WSpołeczność

Gdzie kupić dobry stanik? Spis Dobrych Sklepów!

W kwestii zaopatrzenia w dobre staniki trzeba powiedzieć wyraźnie, że nie samym internetem człowiek żyje. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna przygodę z tematem dokładnego, a nie tylko jako-takiego dopasowania i marzy o tym, by móc w krótkim czasie przymierzyć dużo rozmiarów i modeli – a nie może zamrozić w tym celu dużej ilości pieniędzy. Sklepy stacjonarne są nam niezbędne i twierdzę to z przekonaniem mimo wielkiej miłości do internetowego kupowania. I to nie byle jakie sklepy, ale sklepy dobre, z dużym wyborem rozmiarów, marek, modeli i pomocną (a nie: wciskającą towar na siłę) obsługą.

Kiedy dostaję od Was wiadomości i maile z pytaniami – a to o właściwy rozmiar, a to model/firmę, a czasem wprost o to, dokąd pójść na bra-zakupy – chciałabym zawsze móc polecić Wam dobry sklep stacjonarny jak najbliżej Waszego miejsca zamieszkania, w którym zajmą się Wami kompetentne osoby i gdzie będziecie mogły rozeznać się w wyborze i możliwościach. Oraz, rzecz jasna, kupić.

Dawno, dawno temu, w tym samym celu, powstała stworzona przez forumki z Lobby Biuściastych strona Stanikowa vel Biuściasta Mapa Świata. Potem blog Stanikowa Mapa i spis dobrych sklepów wg województw, prowadzony długo i z zaangażowaniem przez jedną z weteranek forum. Pewnego dnia jednak Google zrobił nam psikusa i dokument ze spisem wyparował. Stwierdziłam jednak, że nie możemy zostać bez spisu. Musi on zostać stworzony na nowo, ponieważ mimo postępów w tej dziedzinie, w Polsce wciąż nie każdy sklep z biustonoszami jest sklepem dobrym. W czasie tworzenia nowego spisu z Waszą nieocenioną pomocą (przez pół roku zbierałyśmy dane na fejsie – posty na ten temat znajdziecie pod tagiem #spisdobrychsklepów) potwierdziły się także moje obawy, że podczas gdy niektóre rejony kraju obfitują w niezłe bra-przybytki – inne są istną stanikową pustynią 🙁 Wciąż nie każda z nas może łatwo znaleźć odpowiedni sklep, samodzielnie rozglądając się po okolicy.

Teraz, po wielu miesiącach pracy, za którą bardzo Wam wszystkim dziękuję, mogę już napisać, że nowy Spis Dobrych Sklepów POWSTAŁ 🙂

Spis jest Dobry, ale nie Idealny

Właściwiej byłoby napisać, że Spis nie powstał, a powstaje cały czas. Oraz, że zapewne nigdy nie będzie doskonały, choć będzie zmierzał w tym kierunku 🙂

Po pierwsze, nie tworzy go żadna obiektywna bra-komisja, tylko ja, zbierając dane z różnych źródeł. Staram się, by były to źródła w miarę możliwości zaufane – doświadczone stanikomaniaczki, brafitterki, czy takie osoby jak Kasia Sałata z firmy Dobra Kreacja, która zajmuje się szkoleniami w sklepach i dzięki której liczba Dobrych Sklepów systematycznie się powiększa. Nie mogę zweryfikować wszystkich opinii z oczywistych przyczyn – nie odwiedzę wszstkich sklepów, nie wspominając już o tym, że moja perspektywa jest ograniczona, choćby przez własne wymiary i upodobania.

Dlatego jakość Spisu w ogromnej mierze zależy od Was – osób, które pomagają i, mam nadzieję, będą nadal pomagały w jego tworzeniu.

Co to jest Dobry Sklep?

