Pomysł na biustonosze oplatające dekolt siecią paseczków – z założeniem, że nie będą one ukryte pod ubraniem – to, jak się zdaje, dzieło Marlies Dekkers, które uczyniło ją jedną z pionierek trendu „bielizna jako ubiór” (underwear as outerwear). Do wzrostu popularności tej stylistyki przyczynił się silny trend erotyczny w bieliźnie codziennej – ostatnimi czasy zaroiło się na rynku od różnych przemyślnych oplatanek i uprzęży i wreszcie „paseczkowce” przestały być monopolem holenderskiej projektantki.
Gorsenia – Evita, rozmiar: 80G [Rozmiary: 85-90B, 70-90C, 65-90 D-E, 65-85 F-H, 65-80 I-J, 65-75 K-L, cena: 81,12 zł w sklepie Kontri.pl]
Estetyka
Zacznę od uwagi, że w serii paseczkowej Gorsenia wypuściła jeszcze drugi, usztywniany model – Xenię, która wizualnie podoba mi się bardziej. Niestety half-cupowaty krój Gorsenii uparcie nie chce leżeć na moim biuście, odstający mostek i marne podtrzymanie Xeni wepchnęły mnie więc w objęcia bardziej biuściastej koleżanki Evity 😉 Evita może się pochwalić jedynie dwoma paseczkami (Xenia – trzema), jest też wyżej zabudowanym i wbrew pozorom dość grzecznym, mało eksponującym biust modelem. To nie znaczy, że pozbawionym stylu, choć mam do niego parę zastrzeżeń.
Półprzejrzysta góra miseczek mogłaby być bardziej przejrzysta. Składają się na nią dwie warstwy siateczki, które interferują ze sobą, tworząc efekt mory. Ponieważ są to spore, gładkie powierzchnie, mora jest widoczna i psuje efekt. Naprawdę przemysł materiałowy potrafi już wyprodukować siatkę dającą sobie radę z podtrzymaniem nawet sporego biustu w jednej warstwie, a już na pewno w przypadku, gdy chodzi tylko o górną część miseczki. Moim zdaniem trzeba było trzymać się jednej warstwy, albo zdecydować się na jakiś haft lub koronkę.
Powinnam odjąć więcej punktów za spsucie morą całkiem niezłego projektu, ocenę dobrą przyznaję tu raczej bardziej za sam projekt niż za jego wykonanie 🙂
Druga sprawa – skoro już robimy cage bra, paseczków mogłoby być więcej, na tyle, by faktycznie była szansa na wyjrzenie czegokolwiek z dekoltu w atrakcyjny, ciekawy sposób. Tutaj za bardzo nie ma takiej możliwości, przynajmniej u mnie, co najwyżej na efekt „ojej, tej pani coś wystaje z bluzki”. Paseczki pozostają więc w gronie zwyczajnych, schowanych pod ubraniem bra-ozdóbek, i nici z underwear as outerwear…
Przejdźmy jednak do plusów 😉 Paseczki jako takie prezentują się całkiem przyjemnie, a jeszcze przyjemniej prezentują się aplikacje naszyte na mostek i nasady ramiączek. Takich ozdób stanowczo za mało mamy w naszej bieliźnie. Te są dobrej jakości, przynajmnie jak na popularną, nie luksusową markę i tak naprawdę to one decydują o uroku Evity. Aplikacjom towarzyszą „klejnociki” w kolorze czarnym, co wygląda całkiem gustownie. Nie dajcie się więc zniechęcić tajemniczym rozbłyskom ze zdjęcia w sklepie internetowym (swoją drogą, sama już nie wiem, czy takie sztuczki grafików bardziej mnie bawią czy denerwują) – nie ma tam żadnych srebrnych nachalnie świecących cyrkonijek, tylko czarne „kamyczki”.
Brawo również za naszycie wąskich pasków aplikacji na brzeg miseczki, w pobliżu łączenia z ramiączkiem.
Dopasowanie
Gdyby nie przeczytane tu i ówdzie ostrzeżenia, raczej nie trafiłabym z rozmiarem, zamawiając online, zresztą nawet zamówiony rozmiar nie jest idealny. Po pierwsze, Evita jest luźna w obwodzie, luźniejsza od innych posiadanych przeze mnie modeli Gorsenii. To 80 zachowuje się bardziej jak 85. Stwierdziłam jednak, że wolę zapinać się trochę ciaśniej niż kombinować dalej z rozmiarami, a czasem nawet noszę ją na najluźniejszą haftkę. Na szczęście dzianina-siatka z tyłu jest solidna, dobrze pracuje i nie zanosi się na to, by miała się z czasem rozciągnąć.
Szkoda, że zapięcie lubi się podwijać, mimo że nie należy do najbardziej wiotkich, z jakimi miałam do czynienia (widać to na fotce niżej).
