WRecenzje

Allegra – kształt nieoczekiwany

Do Allegry wzdycha niejedna stanikomaniaczka, odkąd model ten pojawił się kilka sezonów temu w marce Fantasie. Zbiegło się to w czasie z likwidacją marki Fauve, należącej do tego samego właściciela co Fantasie, która przez lata dostarczała luksusowej bielizny w rozmiarach D+. Jedną z Fauvowskich konstrukcji był model vertical seam z, jak sama nazwa wskazuje, pionowym szwem i należący do krojów halfcupo-podobnych, czyli o poziomej linii dekoltu i odsłaniających piersi na tyle, na ile to możliwe 🙂 Wertikale (wertykały? 😉 Fauve jednak dochodziły zaledwie do miseczki FF, co było przedmiotem frustracji wielu większych biustów.

Aż tu nagle podobnego wertikala zdecydowano się wprowadzić do marki Fantasie w nowej rozmiarówce do miseczki G. No nareszcie – pomyślałam – ktoś poszedł po rozum do głowy, bo tego typu kroje spokojnie da się dociągnąć przynajmniej do tego rozmiaru (przykładem jest choćby Orla marki Masquerade, też już zresztą nieistniejącej, do miseczki H). Spodziewając się co najmniej drugiej Orli, zamówiłam w końcu Allegrę, gdy pojawiła się na Brastopie w niezłej cenie. Czy spełniła pokładane w niej nadzieje? Za chwilę się dowiecie 🙂

Fantasie – Allegra, rozmiar: 36G, kolor: czerwony [Rozmiary 30 D-G, 32-36 C-G, 38 C-FF, cena: £25,80 w sklepie Brastop.com, obecnie £31,95 ;-)]

Estetyka

Co tu dużo mówić, Allegra jest śliczna, choć już nie tak luksusowa jak niegdysiejsze modele Fauve. Taki model mógłby z powodzeniem pojawić się w marce Freya i trochę nie rozumiem jego pierwotnie wysokiej ceny (£44). Nie ma tu jedwabiów, bogatych haftów – haft jest ładny, ale jednokolorowy i w sumie  prosty.

Wracając jednak do śliczności – jestem zakochana w jej pięknym czerwonym kolorze, który ma mój ulbiony odcień, chłodny, idący bardziej w kierunku wiśni i malin niż pomidorów. Motywy haftu kojarzą się ze stylistyką art deco i… modelem Orla by Masquerade. Tył Allegry jest prosty i wąski, co nadaje jej optycznej lekkości, choć moim zdaniem wpływa też na jego „podjeżdżalność”. Rzadko jednak spotyka się staniki z takim tyłem wśród D-plusów, więc jest to pewna atrakcja. Skrzydełka są także wąskie, co również optycznie jest miłe, ale podtrzymanie na tym cierpi.

Charakterystyczne dla marki Fantasie są aplikacje na ramiączkach, co też bardzo lubię, plusem jest delikatna błyskotka na mostku. Wspomniany pionowy szew odznacza się nieco pod ubraniem, ale nie jakoś dramatycznie.

Istotnym elementem urody Allegry jest sposób, w jaki kształtuje biust, ale o tym niżej.

 

Dopasowanie

Miseczki są w normie, niestety w obwodzie jest bardzo luźno. Staniki Fantasie nigdy nie słynęły z ciasności, a Allegra jest luźna nawet jak na Fantasie. Siateczka nie jest złej jakości, a na długość Allegra zbliżona jest do balkonetek Freya w tym samym rozmiarze, jednak fakt, że pasek tyłu jest tak wąski, zwiększa mocno jego rozciągliwość. Nie zdecydowałam się na wymianę na inny rozmiar, bo wówczas mogłabym wypaść z rozmiarówki miseczek, luźność niweluję stosowaniem ciaśniejszych zapięć w razie potrzeby.

