Etyka Stanika. Lista firm etycznie produkujących bieliznę, wyróżnionych przez Stanikomanię

Poniżej znajdziesz listę firm, którym zdecydowałam się przyznać własne wyróżnienie dla producentów bielizny działających etycznie – Etyka Stanika.

Coraz więcej z nas ceni odpowiedzialne zakupy. Myślę, że chciałabyś wiedzieć, czy twoje (nieraz spore) pieniądze wydawane na bieliznę trafiają do firm szanujących, a nie wyzyskujących swoich pracowników. Być może zależy ci na tym, by produkcja materiałów przebiegała zarówno zgodnie ze standardami pracy, jak i z minimalnym szkodliwym wpływem na środowisko naturalne. Chcesz wspierać lokalną produkcję, jako łatwiejszą do skontrolowania i tworzącą najmniejszy ślad węglowy.

Czy wiesz, że część polskich firm bieliźniarskich ma się już czym pochwalić pod tym względem? Dlatego jako dodatkowy motywator dla nich i okazję do rozpowszechnienia informacji o etycznej produkcji postanowiłam stworzyć swój „mini-certyfikat” – Etykę Stanika.Wyróżnienie Etyka Stanika przyznaję polskim EDIT: i nie tylko firmom, które:

  • produkują bieliznę w Polsce lokalnie, z zachowaniem podstawowych standardów pracy (pracownicy produkcji zatrudnieni na umowę o pracę, brak znanych przypadków łamania prawa pracy).
  • wykorzystują w produkcji materiały w istotnej części pochodzące z krajów tzw. wysokorozwiniętych (Unia Europejska, USA, Australia, Nowa Zelandia), co zwiększa prawdopodobieństwo, że powstały one w etyczny sposób i zgodnie z regulacjami dotyczącymi dbałości o środowisko naturalne, bądź też pochodzące z innych krajów, ale posiadające certyfikaty potwierdzające przestrzeganie podstawowych standardów pracy.
  • mile widziane: wykorzystywanie materiałów powstałych z surowców wytworzonych na zasadach rolnictwa ekologicznego, pochodzących z recyklingu lub poddanych upcyklingowi, mających udowodnioną mniejszą szkodliwość dla środowiska.

Ocenę firmy opieram w pierwszym rzędzie na deklaracjach jej właścicieli – nie jestem detektywką i nie jestem w stanie zweryfikować wszystkich informacji – jednak mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, iż w dłuższej perspektywie tylko szczerość popłaca 🙂

Autorką nazwy i grafiki i osobą, która wsparła mnie swoim doradczym głosem, jest Ewa Gutmańska-Gralak, właścicielka firmy reklamowej Ewenement, długoletnia aktywistka na rzecz inkluzywności przemysłu bieliźniarskiego, założycielka forum Lobby Biuściastych.

Zainteresowanym tematem etycznej produkcji bielizny może przydać się także prokonsumenckie badanie marek bieliźniarskich Szyjemy Etycznie na blogu Miski Dwie.

Znasz dobrą kandydatkę do wyróżnienia Etyką Stanika? Daj mi znać!

Lista firm wyróżnionych Etyką Stanika:

  1. Avocouture. Artykuł z uzasadnieniem: „Marka „bardzo moja”. Wywiad z Anną Lejwodą – twórczynią marki Avocouture by Avocado”.
  2. Samanta. Artykuł z uzasadnieniem: „Samanta Viola A143. Czas na rozkwit!”.
  3. Molke. Artykuł z uzasadnieniem: Kosmiczne jednorożce istnieją! Recenzja biustonosza Molke Original Uni-verse