WPlebiscyty

Stanikomarka.pl – wyniki plebiscytu!

Po głosowaniu, które zakończyło się w zeszłym tygodniu – czas na ogłoszenie wyników!

Jako że wiele z Was brało także udział w konkursie na opis biustonosza, zawiadamiam od razu, że jesteśmy w trakcie trudnego wyboru laureatek i że wyniki konkursu pojawią się w kolejnej notce, tak by z nagród dało się skorzystać jeszcze przed Świętami 😉 (niestety nie wyrobiłam się na Mikołajki, za co przepraszam!).

Na samym początku dziękuję wszystkim uczestniczkom plebiscytu! W całym głosowaniu wysłałyście 163 formularze (po zsumowaniu obu katergorii rozmiarowych). W konkursie zaś wzięło udział około 1/4 wszystkch głosujących. Myślę, że to niezła liczba jak na pierwszą edycję wyborów najlepszej polskiej marki w tym gronie wymagających biustów 🙂 Spodziewam się, że zainteresowanie polskimi markami wśród stanikomaniaczek z roku na rok będzie rosło.

Podziękowania należą się także naszemu patronowi – sklepowi Biustanasze.pl, który właśnie dzielnie rozszerza ofertę o polskie marki dla dużych biustów, korzystając przy tym, mam nadzieję, z zebranych przez nas tutaj doświadczeń.

A teraz przypomnijmy…

 

Na co i jak głosowałyśmy

Polskie marki biustonoszy współzawodniczyły ze sobą w czterech konkurencjach: „Ale ładne!”, „Leży jak należy”, „Cenię jakość” oraz „Z uśmiechem do klienta”. Każda z głosujących stanikomaniaczek mogła zaznaczyć do trzech ulubionych marek w każdej z konkurencji. Głosowałyśmy w dwóch kategoriach rozmiarowych: do G oraz od H.

W formularzach do głosowania znalazły się 24 marki: Agio Milano, Alles, Ava, Avocado, Comexim, Dalia, Dama Kier, Ewa Bien, Ewa Michalak, Gaia, Gorsenia, Gorteks, Incarico, Kinga, Konrad, Kris Line, Lupoline, Mat, Nessa, Nipplex, Onlyher, Samanta, Wiesmann, Vena (markę nieuwzględnioną na liście można było dopisać – dodatkowe głosy padły jeszcze na marki Kostar, Axami i Corin). W sumie więc o tytuł najlepszej biło się aż 27 polskich marek biustonoszy.

 

Kategoria do G

W kategorii do miseczki G prowadzą następujące marki:

 

1. „Ale ładne!” – Ewa Bien!

Nie jestem zdziwiona, że stanikomaniaczki doceniają efektowne i świetne jakościowo hafty Ewy Bien. Często spoglądam na nie bardzo łakomym wzrokiem… Cieszy mnie też, że głosujące lubią bieliznę kolorową, fantazyjną i w dużej mierze – miękką, ponieważ trzon oferty tej firmy to miękkie biustonosze na fiszbinach w różnych konstrukcjach. Na Ewę Bień padły w tej konkurencji aż 33 głosy.

Tuż za Ewą Bien, z 28 głosami, plasuje się… Gorteks. Sama dyskutowałabym z tym wyborem, ale trzeba Gorteksowi przyznać, że model Pamela (często wymieniany przez głosujące w pracach konkursowych) należy do najładniejszych wizualnie produktów polskich firm i do tego jest miękki i przezroczysty 🙂 Tak więc Pamela FTW.

23 głosy zdobyła marka Avocado, której osobiście życzyłabym jeszcze lepszego wyniku, bo moim zdaniem jej piękne francuskie hafty i koronki oraz dopracowane, wysmakowane projekty są na naszym rynku nie do pobicia (wśród marek polskich przynajmniej). I także w większości są miękkie. Wygląda na to, że nasze konsumentki preferują nieusztywniane biustonosze, przynajmniej pod względem estetycznym. Jako miłośniczka softów bardzo się z tego cieszę 🙂

Ciekawe, że tuż za Avocado uplasowała się… Kinga (20 głosów), marka jak dotąd mało znana na tych łamach (co planuję zmienić), za nią z 18 głosami – Ewa Michalak i z 17 – Comexim.

 

2. „Cenię jakość” – Ewa Michalak!

Ewa Michalak wygrywa tę konkurencję mało druzgocącą przewagą – zdobyła 25 głosów, podczas gdy zaraz za nią znalazł się… tak, zgadłyście, Gorteks 😉 z 23 głosami, następnie Kinga z 17 oraz Ava i Comexim z 15 głosami, dalej Avocado i Ewa Bien z 14.

