Brafitting – ściągawka. Materiał dla warsztatów Projektu Sekson

Co się składa na rozmiar stanika?

Rozmiar stanika mówi nam (bardzo z grubsza ?) o tym, jaki mamy obwód pod biustem (liczba) i o ile większy jest nasz obwód w biuście od obwodu pod biustem (litera – „rozmiar miseczki”).

Rozmiar stanika = rozmiar pod biustem (liczba)+ rozmiar miseczki (litera), np. 70B, 85H, 65J

Rozmiar pod biustem – zależy od obwodu pod biustem w cm. Zazwyczaj zaokrąglamy go w dół, niekiedy jeszcze zaniżamy, zwłaszcza u osób z grubszą podściółką tłuszczową (aby pas biustonosza trzymał się na ciele bez przesuwania, dbając jednak o komfort!). Np. ja (Kasia ? ) z wymiarem 92 pod biustem noszę 85.

Rozmiar miseczki – to RÓŻNICA OBWODÓW (wynik odejmowania) między obwodem w biuście w cm a obwodem pod biustem. Poszczególne zakresy tej RÓŻNICY są oznaczane różnymi literami. Np. wg standardu EU różnica obwodów 14-16 cm to miseczka B, 18-20 – to miseczka D, a 26-28 – miseczka H.

(producenci niekoniecznie przestrzegają standardów ? )

UWAGA: wielkość (objętość, pojemność… tj. jak dużą pierś zmieści) miseczki jest RÓŻNA W RÓŻNYCH ROZMIARACH POD BIUSTEM. Na przykład: miseczka E w rozmiarze 65E jest znacznie mniejsza od miseczki E w rozmiarze 95E.

„Miseczka E” to nie jest jedna, konkretna wielkość piersi. W rozmiarze stanika litera nic nie znaczy bez liczby, która jest przed nią. Zobacz, jakiej wielkości miseczki mają staniki w rozmiarach 85E i 65E. Tu E, i tu E – ale różnica jest olbrzymia!

To znaczy, że mówiąc np. „mam B”, „mam F” – przekazujemy tylko połowę prawdy ?

To znaczy również, że jeśli np. utyłaś i musisz zwiększyć rozmiar, to biorąc stanik większy pod biustem najprawdopodobniej będziesz musiała albo utrzymać literę miseczki, albo cofnąć się w alfabecie, jeżeli Twój obwód w biuście pozostał taki sam. Ponieważ w staniku większym pod biustem tak samo oznaczona miseczka będzie większa! Tak, jak na zdjęciu powyżej.

Jak samodzielnie zmienić rozmiar stanika, jeśli nie pasuje? Rozmiary sąsiednie i rozmiary siostrzane

Powiedzmy, że przymierzasz stanik 70E. Jeśli pod biustem jest OK, tylko miseczka za duża albo za mała – sprawa jest prosta. Próbujesz wtedy rozmiaru sąsiedniego, czyli innej litery.

1) Jeśli Twój stanik jest dobry pod biustem, ale piersi nie mieszczą się w miseczkach – weź ten sam rozmiar pod biustem, dalszą literę miseczki. (np. z 70E na 70F).

2) Jeśli Twój stanik jest dobry pod biustem, ale piersi mają za dużo miejsca w miseczkach – weź ten sam rozmiar pod biustem, wcześniejszą literę miseczki (np. z 70E na 70D).

Jeśli problemem jest nie miseczka, a rozmiar pod biustem – jest to trochę mniej oczywiste, ale też proste ? Potrzebujesz wtedy rozmiaru siostrzanego, czyli innej liczby, ale uwaga: również innej litery!

3) Jeśli Twój stanik jest za luźny pod biustem, ale piersi dobrze mieszczą się w miseczkach – weź mniejszy rozmiar pod biustem, dalszą w alfabecie literę miseczki. (np. z 70E na 65F).

4) Jeśli Twój stanik jest za ciasny pod biustem, ale piersi dobrze mieszczą się w miseczkach – weź większy rozmiar pod biustem, wcześniejszą literę miseczki (np. z 70E na 75D).

A jeśli jest „totalnie za duży” albo „totalnie za mały”, a Ty totalnie nie jesteś pewna, co robić?

5) Jeśli czujesz, że stanik jest „totalnie za duży”, spróbuj 3), a jeśli to nie pomoże, spróbuj mniejszy pod biustem plus tę samą literę miseczki, co na początku (np. z 70E na 65E) – wtedy dostaniesz stanik jednocześnie mniejszy pod biustem i mniejszy w miseczce.

