Przednia część kołnierzyka z maksymalnie skróconym paskiem

 

Jeśli chodzi o konstrukcję samego kołnierzyka – przedni pasek jest dość długi, zapewne dlatego, że kołnierzyk jest elementem uniwersalnym, kupowanym oddzielnie i przeznaczonym do dopinania do kilku różnych modeli z serii Defiant (A335, A345, A479), które mogą mieć niższe mostki. Ja musiałam skrócić go maksymalnie, tak aby kołnierzyk nie uwierał mnie z przodu w szyję, a i tak wygodę zapewniło mi dopiero wjechanie regulatorem na koronkę 🙂 Z tego samego powodu nie mogę bardziej skrócić pasków z tyłu – bo wyjątkowo nie lubię napierania na przednią część szyi, a naciągnięcie tyłu równa się nacisk z przodu. Jakoś jednak udało mi się uzyskać wygodny i dobrze wyglądający wariant.

Niestety kołnierzyk lubi rozpinać się z tyłu w trakcie noszenia. Przydałyby mu chyba się dodatkowe naciągi po bokach. Można by więc to i owo poprawić, ale ogólnie jestem raczej pozytywnie zaskoczona, że to wszystko jakoś działa 😉

 

Do kompletu – figi, rozmiar XL

Majteczki są wyjątkowo urokliwe ze względu na przezroczysty tył z koronką oraz ozdobną dziurkę u góry. Na leżąco nie widać tych walorów, dlatego zachęcam Was do zerknięcia na moje selfiki na instagramie w całym komplecie 😉 Poza urodą, są też wygodne, choć ja jak zwykle wolałabym wyższe figi.

Warto zwrócić uwagę na to, jak komponuje się cały komplet z przodu i z tyłu. Z przodu akcenty koronkowe mamy na kołnierzyku i staniku, majtki natomiast są dzianinowo-siatkowe. Z tyłu natomiast odwrotnie – na majteczkach pyszni się koronka, a u góry – paseczkowo-siatkowy minimalizm.

 

 

 

Galeria

A oto Prowokatorka w wielu odsłonach, także z bliska 🙂

 

[Katalog flash w serwisie flickr nie jest dostępny, przepraszamy.]

 

Podsumowanie

 

 

„And now – the conclusion” 🙂 Jestem zadowolona z niepokornego kompletu i z utęsknieniem liczę na więcej tego typu projektów! Tyle fikuśnych rozwiązań wciąż czeka na wprowadzenie do oferty dla większych biustów. Mam już dość tego wiecznego czekania w ogonie!

Przy okazji zaliczyłam udany powrót do marki Samanta. Mimo że fiszbiny stosowane przez firmę nie są idealne dla mojego biustu, to jednak projekty Samanty wyglądają na tyle ciekawie, że będę testować dalej. Niebawem pokażę Wam model Spark z kolekcji wiosennej, a co potem, zobaczymy 🙂

Ciekawa jestem, jak Wam się podobają takie komplety z dodatkowymi elementami. Co najbardziej Was nęci – paseczki, kołnierzyki, koronkowe „plecy”? Przy jakich okazjach odważyłybyście się nosić taki zestaw tak, by był widoczny spod ubrania? A może możecie już pochwalić się swoimi pomysłami na stylizacje underwear as outerwear? 🙂

Może ci się spodobać

8 komentarzy

  • Gość

    Super 🙂
    Podobają mi się takie fikuśne staniki, ale na razie poza zwykłym paseczkowcem nie mam nic specjalnego. W sumie może wypróbuję ten model, ale 1) jak będzie na wyprzy, 2) pewnie i tak się okaże, że ma za wąskie fiszbiny 😉

    30 kwietnia 2017 at 11:15 Reply
  • yaga7

    Haha, znowu mi się nie zalogowało, mój komp ostatnio szaleje 😉

    30 kwietnia 2017 at 11:23 Reply
  • teresa104

    Doczekałyście się wreszcie stanika z golfem:)

    Czekam na stanik ze skarpetami.