Jestem tu zaintrygowana przede wszystkim wysoką lokatą Kingi, bo duże zaangażowanie fanek Gorteksu w plebiscyt dało się zaobserwować w jego trakcie 😉 No cóż, Gorteks mniej więcej znam, teraz muszę poważnie przyjrzeć się Kindze! Dziwi mnie także, że Avocado i Ewa Bien nie znalazły się wyżej. Tak czy owak, widać, że brak tu tak zdecydowanego lidera, jak w konkurencji estetycznej. Może oznacza to, że polskie marki postrzegane są jako dość wyrównane jakościowo?

 

3. „Leży jak należy” – Ewa Michalak!

Na Ewę w tej konkurencji padły 33 głosy – podobnie jak na jej imienniczkę w kategorii estetycznej. To wysoka liczba i ten wybór stanikomaniaczek w najmniejszym stopniu mnie nie zaskakuje. Ewa jest niekwestionowaną mistrzynią konstrukcji. Jej najpoważniejszym konkurentem znowu okazał się Gorteks, na którego padły 24 głosy, dalej Ava z 19 głosami oraz Dalia i Kinga, które zdobyły po 16 głosów. Powiem szczerze, że jestem zdziwiona małą liczbą głosów na niektóre marki, na przykład Gorsenię (tylko 10), która to firma konstrukcyjnie radzi sobie ostatnio naprawdę nieźle. Co do konstrukcji Gorteksu – moim zdaniem jest tu jeszcze nad czym pracować i firma nie powinna spoczywać na laurach po tym sukcesie 😉 Avy zaś mi szkoda, bo wydaje mi się, że nie została tu dostatecznie doceniona. Podobnie Avocado (14 głosów).

 

4. „Z uśmiechem do klienta” – Gorteks!

Zaskoczenie 🙂 Gorteks wziął tę konkurencję 28 głosami. To symptomatyczne, że akurat tutaj firma ta znalazła się na pierwszym miejscu. Przypuszczam, że zawdzięczamy to dobrym relacjom firmy z klientkami, które można zaobserwować na facebookowym fanpejdżu, gdzie zresztą pojawiła się zajawka o plebiscycie (Drogie firmy! Zajawiajcie Stanikomarkę, jeśli chcecie wygrywać! ;-)). Niedawno wpadła mi w oko odpowiedź firmy na sugestię fanki, by wprowadzić do oferty wyższe majtki – od razu doczekała się obietnicy przekazania do działu projektowego (konkret!). Swoją własną korespondencję z Gorteksem również wspominam bardzo dobrze – czułam, że moje uwagi dotyczące testowanych modeli są rozumiane i brane pod uwagę.

Druga lokata należy do firmy Comexim – 20 głosów. Comexim może nie szaleje w mediach, ale słyszałam mnóstwo dobrego o otwartości pani Ani na potrzeby klientek, na przykład indywidualne przeróbki konstrukcyjne biustonoszy. Firma współpracuje też z blogerkami, co widać po recenzjach udostępnianych na stronie FB, a także ma swoje fanki na całym świecie. Comexim goni Ewa Michalak z 19 głosami. Sądzę, że stanikomaniaczki doceniają osobistą aktywność Ewy w mediach społecznościowych. Z Ewą rozmawia się przede wszystkim szczerze, i choć na jej facebookowym pejdżu zdarzają się czasem sytuacje konfliktowe, to nikt nie ma wątpliwości, że kontaktuje się z osobą autentycznie zaangażowaną w temat (nie dyżurnym PR-owcem o niezbyt silnym związku z marką, jak to się niekiedy zdarza). Do tego Ewa osobiście doradza, pomaga i rozwiązuje problemy z dopasowaniem swoich produktów, a trudniejsze przypadki traktuje jako wyzwanie.

Za Ewą znów wysoko Kinga – 15 głosów, dalej Ewa Bien i Onlyher – po 13 głosów. Nareszcie widać Onlyher, w innych kategoriach wyraźnie przyćmione przez popularniejszych konkurentów.

 

Kategoria od H

W kategorii od miseczki H prowadzą następujące marki:

 

1. „Ale ładne!” – Ewa Bien!