6) Jeśli czujesz, że stanik jest „totalnie za mały”, spróbuj 1), a jeśli będzie nadal ciasno pod biustem, zwiększ rozmiar pod biustem, ale spróbuj tę samą literę miseczki, co na początku (z 70E na 75E), wtedy dostaniesz stanik jednocześnie większy pod biustem i większy w miseczce. Jak nie pomoże – zwiększ dalej miseczkę ?

Rozmiary siostrzane – kiedy są przydatne, kiedy nadużywane?

Jeśli prześledziłaś któryś z przykładów powyżej, to skorzystałaś z rozmiarów sąsiadujących („obok”) albo rozmiarów siostrzanych („po skosie”).

Rozmiary siostrzane (te po skosie w tabeli – np. 75D, 70E, 65F) to rozmiary o PODOBNEJ wielkości miseczki, ale różnych rozmiarach pod biustem. Próbujesz ich wtedy, gdy chcesz utrzymać podobną wielkość miseczki, ale zmienić sobie rozmiar pod biustem, bo na przykład jest ci za ciasno albo za luźno.

Ale: uważaj, by nie dać się przekonać w sklepie, że stanik za duży pod biustem jest na Ciebie dobry, i że w 75D będziesz czuła się tak samo jak w 70E, którego akurat nie ma w sklepie. Często sprzedawczynie próbują w ten sposób sprzedać ograniczoną rozmiarówkę, a efektem są źle dopasowane staniki u wielu osób.

Twój rozmiar nie jest jeden i na zawsze!

Tak jak miewamy w szafie różne rozmiary ubrań – tak samo mogą nam pasować różne rozmiary biustonoszy! To normalne, że z innej firmy albo modelu możesz potrzebować innego rozmiaru. Nie ma jednego „prawidłowego” rozmiaru stanika dla Ciebie. Większość z nas porusza się „wokół” jakiegoś rozmiaru. Warto od niego zaczynać przymiarki, a w razie potrzeby zmienić na inny, korzystając z rozmiarów siostrzanych albo sąsiadujących. Decydujesz Ty i to, w czym czujesz się najlepiej.

Przykład: ja noszę aktualnie: 80H, 80I, 80J, 85G, 85H, 85I, 85J w zależności od marki, czasem konkretnego modelu.

Jak się mierzyć?

Dobór rozmiaru stanika zawsze zaczynamy od ROZMIARU POD BIUSTEM. Obwód pod biustem mierzymy miarką krawiecką, RACZEJ CIASNO (ściskając się lekko miarką). Dopiero mając wymiar pod biustem zastanawiamy się, jaki ROZMIAR POD BIUSTEM będzie dla nas najlepszy (z reguły mniejszy, niż liczba cm).

Gdy zdecydujemy, od jakiego rozmiaru pod biustem zaczynamy, zajmujemy się obliczeniem ROZMIARU MISECZKI.

Do obliczenia ROZMIARU MISECZKI musimy poznać swój wymiar w biuście, czyli obwód w najszerszym miejscu biustu. W biuście mierzymy się bez ściskania, bez biustonosza lub w miękkim biustonoszu (różne metody: w pozycji wyprostowanej, w pochyleniu – jednak najczęściej – choć nie zawsze – producenci zalecają pozycję wyprostowaną).

Decydujesz Ty i Twoje ciało!

Pamiętaj: pomiary to tylko punkt wyjścia. Mogą jedynie naprowadzić Cię na to, jakie rozmiary mogą Ci pasować! Ale o tym, jaki rozmiar i model będzie rzeczywiście pasował, decyduje Twoje ciało i Twój komfort. Biustonosz dobieramy, przymierzając go. Jeśli kupujesz online – przymierz, a jeśli nie pasuje, zwróć i wymień na inny rozmiar.

Rozmiarówki, czyli systemy rozmiarów biustonoszy

Nie istnieje jeden system rozmiarów biustonoszy, który działałby na całym świecie! W różnych krajach i rejonach świata stosowane są różne „rozmiarówki” (np. europejska, francuska, brytyjska…).

Unia Europejska (rozmiary europejskie, EU)

W EU istnieje europejski standard rozmiarów biustonoszy – EN 13402. Niestety zawiera trochę mało rozmiarów…

Europejski standard rozmiarów biustonoszy – norma EN 13402

W praktyce firmy europejskie i polskie stosują podobne oznaczenia (liczby, litery), ale ich rozmiary często wypadają różnie.