Trudno stworzyć bezwzględny zestaw kryteriów oceniania, czy dany sklep powinien, czy nie powinien znaleźć się w gronie Dobrych. Na użytek zbiórki danych ustaliłam minimum: dobry sklep to taki, w którym zdecydowana większość biustów znajdzie dla siebie rozmiar stanika i fachową poradę. To dość pojemne sformułowanie. Chciałam na przykład móc uwzględnić w Spisie te sklepy, którym do doskonałości jeszcze daleko, ale znajdują się w mało obfitującej w sklepy okolicy – tak, by przynajmniej niektóre z Was nie musiały jeździć daleko po stanik. Jeśli na danym terenie z zaopatrzeniem jest kiepsko – to lepszy rydz niż nic. Z kolei na obszarach, gdzie od sklepów jest gęsto, jak największe miasta wojewódzkie, możemy stosować trochę ostrzejsze wymagania (na przykład nie uwzględniać niektórych salonów firmowych czy sklepów o ograniczonym wyborze).

Co zawiera Spis?

Spis Dobrych Sklepów jest podzielony na województwa – każde z nich ma swoją podstronę, a w obrębie województwa – na miasta (w kolejności alfabetycznej).

Obok nazwy każdego sklepu znajduje się jego adres, link do strony internetowej (jeśli istnieje – czasem jest to sklep internetowy, czasem nie) oraz do strony na facebooku (jeśli istnieje).

Kolorem zielonym oznaczam w Spisie sklepy: z ograniczonym asortymentem, np. tylko do polskich marek (co może oznaczać, że nie wszystkie biusty się zmieszczą), a także początkujące – o których nie ma jeszcze opinii lub jest ich bardzo mało. Kolorem bordo oznaczam salony firmowe (które oferują tylko jedną markę – co też stanowi ograniczenie wyboru). Podaję też informację o członkostwie w Stowarzyszeniu Polskiego Brafittingu (SPB) jako dodatkową rekomendację dla sklepu (Stowarzyszenie twierdzi bowiem, że weryfikuje umiejętności brafittingowe członków).

Ty też tworzysz Spis Dobrych Sklepów!

Spis powstaje dzięki informacjom zbieranym przez Was – czyli przede wszystkim przez konsumentki – użytkowniczki biustonoszy. Spis nie służy do reklamowania żadnego ze sklepów ani firm. Jeśli znasz dobry sklep w swojej okolicy, którego nie ma jeszcze w Spisie, skontaktuj się ze mną na maila bądź na fb. Jeśli jesteś właścicielką/właścicielem sklepu i chcesz, by Twój sklep znalazł się w Spisie, również skontaktuj się ze mną. Opisz swoją ofertę i podaj adres.

A oto – fanfary – pod poniższym linkiem znajdziecie:

Spis Dobrych Sklepów

🙂

Może ci się spodobać

13 komentarzy

 • Informator

  W Koszalinie jest jeszcze Braferia na ulicy Młyńskiej 4.

  11 stycznia 2017 at 14:50 Reply
 • Informator

  PS. W Sławnie (taka mała mieścina między Słupskiem a Koszalinem) jest Margaret na ulicy Lipowej 12. Ma w asortymencie tylko polskie marki.

  11 stycznia 2017 at 14:55 Reply
 • biusciasta

  Niewiem Dlaczego na mapie nie macie sklepu Bielizna Stylexpert, mieści się on w Proszowicach kolo Krakowa (sama jestem z Krakowa a tam tylko robie zakupy, oczywiście sklep z polecenia znajomej) mają bardzo duży wybór ( i rozmiary, noszę 80 k ) ceny są bardzo przystępne, i świetna obsługa, Pani uśmiechnięta i cierpliwa wymierzy, doradzi zawsze wychodzę zadowolona. Mają jeszcze 2 sklepy ale nie wiem gdzie. POZDRAWIAM

  11 stycznia 2017 at 19:40 Reply
 • kasica_k

  @Informator, Braferia już nie istnieje 🙁 Margaret – chętnie bym się dowiedziała czegoś więcej. Masz może jakieś dane kontaktowe do tego sklepu (e-mail, fb?). Dobre adresy w małych miejscowościach są cenne.