Zaskoczyło mnie, że Ewa Bien wygrywa w kategorii rozmiarowej powyżej H! Bo trzeba powiedzieć, że Ewa Bien nie jest mistrzynią zakresu rozmiarów, a miseczka H w tej marce nie należy do dużych… Stanikomaniaczki naprawdę muszą być zachwycone estetyką tej marki 🙂 Mam nadzieję, że firma doceni ten werdykt i… powiększy rozmiarówkę 🙂

Ewę Bien (16 głosów) dzielnie gonią aż trzy inne marki: Ava, Avocado i Ewa Michalak, na które padło po 12 głosów. Jestem pozytywnie zaskoczona wysoką pozycją Avy. Sama co prawda preferowałam jak dotąd estetykę Avocado, ale cieszy mnie ten dowód na estetyczne postępy Avy, które również zauważam. Liczba zwolenniczek Ewy Michalak także mnie nie dziwi.

Trzecią lokatę zajmuje Dalia z 10 głosami stanikomaniaczek. To kolejna marka, która w ostatnich sezonach stawała się coraz ciekawsza stylistycznie.

Podsumowując – po tych dosyć wyrównanych wynikach widać, że wiele polskich marek podbija Wasze serca estetyką – dominacja liderki wcale nie jest taka znaczna!

 

2. „Cenię jakość” – Ewa Michalak!

W tej konkurencji Ewa zdystansowała rywali. Padło na nią aż 18 głosów, a na kolejnego lidera – już tylko 12. Jest bardzo możliwe, że produkty Ewy wygrywają w tej kategorii tak wyraźną przewagą dzięki wyjątkowo dobremu dostosowaniu materiałów i konstrukcji do potrzeb naprawdę dużego biustu.

Na drugiej pozycji, z 12 głosami plasuje się… Dalia! Wydaje mi się, że ta firma ostatnio również zanotowała jakościowy progres. Tuż za nią zaś – Ava z 11 głosami, co także mnie nie dziwi, bo wśród polskich D-plusowców Ava prezentuje niezły poziom. Zdradzę Wam, że kolejne pozycje należą do Comeximu, Avocado, Gai i Gorteksu.

 

3. „Leży jak należy” – Ewa Michalak!

Ten wynik był łatwy do przewidzenia 🙂 Duże biusty to grupa, która szczególnie docenia dobre konstrukcje, a te są bezsprzecznie atutem Ewy Michalak. Na tę markę padło 18 głosów stanikomaniaczek.

Mniej przewidywalne rzeczy dzieją się na niższych miejscach. Oto Ava dzielnie goni liderkę z aż 17 głosami! Uważam, że to miejsce zasłużone – Ava podbiła także moje serce swoimi softami w kroju side-support, które należą moim zdaniem do najlepszych konstrukcji będących dziełem polskich firm, semisofty zaś nie od dziś nieźle radzą sobie z podnoszeniem i kształtowaniem dużych biustów. Jeszcze tylko zwiększyć udział miękkich modeli w kolekcji oraz rozwiązać jakoś problem kłujących fiszbin bocznych i będzie mega! 😉

Niższe pozycje wyraźnie odstają od ścisłej czołówki. Comexim, Dalia i Nessa otrzymały po 9 głosów. Wszystkie te firmy uważam za stojące na niezłym poziomie, jeśli chodzi o konstrukcje. Comexim i Dalię już znamy i lubimy. Bardzo cieszy kariera stosunkowo nowego gracza – Nessy! Tej firmie mocno kibicuję.

 

4. „Z uśmiechem do klienta” – Ewa Michalak!

W tej konkurencji Ewa wygrała 16 głosami. Czym, jak sądzę, Ewa podbija serca – wspomniałam wyżej. Nie bez wpływu pozostały też pewnie takie świetne posunięcia, jak sesje z modelkami w różnym wieku i o różnorodnych sylwetkach, czy niedawna sesja z blogerkami plus size o naprawdę bardzo dużych biustach. Sądzę, że istotny jest także fakt, że na zdjęciach produktów Ewy nie znajdziecie nadmiaru Photoshopa.

Na kolejnej pozycji – Comexim z 10 głosami! W tej kategorii, jak widać, również poradził sobie doskonale, jako firma otwarta na dialog z klientkami.

Na kolejnych miejscach (9 i 7 głosów) znalazły się Alles i Dalia – Alles ma prężnego firmowego pejdża i eleganckie salony firmowe z dobrą obsługą (byłam i polecam salon w warszawskim centrum Modo), Dalia – ładne zdjęcia i nowy firmowy e-sklep – pewnie mogłybyście wskazać jeszcze więcej zalet tych marek w dziedzinie kontaktów z konsumentkami i dobrego wizerunku.

 

Podsumowanie kategorii rozmiarowych

Podsumowując, w kategorii do G w sumie najwięcej głosów zdobyła marka… Gorteks! Padły na nią w sumie aż 103 głosy. Gratuluję nowej polskiej Stanikomarce w kategorii do G! To pierwsza tak wysoka pozycja tej marki w naszych plebiscytach.