    3 maja 2017 at 22:01 Reply
  • kasica_k

    A ja czekam na stanik z kapturem 🙂 Ale to jeszcze nie jest stanik z golfem, to jest stanik, jak widać na załączonym obrazku, z kołnierzykiem. Acz koronkowy streczowy golfik też mógłby być interesujący. Niedawno widziałam gdzieś takie krótkie koszulki z elastycznej koronki, wkładane na górę kadłuba.

    4 maja 2017 at 14:39 Reply
  • teresa104

    Co do koszulek z koronki – czy powinnam się martwić, że wracają mody na rzeczy, które były modne w czasie, gdy byłam już dorodną panną? Były już takie golfiki, pod piersiami się kończyły. Potem miał być chudy brzuch, nie za dużo chudego brzucha zresztą, bo nad pępkiem już zaczynały się spodnie marchewy z jasnego teksasu, w wersji lux były to “piramidy”. Dziś mamy “mom fit”, żadne tam wieśniackie warzywa.

    Potem nastąpił styl grunge. Za duże koszulki obrypane takoż nad pępkiem, na to kraciasta flanelka z obrypanymi, a jakże, rękawami.

    Ten stanik przypomina mi te różne ustrojstwa sadomaso, które znam oczywiście tylko z kaset wideo:) Niezbyt gruntownie jestem wdrożona zatem, ale skojarzenie mam takie. Nie fikuśne, nie słodkie, nie zalotne. Trochę też jak tatuaż na szyi. Sadomasochizm i tatuowanie się ma entuzjastów. Może w innym kolorze… Nie wiem. Nie czuję tego.

    4 maja 2017 at 15:34 Reply
  • kasica_k

    Tereso! Muszę cię być może zmartwić, ale spóźniłaś się z tym martwieniem. Ejtisy już wracały parę razy, w sensie wracają nieustająco od ładnych lat paru, najntisy też, kraciaste flanele obrypane były hiciorem rok temu 🙂

    Stanik słusznie kojarzy ci się z BDSMowym klimatem, bo stąd w sumie te wszystkie oploty się wzięły, i ja osobiście lubię brać z tej stylistyki pewne rzeczy, a pewne mniej. Na przykład tu zrobiono to akurat pod mój gust – mamy koronkowy kołnierzyk, który mówi “jestem przypięty do STANIKA i pomyślcie CO TAM JESZCZE JEST POD SPODEM!”, ale ze smyczą by mi się już tak dosłownie nie komponował, i o to chodzi.

    5 maja 2017 at 16:36 Reply
  • teresa104

    Oj nie, hicior jest dopiero wtedy, gdy ja, doświadczona latami osiemdziesiątymi i dziewięćdziesiątymi, która postanowiła nigdy więcej nie być modna, zaczynam coś nosić, bo nic innego nie ma w sklepach. Tak się stało np. z rurkami, w których po prostu marnie wygląda mój tyłek ciężkawo wiszący nad iksowatymi nóżkami. Nie miałam wyjścia, musiałabym szyć.
    Niezbyt wybujałe i niezbyt wysokie w stanie marchewy to dla odmiany mój fason.

    Temat intrygowania bielizną poprzez wyciągnięcie jej kawałka wysoko ponad wszelki dekolt jest autentycznie ciekawy i nie mam zamiaru go deprecjonować tylko dlatego, że golf do stanika mi się nie podoba. Będę myślała o sprawie i, jeśli coś wymyślę godnego napisania, podzielę się wnioskami.

    (Mam nadzieję, że nie masz mi za złe wycieczek w inne niż staniczane rejony. Wal wprost. Do mnie zawsze tylko wprost.)

    5 maja 2017 at 21:31 Reply
  • kasica_k

    @teresa104, wycieczki w rejony ogólnie pojętej mody oraz różne inne rejony jak najbardziej chętnie witam 🙂

    8 maja 2017 at 17:49 Reply
  • Leave a Reply