  @biusciasta, “dlaczego na mapie nie macie” – gdybym była złośliwa, napisałabym “bo nie” (zauważ, że spis powstaje na podstawie zgłoszeń i rekomendacji, a nie książki teleadresowej, więc na pewno nie ma tu wszystkich sklepów), ale nie jestem, więc zapytam o konkrety 🙂 Jakie marki oferują? W jakiej marce dobierają dla Ciebie 80K? Innym biuściastym może się przydać taka informacja 🙂 Również pozdrawiam.

  12 stycznia 2017 at 13:13 Reply
 • Informator

  O, szkoda 🙁 Niestety nie mam. Może za jakiś czas się tam wybiorę, ale nic nie obiecuję.

  13 stycznia 2017 at 18:43 Reply
 • klaudia

  Najlepszy sklep z bielizną w Jastrzębiu-Zdroju to sklep, który jest “od zawsze” na ulicy Zielonej 40a. Polecam również “Atelier Stanika” w Gwarku. Niestety więcej nie ma. 🙁 Trzeba jeździć do innych miast ;).

  23 stycznia 2017 at 20:18 Reply
 • Kas

  Cudowny sklep z Bytomia Miechowic z pewnością powinien znaleźć się na liście. Pani Gosia brafitterka ma pasje i wszelkie rozmiary i rodzaje biustonoszy. Ma też chęci aby sprowadzać co tylko sobie zapragnę z katalogów. Nie znam nazwy, chyba po prostu Braffiting & bielizna na Felińskiego 2a w Bytomiu. Pozdrawiam bieliznomaniaczki:P

  2 marca 2017 at 07:39 Reply
 • kasica_k

  Dzięki za rekomendacje, będę mieć na uwadze 🙂

  2 marca 2017 at 14:27 Reply
 • Tgsz

  Niestety, gdańskiej Lingerii już nie ma ani stacjonarnie ani online. Zamknięta w czerwcu 2017.

  31 lipca 2017 at 13:26 Reply
 • nina

  Witam – miałam problem z dobraniem biustonosza i wystarczył telefon do firmy ana – panie pomogły i doradziły ,co prawda pierwszy był trochę za ciasny ,ale odesłałam i bez problemu wymieniałam na większy -dlatego polecam sklep Świat Kobiet ana

  15 października 2017 at 10:30 Reply
 • oktawia97

  Polecam sklep z bielizną marki Triumph i nie tylko w Solcu Kujawskim przy ulicy Bydgoskiej 4A. Duży wybór i świetna cena. Można też zamawiać w ich sklepie internetowym: http://www.ekubas.pl

  12 lutego 2018 at 12:50 Reply
 • karochrom81

  Piaseczno k. Warszawy – BIELIZNA KWIATKA
  Zachęcona dobrymi opiniami w internecie podjechałam z Ursynowa do Piaseczna, do sklepu na Chyliczkowskiej 4 – Bielizna Kwiatka
  Akurat trafiłam na świeżą dostawę kostiumów kąpielowych więc nie było problemów z rozmiarem.
  Ogólnie Pani w sklepie uprzejma, umie dobrze doradzić i nie rzuca żadnych krępujących uwag.
  Co do samych marek są to droższe, niektóre lepiej znane jak Felina inne dużo bardziej luksusowe.
  Sklep miły w odbiorze, czysty i miła atmosfera. Pani ekspedientka potrafi wytłumaczyć co i dlaczego. Nie przepadam za “rozbieraniem się” publicznie ale w tym sklepie czułam się wyjątkowo wyluzowana. Ogólnie, jestem zadowolona z poziomu obsługi i z tego co można znaleźć w tym sklepie. Nauczyłam się też że lepiej zapłacić parę groszy więcej i dłużej ponosić niż kupić tanią bieliznę a po miesiącu wyrzucić. A, największa miska w tym sklepie to J więc jest w czym wybierać 😉
  K.Ch

  21 marca 2018 at 16:30 Reply
 • amenzurka

  Jeszcze w Ząbkach. Kusicielka, Olrla 8 lokal 77. Mają sklep internetowy: https://kusicielka.sklep.pl/

  17 grudnia 2020 at 23:49 Reply
 • Leave a Reply