Na drugiej pozycji znalazła się Ewa Michalak z liczbą 95 głosów.

Trzecią Stanikomarką w tej kategorii została Ewa Bien – 71 głosów.

 

W kategorii od H najwięcej głosów oddano na… Ewę Michalak! Padło na nią 65 głosów. Ewa Michalak rządzi w dużych biustach!

Na drugiej pozycji znalazła się Ava z liczbą 49 głosów.

Na trzecim miejscu pod względem liczby głosów (37) uplasowały się dwie firmy: Dalia i Comexim.

 

Najlepsza Stanikomarka.pl

And the winner is… Ewa Michalak!

Marka ta otrzymała w sumie 160 głosów w całym plebiscycie i zwyciężyła w dwóch konkurencjach kategorii do G oraz trzech konkurencjach kategorii od H. Wielkie gratulacje – to już drugi tytuł dla Ewy w podobnym plebiscycie (pierwsza była Stanikomarka, bez .pl :-). Ewa w kategorii do G zebrała nieco mniej głosów niż Gorteks, ale kategorię od H wzięła szturmem. Nic dziwnego – zakres rozmiarowy oferowany przez Ewę jest jednak znacznie większy. Jaki z tego wniosek dla naszych firm? Nad rozmiarówką i konstrukcjami pracować warto! Nieźle jest też wejść w dobry, bezpośredni kontakt z tak zwanym klientem docelowym 🙂

 

Wnioski

„To było do przewidzenia” – wiele z Was powie. W końcu Ewa Michalak trzęsie stanikomaniackimi głosowaniami nie od dziś 😉 Ja jednak, oczywiście z cała sympatią i szacunkiem dla bra-geniuszu Ewy, miałam nadzieję, że w tym plebiscycie ujawnią się jakieś silne konkurentki do serc stanikomaniaczek 🙂 Chciałam, byśmy poznały ich jak najwięcej – aby polski bra-krajobraz widziany stanikomaniackimi oczami trochę się różnicował. I cel ten chyba został osiągnięty. Zwyciężczyni mocno deptały po piętach takie marki, jak Gorteks, Ava czy imienniczka Ewa Bien. Na zauważalnych pozycjach znalazły się Comexim, Dalia, Kinga i Avocado.

Trochę brakowało mi na wyższych pozycjach marek, które uważam za zdecydowanie warte docenienia, na przykład: Gorsenia (53 głosy w obu kategoriach) za niezłe konkstrukcje, Kris Line (28) za to samo plus rosnąca jakość, Onlyher (25) – za konstrukcje dla małych biustów (tu chyba jednak należałoby zrobić oddzielną kategorię dla małobiuściastych). Złości mnie nieco wysoka pozycja Ewy Bien (aż dwa medale!), która prawie dla mnie nie szyje ;-). Dziwi znikoma liczba głosów na Samantę (najwięcej w kategoriach estetycznych), mało też było Gai, dziwnie mało Allesa, Nipplexu i Lupoline. Zastanawiam się, na ile na wyniki głosowania wpłynęła medialność niektórych firm. Wynik, pomijając zwycięstwo Ewy Michalak, nie do końca pokrywa się z moim wyobrażeniem o preferencjach typowej czytelniczki Stanikomanii 🙂 I to chyba dobrze, że coś się dzieje. Nowe marki rosną w siłę – a mnie wzrosła lista marek do wypróbowania.

 

Wasze opinie

A teraz znowu Wam oddaję głos. Czy wyniki były dla Was zaskoczeniem? Jestem bardzo ciekawa, czy zgadzacie się z moimi ocenami powodów, dla których poszczególne marki zdobyły przewagę. Na które marki Wy głosowałyście i dlaczego? Czy Ewa Michalak ma się już kogo obawiać? 😉

Może ci się spodobać

9 komentarzy

 • ewa michalak

  O , ale fajnie :))))
  Dziękuje serdecznie !!!
  Jest to tym cenniejsze, że nawet nie wspomniałam słówkiem na swoim fanpagu o tym plebiscycie 🙂
  Czy już się nie mam czego obawiać ?… nic bardziej mylnego i ten plebiscyt tym bardziej to pokazuje. Konkurencja jest coraz większa a to z kolei daje “kopa” do zwiększonego wysiłku – przynajmniej mnie ;D
  Wszystkim, wyróżnionym głosami Klientek firmom, życzę powodzenia bo uważam, że rynek jest na tyle duży, że jest na nim miejsce dla każdego, dobrego producenta .