Miseczki są natomiast zaskakująco duże – już G jest na mnie dobre, choć ma nieco za wąskie fiszbiny (jak to zwykle w polskich biustonoszach), natomiast H, które wypróbowałam wcześniej w Azurro (zwróćcie uwagę: tu i tu dzianina simplex w dole miski, a dopasowanie inne) byłoby raczej z pewnością za duże. Byłoby to niestety bardzo widoczne, ponieważ gdyby paseczki były choć odrobinę luźniejsze, smętnie by zwisały, zamiast przylegać. Niestety Evicie brakuje tego genialnego pomysłu, który zastosowała Ewa Michalak, a mianowicie regulacji paseczków.
Podobnie jak we wcześniejszych recenzjach zakładam, że mój rozmiar w systemach „zbliżonych do kontynentalnych” to 80H, nie oceniam natomiast zgodności z tabelą rozmiarów, bo za to należałoby się zero punktów (w 80J wyliczanym mi przez tabelę utopiłabym się).
Kształt
Nie mam większych powodów do narzekania. Evita daje pierś okrągłą, uniesioną przyzwoicie i zebraną, choć bez szaleństw, mogłoby być ciut lepiej.
Konstrukcja i podtrzymanie
Konstrukcja miseczek nie ma większych wad, no może poza tym, na co często narzekam w polskiej bieliźnie – wąskie i dość krótkie fiszbiny, i ten ślad lekkiej, nazwijmy to „przewieszki” bezpośrednio nad drutem, którą widać z profilu. Chodzi mi o to, że polskie miseczki często są skrojone tak, że dolna część miseczki jest nieco za głęboka, przez co pierś jest mniej wypchnięta w górę niż mogłaby.
Materiał miseczek to stabilna, nierozciągliwa dzianina, tył – mocna siatka, i ta kombinacja zapewnia dobre podtrzymanie. Które byłoby jeszcze lepsze, gdyby biustonosz nie był za luźny pod biustem, to jednak mogę jeszcze skorygować zapięciem w razie potrzeby.
Wygoda
Największa zaleta Evity 🙂 Ciekawe, że początkowo sądziłam, że postawię gałę, a to za sprawą paseczków, które drapały mnie szwami od wewnątrz. Bałam się, że nie będę w stanie jej nosić z tego powodu. Surprise – już jedno pranie położyło drapaniu kres i Evita okazała się bardzo komfortowym stanikiem. Usztywnienia boczne są, lecz jakby ich nie było (a w innych modelach często robią mi krzywdę). Żadnego piłowania dołem druta, żadnego gryzienia gumkami. Wygodniczek.
Cena
Jak widzicie, nie stawiam już maksa, bo zrobiłam się marudna. Osiem dyszek to wprawdzie doskonała cena jak na dający się nosić biustonosz D+, ale Evita mogłaby tu postarać się o lepsze wyniki w dziedzinie dopasowania czy estetyki.
Galeria
Evita w pełnej krasie. Największej liczby zbliżeń doczekały się oczywiście ozdobne naszywki 🙂
[Katalog flash w serwisie flickr nie jest dostępny, przepraszamy.]
Podsumowanie
Polska chyba rzeczywiście jest w światowej awangardzie, jeśli chodzi o biustonosze D+. Poza Ewą Michalak i Gorsenią nie widziałam, by ktokolwiek na świecie produkował „paseczkowce” w dużych rozmiarach. Być może znajdziemy je w ofercie Scantilly, nowej erotyzującej marki-koleżanki Curvy Kate (jednopaseczkowiec już jest). Ceny Scantilly są jednak szalone. Gorsenii zaś życzyłabym, by udoskonaliła swój już całkiem niezły projekt i wypuściła bardziej dopracowaną Evitę, bo ma szansę uczynić to za znacznie bardziej przystępną dla Polek cenę.
Mimo stawianych jej zarzutów, ostatno noszę Evitę regularnie jako codzienny stanik. Wygodna, oryginalna – jakoś trudno nam się rozstać. Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej z przekonywaniem mnie do swoich produktów.