Kształt

Allegra dobrze podnosi, a zbiera wprost znakomicie, dlatego polubiłam ją od pierwszego wejrzenia, lubię bowiem dobrze zbierające staniki. Kiedy chcę mieć naprawdę dobrą formę biustu, a nie mam ochoty na nic usztywnianego, wkładam Allegrę. Jest pod tym względem lepsza od niejednej balkonetki Freya czy innych marek. Kształt piersi jest okrągły, nie noskowaty. I uwaga: Allegra ani trochę nie spłaszcza biustu, tak jak niestety często czynią to kroje z pionowymi szwami. Zwłaszcza celują w tym te, gdzie szwy są dwa, przynajmniej u mnie. Orla u mnie daje przypłaszczenie od frontu, w Allegrze nie ma tego efektu ani trochę.

Zastrzeżenie mam do pionowych szwów na miseczkach – są trochę kostropate przez to, że zszyty jest materiał haftowany, a więc nierówny, może należałoby tu wykombinować jakąś gładką lamówkę albo poszukać gładszego haftu?

 

Konstrukcja

Pewnym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że Allegra mniej przypomina half-cupa niż się spodziewałam. Trochę co prawda wynikało to ze zdjęć, ale mimo wszystko miałam nadzieję na coś niższego, a tu okazało się, że zabudowanie Allegry niewiele się różni od przeciętnej balkonetki. No, trzeba oddać sprawiedliwość – trochę niższe te miseczki są, ale mostek przeciętny (wyższy niż plandżobalkonetki Freya). Jest też nieco wyższa od Orli, ale nieznacznie. Na pierwszy rzut oka wydawała mi się dużo od niej wyższa, ale porównanie obu modeli wykazało, że się myliłam. Być może chodzi o optyczny efekt bardziej zamkniętej miseczki. Miseczki Allegry są bardziej zamknięte niż w Orli. Dla mnie to świetnie, bo zamiast odstawać, krawędzie gładko przylegają do piersi, zlewając się z jej krzywizną.

Kontrukcję w sumie oceniam więc bardzo dobrze. Nikt nie obiecywał mi, że Allegra będzie niskim halfem – nie wynika to ani z nazwy modelu, ani z fotek. A kształtuje i prezentuje się świetnie. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że zdetronizowała Orlę – stałam się wyznawczynią Allegry (i dobrze, bo Orla nie będzie już produkowana, a Allegra owszem :-).

 

Podtrzymanie

Tu jest gorzej – za luźny obwód! Nie ma co prawda dramatu, biust jest uniesiony należycie i nie opada, ale niestety nie jest zbyt stabilnie.

 

Wygoda

Krótko mówiąc, zastrzeżeń brak – nic nie uwiera ani nie uciska.

Galeria

Warto rzucić okiem z bliska na uroki Allegry. Na ostatniej fotce – mała niespodzianka 😉

[Katalog flash w serwisie flickr nie jest dostępny, przepraszamy.]

 

Cena

44 funty normalnej ceny to moim zdaniem za dużo. Postanowiono tu chyba zagrać na tęsknocie klientek do krojów z pionowym szwem w wydaniu miękkim, których w ofercie firmy jest bardzo mało.

Ale już na przecenie w Brastopie uważam, że cena jest fair. Ja co prawda zapłaciłam jeszcze bardziej okazyjną, ale okolice £30 to przeciętna cena przyzwoitego stanika UK, a takim stanikiem jest Allegra.

Podsumowanie

Eksperyment z Allegrą uważam za udany, mimo początkowego zniechęcenia jej niskim współczynnikiem halfowatości. Główną wadą jest rozciągliwość obwodu, którą jednak póki co daję radę opanować przy pomocy zapięcia. Mam nadzieję, że z czasem bardzo się nie rozciągnie. Poza tym jednym mankamentem uważam, że konstrukcja się bardzo producentowi udała i czekam na kolejne modele tego typu w ofercie marek Fantasie i Freya. Dotąd kroje z pionowymi szwami z reguły występowały w modelach usztywnianych – bardzo się cieszę, że wreszcie ktoś się odważył powiększyć rozmiarówkę miękkiego wertikala i mam nadzieję na dalszy postęp.

Ciekawa jestem, czy Wy też macie już za sobą eksperymenty z Allegrą i jak oceniacie ten model? Czy też denerwuje Was rozciągliwy obwód? Czy nie jesteście zawiedzione jego zabudowaniem?