Przykładowa europejska tabela rozmiarów – firma Gorsenia:

Tabela rozmiarów polskiej firmy Gorsenia

Wielka Brytania (rozmiary brytyjskie, UK)

Jednym z najbardziej popularnych, obok europejskiego, jest system brytyjski. 

Brytyjska rozmiarówka w porównaniu z europejską ma:

  • Inne oznaczenia rozmiarów pod biustem (28, 30, 32…, zamiast 60, 65, 70…)
  • Inne oznaczenia miseczek (AA, B, C, D, DD, E, F, FF, G, GG, H, HH, J, JJ, K, KK… – uwaga, podwójne litery to nie „połówki”, a pełnoprawne rozmiary)
  • Inny skok obwodu w biuście między rozmiarami miseczek – co 1 cal (2,54 cm), nie co 2 cm.

Nie da się dokładnie przeliczyć rozmiarów EU na UK, przeliczniki na metkach, w tabelach itp. są tylko zbliżone.

Z polskich marek większość ma rozmiarówkę europejską (choć czasem odbiega od standardu).

Tabela rozmiarów brytyjskich:

Podobny system oznaczeń do brytyjskiego stosuje polska marka EWA MICHALAK  ?  A więc uwaga: rozmiar dobrany w innej polskiej marce nie będzie działał u Ewy Michalak! Żeby obliczyć rozmiar u Ewy Michalak, najlepiej skorzystać z kalkulatora Ewy Michalak!

(Uwaga 2: polska firma KrisLine ma własny system. To nie jest system brytyjski, mimo że występują w nim podwójne litery ? ).

Polskie marki biustonoszy o szerokich rozmiarówkach

Alles

Ava, Novika

Avocado

Blackbra

Comexim

Corin

Dalia

Ewa Bien

Ewa Michalak – największy zakres

Gaia, Bella Misteria

Gorsenia

Kinga

Konrad

KrisLine

Lupoline

Mediolano

MAT

Miss Fabio

Movelle

Nessa

Nipplex

Samanta

Subtille

Unikat

Ubrania dla osób z dużym biustem: Urkye.pl

Brytyjskie marki D+

Curvy Kate

Freya, Fantasie, Freya Active (sport)

Elomi  (plus size)

Gossard

Cleo, Panache, Panache Sport (sport)

Sculptresse by Panache (plus size)

Shock Absorber (sport)

Inne marki godne uwagi

Niemcy: Anita, Rosa Faia

Francja: Empreinte

Dania: Change

USA: Parfait

Liberare – marka dla osób z niepełnosprawnościami: https://liberare.co/ (USA)

Multibrandowe sklepy online w PL

Kontri.pl

Intymna.pl

Biustyna.pl

Karoline.pl

Uwaga na Zalando – mieszają w rozmiarach

Multibrandowe sklepy online w UK

Brastop.com

Bravissimo.com

Dobre salony brafittingowe w PL

Spis Dobrych Sklepów z całej Polski: https://stanikomania.pl/spis-dobrych-sklepow/

Na przykład, z Warszawy m.in.: Bradonna, Bra Dreams, Boutique Bielizny, Dopasowana, Lady’s Place

Poradniki na Stanikomania.pl, które Ci się przydadzą ?

Jak dobrać stanik (rozmiarologia, jak poznać, czy dobrze dobrany…): https://stanikomania.pl/jak-dobrac-stanik/

Jak założyć stanik: https://stanikomania.pl/jak-zalozyc-stanik/

Rozmiary siostrzane/przeliczanie: https://stanikomania.pl/rozmiary-siostrzane-jak-przeliczac-rozmiary-stanikow-i-czy-85g-to-to-samo-co-80h/

Jak kupować online: https://stanikomania.pl/jak-kupic-biustonosz-w-internecie-poradnik-dla-nieufnych/

Słowniczek pojęć (kroje biustonoszy itp.): https://stanikomania.pl/slowniczek-stanikowy/

Recenzje: https://stanikomania.pl/category/recenzje/

Staniki zapinane z przodu: https://stanikomania.pl/jak-dobrac-biustonosz-zapinany-z-przodu-na-duzy-biust-przeglad-przodozapinaczy/

Projekt Biustinuum – Galeria Kontinuum Biustów – zapraszam do udziału – przyślij mi swój biust! https://stanikomania.pl/biustinuum/

Kontakt ze Stanikomanią

Stanikomania.pl – Kasia Kulpa

stanikomania@gmail.com

IG: @stanikomania

FB: https://www.facebook.com/Stanikomania