Ciekawa jestem, co sądzicie o paseczkowcach made in Poland. Może już macie któregoś w swojej szufladzie? Nie znudził Wam się jeszcze ten trend? 🙂
”Disco galaxy meets pin-up siren’’—that’s how this plus-size lingerie collection from Sculptresse by Panache was…
„Gwiazdy disco spotykają pin-upowe syreny” - tak opisano w katalogu tę kolekcję bielizny plus size…
Just when I thought I’d have to turn back to British or maybe German bra…
Gdy już wydawało się, że w dziedzinie „nowoczesny biustonosz bez fiszbin na duży biust” muszę…
Jak co roku o tej porze, spadają dojrzałe Elomczaki! 😊 Obiektywnie patrząc, kolekcja Elomi na…
Gdy masz większy biust i za sobą lata w stanikach na fiszbinach, zaufanie do modeli…
Komentarze
Zupełnie z innej beczki-takie rzekome newsy:
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/no-bra-day-special-are-bras-bad-you
Bo ja jakoś niedowierzam ;)
Tak, to już chyba drugie badanie na ten temat. Jednak konkluzja jest taka, że potrzebne są dalsze badania, by zacząć wyciągać daleko idące wnioski. Pewnie tak jest. Osobiście jestem daleka od paniki, jeśli chodzi o rzekomą szkodliwość staników. Z drugiej strony nie uważam też i nie liczę na to, by staniki były panaceum na obwisanie piersi. Każde piersi z wiekiem obwisną ;-) Moim zdaniem na pewno nie powinno się wmawiać kobietom, że muszą nosić staniki, bo inaczej będą miały brzydkie piersi. Naturalne piersi są OK bez względu na ich formę i stan. Wyjątkiem są tu staniki sportowe, bo przy dużym biuście i intensywnym ruchu więzadła Coopera są przeciążone i takich ekstremów sądzę, że powinnyśmy naszym biustom oszczędzić. Przy dużym biuście stanik to często wygoda i większa swoboda ruchów. Sama jednak spędzam bez stanika całkiem sporo czasu - po prostu kieruję się swoją wygodą i to uważam za najrozsądniejszą opcję :-)
Super recenzja i bardzo podoba mi się modelka :-)
Ja mam paseczki z Szyfoniery i bardzo sobie chwalę, ale tą recenzją przekonałaś mnie do wypróbowania Gorsenii.
Effuniakowe paseczkowce oczywiście cudowne, ale cena przeplatanek lekko mnie zdziwiła - podejrzewam, że stanik przygotowany na zagranicę. Mocno się za to zastanawiam nad Ty wiesz..., bo jest inny niż większość paseczkowców i trudno go zastąpić czymś innym.
@agafka88, rzeczywiście Przeplatanki to chyba jeden z najdroższych Effuniaków, jak dotąd. Ciekawa jestem, jak się sprzedaje w Polsce. Trzeba jednak przyznać, że nie ma konkurencji, i to również poza PL (może ktosia zna coś podobnego w szerokiej rozmiarówce? Bo ja się nie natknęłam). Może mi się kiedyś uda go wypróbować, choć prawdę mówiąc "Ty wiesz..." wygrywa u mnie wizualnie :-) Jest subtelniejszy. A Gorsenia, coż, może być, gdyby nie ta nieszczęsna mora... ;)
Ach, i dzięki za miłe słowo o modelce, przekażę ;-)
Posiadam obecnie 3 staniki Gorsenii i jest to marka, która ostatnio na moim trudnym do ostanikowania biuście sprawdza się najlepiej.
Na moje brytyjskie 75H/75HH (ale raczej 75H tylko takie przy górnej granicy) i 81/82 pod biustem świetnie pasuje gorseniowe 75J.
Obwód mógłby być ciaśniejszy, ale wszystko jest w normie. Poza tym zauważyłam, że nowsze modele są ciaśniejsze (chyba używają mniej rozciągliwych materiałów).
Cechą, która sprawiła, że te staniki leżą u mnie tak dobrze jest fakt, że mają wąskie mostki, cienkie oraz względnie wąskie fiszbiny (podobne trochę do Effuniaków) oraz jeszcze jedna cecha, którą nie wiem jak nazwać.
Problemem normalnie jest to, że mój biust ma bardzo wysoko podstawę. Potrzebuję więc zarówno krótkich fiszbin (aby nie wpijały się w pachę), jak i ogólnej "krótkości" stanika (musi się wysoko zaczynać i w miarę szybko kończyć, ale być też pojemny). Gdy stanik jest za "długi" to zjeżdża mi w dół pod biust pomimo dobrze dobranego obwodu i powstaje luz w dole miseczki. Mój biust jest też pełniejszy na górze niż na dole.
Gorsenia nie wykazuje u mnie tych problemów, nie ma luzów w dole miski a zarazem miska jest wystarczająco pojemna u góry. Ogólnie powiedziałabym, że miska jest głębsza w porównaniu do podobnych rozmiarowo brytyjczyków.
@A, bardzo Ci dziękuję za opinię. Najwidoczniej Gorsenii udało się osiągnąć dobry konstrukcyjny kompromis, skoro ich produkty pasują zarówno na takie biusty, jak Twój - wysoko osadzone i pełne u góry, jak i nadają się na mój - osadzony zdecydowanie nisko, u góry nieco już niepełny i ogólnie lubiący produkcje brytyjskie :-) Co prawda fiszbiny są na mnie lekko przywąskie, ale jeszcze do przyjęcia :-)