Może ci się spodobać

10 komentarzy

 • victoria08

  “Miseczki Allegry są bardziej zamknięte niż w Orli. Dla mnie to świetnie, bo zamiast odstawać, krawędzie gładko przylegają do piersi, zlewając się z jej krzywizną.”
  Dokładnie. I to pięknie widac, przy asymetrii – wyrównuje ją nawet gdy jest to pół miski różnicy.
  Co do jakości – wybacz, ale jakość materiału uważam za dużo lepszą od Freyowej. On stoją zwykle w miękkości i jakości wykonania półka niżej niż Fantasie i to jest ten przypadek. Jest też bardziej elegancka niż Freya. Mam np. Oh lala Freyowe i Allegrę (obie red;) i miękkość u Allegry jest dużo większa. Odczułam to zwłaszcza po spaleniu pleców i pupy – allegrę nosiłam z przyjemnością, oh lala trochę drapał/ był za szorstki.
  Oczywiście przy produkcji w Chinach koszty pewnie są podobne, jednocześnie nie oceniaj tylko wizualnej strony, patrz też na miękkość materiałów i ich przyjazność/delikatność na skórze. Np. Rosa z Fauve – tak zwiewnych jak mgiełka i delikatnych materiałów nie nosiłam nigdy. Uwielbiam ich koszulkę i figi – wizualnie i naskórnie;)

  14 sierpnia 2015 at 10:35 Reply
 • yaga7

  Zazdroszczę dopasowania 🙂

  Ja Allegry nie odczuwałam jakoś specjalnie luźno, natomiast byłam niekompatybilna z miskami. Niestety, nie widziałam ani podnoszenia, ani zbierania, ani nic.
  Miski na pewno były trochę za duże, ale ze względu na zamknięty kształt mniejszy rozmiar miałby za małe miski i za wąskie fiszbiny.

  14 sierpnia 2015 at 12:04 Reply
 • kasica_k

  @victoria08, prawie równocześnie z Allegrą kupiłam właśnie Ooh La La 🙂 I masz chyba trochę racji, on drapie mnie ramiąchem, a Allegra nie. Jednak wydaje mi się, że Fauve były bardziej lukśne, zwłaszcza dawniej… Ech, szkoda mi Fauve…

  @yaga7, widziałam moją Allegrę na mniejszym o rozmiar, ale i wyżej osadzonym biuście niż mój i też nie leżała, zwłaszcza po bokach pustki były w miseczkach, więc trudno było o jakiś efekt. U mnie jest jak na mnie szyta 🙂

  14 sierpnia 2015 at 17:52 Reply
 • ochanomizu

  Dla mnie Allegra i wertikale Frei mają za wysokie mostki – dziabią w kość w trakcie przymiarki 🙁
  Victoria08 – co miałaś na myśli pisząc “Oczywiście przy produkcji w Chinach koszty pewnie są podobne, jednocześnie nie oceniaj tylko wizualnej strony, patrz też na miękkość materiałów i ich przyjazność/delikatność na skórze”?
  Przecież Ooh la la Freyi jest wyprodukowana w Tunezji, Allegra pewnie na Sri Lance/Tunezji/Maroku.

  14 sierpnia 2015 at 22:19 Reply
 • pierwszalitera

  Moim zdaniem staniki Fantasie nie są luźne. Być może wynika to z innej kategorii rozmiarowej, w moim 32E Fantasie jest znacznie ciaśniejsza niż na przykład Panache, Curvy Kate i chyba o cały rozmiar ciaśniejsza od Freyi. Ale ciasność może być też subiektywnym uczuciem wynikającym także z kroju. Ta notka potwierdza mnie znowu, że vertical seam nie mają nic wspólnego z half cupami i jak przyjrzeć się modelce w Allegrze na Brastopie, to dokładnie widać, że poziom zabudowania jest podobnie wysoki jak w balkonetkach. Vertical seam mogą być jednak alternatywą dla kobiet takich jak, na których klasyczne balkonetki w ogóle nie leżą. Z reguły dogaduję się z tym nowym krojem całkiem dobrze. Allegry jeszcze nie próbowałam i trochę martwi mnie ten zamknięty kształt od góry. Ciekawa jestem, jak leży na mniejszych biustach. Mam chyba podobnie skrojony jednoczęściowy strój od Fantasie i te wysokie miseczki obcinają jednak mi trochę krągłość biustu od góry. Kiedyś tam jednak, gdy moje aktualne staniki się zestarzeją, to Allegrę pewnie wypróbuję, mam nadzieję, że będzie jeszcze produkowana.