  8 grudnia 2015 at 09:53 Reply
 • kerima

  Dziwi mnie wysoka pozycja Gorteksu w kategoriach “cenię jakość” oraz “leży jak należy”.Biustonosze Gorteksu są bardzo ładne .Jednak konstrukcje do dopracowania i jakość do poprawy.

  8 grudnia 2015 at 19:55 Reply
 • butters77

  Ciekawe wyniki, ale jeszcze ciekawszy komentarz Autorki 🙂 Kasico, brawa za organizację kolejnego plebiscytu!

  9 grudnia 2015 at 01:14 Reply
 • martvica

  Mierzyłam Gorteks raz i bardzo się nie zmieściłam w push-up 70F (teoretycznie mój tabelkowy, w praktyce 65H i 70G raczej potrzebuję). Poza tym drażnią mnie u nich wersje. Szyją 2-3 podobne modele różniące się krojem i zakresem rozmiarów i jak dotąd raz (wczoraj) zdarzyło mi się zobaczyć u nich fajny stanik i potencjalnie się zmieścić w rozmiarówkę 😉 Żeby nie było – Ava też robi wersje, ale u nich te najmniej zabudowane nie kończą się na F. A ja łaknę niższych mostków, więc gorteksowe semisofty i usztywniane nie kręcą mnie zupełnie.

  9 grudnia 2015 at 10:03 Reply
 • kasica_k

  @Ewa, jak wyżej 🙂

  @kerima, na mnie także Gorteksy nie robią zbyt solidnego wrażenia. Znam nabiustnie Marilyn i Pamelę, Marilyn jest raczej mocna, ale Pamela już bardzo wiotka i delikatniutka. Ja bym na pewno wybrała inną firmę.

  @butters77, dziękuję za uznanie 🙂

  @martwica, Gorteksy są z tego co zauważyłam dość małomiskowe. W takiej Avie w 85H biust by mi latał i pustką by ziało, a tu taka Pamela była dobra 😉

  9 grudnia 2015 at 15:19 Reply
 • JM Big-Bra

  Dziewczyny z dużym biustem, (sama noszę 70K) zapewne wypowiadały się na temat marek najłatwiej dostępnych na lokalnych rynkach stanikowych. Prawda jest taka, że Ava jest chyba najtańsza, a co za tym idzie ogólnie dostępna. Nie twierdzę, że jest gorsza od innych, ale zapewne niewiele z nas miało szansę porównać np z Damą Kier, KrisLinem, Gaią czy Dalią. Mentalność Polaków ?! “Od lat noszę taką markę i nie potrzebuję porównań!” Dla tych wszystkich dziewczyn dla których duży biust = “duży kłopot” zapraszam do siebie do Galerii Planty 11 lok. 74 w centrum Kielc…..wspólnie porównamy 😉

  10 grudnia 2015 at 23:21 Reply
 • wkg

  Wpadnę , ale póki co protestuję, porównałam Avę z Kris Linem, Gają i Dalią i uważam, że są na porównywalnym poziomie krojem, estetyką i jakością , a faktycznie Ava wygrywa ceną, choć dla mnie zależnie od modelu często i estetyką modelu.
  Co ciekawe mieszkam rzut beretem od Galerii Planty, bywam tam czasem i nie zauważyłam żadnego sklepu oferującego staniki na mnie. Co więcej jakiś czas temu gdy spytałam o rozmiary typu H lub Ii w paru stoikach patrzyły na mnie osłupiałe pary oczu. Chyba coś się zmieniło ostatnio…

  12 grudnia 2015 at 21:57 Reply
 • mefistofelia

  Jedno zaskoczenie… Gorteks? Zamiast Comeximu? Dalii? Gorteks do tej pory kojarzyłam głównie z półsztywniakami i push upami, które przez dłuższy czas dominowały wśród polskich firm. Te kroje mi nie pasują więc nie interesowałam się nimi. Przyjrzałam się ofercie na stronie i moje pierwsze wrażenie było pozytywne. Choć wysokiej pozycji w kategorii wzorniczej nie rozumiem, to kilka modeli prezentuje się zachęcająco. Co do krojów… Zamówiłam, przetestuję, zdam relację… Mam nadzieję, że wysoka pozycja tej firmy w plebiscycie to nie wynik mobilizacji do głosowania wśród znajomych tylko głosów klientów, którzy z satysfakcją sięgają po polskie staniki z niższej półki cenowej, bo trzeba przyznać, że w tej kategorii długo nie było sensownych propozycji.

  14 grudnia 2015 at 12:12 Reply
 • cosmo49

  Ten ranking bardzo mi pomógł 🙂

  5 stycznia 2016 at 13:13 Reply
 • Leave a Reply