  16 sierpnia 2015 at 14:28 Reply
 • yaga7

  Ja akurat miałam pustki na szczytach piersi – potrzebuję szerszych i płytszych misek po prostu.
  (co nie znaczy, że szerokie i płaskie nalesniki typu stare Panache Inferno na mnie leżały, bo nie leżały, muszę mieć coś pomiędzy)

  16 sierpnia 2015 at 15:32 Reply
 • pierwszalitera

  Pustki na szczytach to ja też mam, ale tylko jak miska jest za głęboka w dolnej połowie i/albo za wysoka, co przy tych balkonetkowych vertical seam może się właśnie zdarzyć. I nawet model HM Ewy Michalak jest właśnie moim zdaniem takim verticalem z tymi mankamentami. Najchętniej bym go sobie wypłaszczyła nieco na dole i skróciła na górze pozostawiając jego otwartość i wyszedłby stanik idealny, czyli wypychający biust miękki half cup. 😉

  16 sierpnia 2015 at 20:02 Reply
 • kasica_k

  @ochanomizu, moja Allegra jest made in Sri Lanka, ale jakie to ma znaczenie, czy w Chinach, czy tam? 😉 Tak czy owak – uważam, że jej jakość to nie poziom Fauve, choć jest całkiem w porządku, zwłaszcza za Brastopową cenę 😉

  @yaga7, przypomniałaś mi Inferno 🙂 Obiektywnie rzecz biorąc, to u mnie też nie leżał idealnie, pamiętam załamywanie się misek na dole itp., kiedyś nie było takiego nacisku na perfekcję w bra-dopasowaniu, jaka przyszła później 😉 Ale robił to, co miał robić – w życiu nie miałam takiej krechy w dekolcie! 😉 Ciekawa jestem, jak bym go oceniała teraz (wyrosłam i pozbyłam się). Zdaje się, że był rozciągliwcem.

  @pierwszalitera, dawno nie miałam żadnego Fantasie, ale mogę uwierzyć, że obecnie są przeciętnie ciaśniejsze niż kiedyś. Moje stare balkonetki Fantasie były luzakami, aż tu jak nabyłam Savannah parę lat temu, to zdziwiła mnie jej ścisłość. Allegra jest niestety rozciągliwcem z powodu, jak sądzę, wąskiego tyłu.

  18 sierpnia 2015 at 01:54 Reply
 • yaga7

  No nie, u mnie nie robił tego, co miał robić, żadnej krechy nie miałam. To już pod tym względem są lepsze niektóre PLki effuniakowe, nawet nie Deco.

  A w temacie skracania staników u góry, ja bym sobie poskracała effuniaki SM i BM – sa dla mnie za wysokie, spokojnie mogę zawinąć kawałek koronki. A rozmiar mniejszy w grę nie wchodzi, bo wtedy pod pachami wszystko mi się wylewa.

  18 sierpnia 2015 at 14:12 Reply
 • Sal

  Chciałam gdzieś zamieścić komentarz nt. Brastop, o którym dowiedziałam się z Twojego bloga i postanowiłam zrobić to pod najnowszym tematem, w którym nazwa tego sklepu się pojawia. Jeśli miejsce źle dobrałam, przesuń komentarz :-).
  Wybór towaru, płatność, przesyłka – sprawnie i szybko.
  Ale jakość biustonoszy? Cóż… taka sobie. Zamówiłam cztery różnych marek. Wszystkie odsyłam. Wg mnie nie są absolutnie warte ceny wyjściowej (kupowałam w promocji). A ponadto są tak krojone (płytkie pod pachami), że leżą fatalnie. Jeden w jeden. Szkoda, jestem bardzo rozczarowana. Nigdy już nie kupię bielizny przez net.

  1 października 2015 at 07:59 Reply
 • Leave a Reply