WBrafitting

Obwód to podstawa

Obwód to PodstawaGrono pełnych zapału adeptek stanikologii stosowanej rośnie ostatnio lawinowo, a głód wiedzy wśród nowo nawróconych wprost szaleje. Tłumy początkujących stanikomaniaczek starają się zastosować w praktyce stanikowe teorie, napotykając przy tym na różnorakie trudności. Wniosek? Warto regularnie wracać do podstaw. Jednym słowem: odświeżamy Wiedzę!

Skoro już jesteśmy przy fundamentach – pierwsze prawo stanikologii stosowanej brzmi:

Obwód to Podstawa.

Co to znaczy? Krótko mówiąc: to obwód stanika, czyli pas, który zapinamy z tyłu, podtrzymuje nasz biust. Nie służą do tego ramiączka – pełnią one funkcję pomocniczą względem Obwodu. W dobrze dobranym staniku Obwód trzyma nawet wtedy, gdy ramiączka zsuniemy z ramion – biust wtedy nieco opada, ale stanik pozostaje mocno zakotwiczony na swoim miejscu. Jakie jest więc podstawowe kryterium doboru Obwodu? Obwód musi TRZYMAĆ.

Nie ma uniwersalnego przepisu na dobranie rozmiaru obwodu na podstawie wyniku pomiaru pod biustem. Dlaczego? Po pierwsze, każda z nas mierzy się inaczej. Żeby dobrze dobrać obwód, należy zmierzyć się ciasno – jest to jednak pojęcie względne. Dla jednej będzie to ścisłe przyleganie, dla innej – mocny wydech i ściśnięcie miarką z całej siły… Po drugie: różnimy się budową – ilościa tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej, zakresem ruchu żeber przy oddychaniu i tak dalej. Praktyka stanikologiczna wykazała, że w celu dobrania należycie trzymającego obwodu trzeba zaniżyć swój pomiar pod biustem o 5-10 cm – to spory zakres, a i tak znajdą się osoby, które będą potrzebowały jeszcze węższego, bądź też szerszego obwodu.

Ten sam rozmiar obwodu może w związku z tym pasować osobom o różnych wymiarach pod biustem. Rozmiar 75 może nosić Kasia z 86 pod biustem, Wisia z 82 i Cesia z 79 – jeśli u wszystkich trzech pań biust jest podtrzymany jak trzeba, rozmiar obwodu jest właściwy. Podkreślam jeszcze raz warunek: podtrzymanie. Kolejny przykład: u Xymeny z 79 cm pod biustem stanik 75 nie leży właściwie – zapięcie przesuwa się ku górze, a biust skacze. Xymena twierdzi, że ma tyle samo pod biustem, co Cesia – jednak nosi obwód 70, bo przy 75 stanik nie trzyma się tak, jak powinien. Nie ma więc żadnego powodu, by brała przykład z Cesi i nosiła 75! 

Niezależnie od wyliczeń, ostatecznym kryterium jest podtrzymanie – taki jest bowiem cel całej zabawy. Dobry stanik to stanik podtrzymujący. Dobry obwód to obwód podtrzymujący – rzecz jasna, w sposób, który jednocześnie umożliwia nam komfortowe funkcjonowanie, a więc oddychanie i poruszanie się, nie pozostawiający trwałych śladów ani otarć na skórze, i tak dalej.

Jak poznać, czy obwód TRZYMA?

Obwód za luźny

Obwód dobry

Chyba najłatwiejszym do zaobserwowania objawem jest tak zwane podjeżdżanie (bądź jego brak). Obwód nietrzymający, czyli za luźny (na rysunku z minusikiem), ma tendencję do przesuwania się w górę na plecach – ciągną go w tę stronę ramiączka. Gdy zsuniemy ramiączka z ramion, bądź sprawimy sobie stanik z odpinanymi ramiączkami i nie włożymy ich, stanik z za luźnym, nietrzymającym obwodem będzie miał tendencję do opadania.

Dobry, trzymający obwód nie podjeżdża ani nie opada, lecz pozostaje na jednym poziomie wokół tułowia (jak na rysunku z plusikiem). Stanik z dobrym obwodem nie jeździ po plecach, nie przesuwa się, lecz tkwi nieporuszony w miejscu. Nawet, gdy właścicielka biega czy podskakuje.

Dopiero zakotwiczone na dobrym obwodzie miseczki i ramiączka mogą należycie zająć się swoją podtrzymująco-kształtującą robotą.

Większość kobiet dobiera obwody za luźne, dlatego doświadczone adeptki stanikologii często doradzają im: weź taki obwód, żebyś ledwie się w nim dopinała (na najluźniejszej haftce). W większości przypadków, na początku, taka rada się sprawdza. Jednak pamiętać trzeba o tym, że samo dopinanie się nie stanowi ostatecznego kryterium. Kryterium jest podtrzymanie. Jeśli jestem w stanie dopiąć się w obwodzie X (a biust, rzecz jasna, mieści się w całości w miseczkach), ale nie wytrzymuję w nim dłużej niż 15 minut, znaczy to najprawdopodobniej, że obwód jest za ciasny. Jeśli potrafię dopiąć się w staniku także na najciaśniejszą haftkę, lecz mimo to stanik trzyma jak żelazo, gdy zapnę go na najluźniejszą – znaczy to zapewne, że obwód jest dobry, ponieważ dobrze podtrzymuje.

Jakość materiałów

Staniki szyte są z materiałów o różnej ciągliwości. Im bardziej się rozciągają, tym słabiej trzymają. Stąd rada, by celować w węższe obwody, niż wynika to ze sklepowych tabelek. Rada, by zaniżyć pomiar o 5-10 cm, w większości przypadków się sprawdza.

Obwodu jednak nie da się zaniżać w nieskończoność. Dlaczego? Oprócz boków i tyłu, w biustonoszu rozciąga się także miseczka – nawet jeśli jest uszyta z nieelastycznej tkaniny (jest tak w większości staników dedykowanych na większe biusty). Rozgięciu na boki ulegają fiszbiny.

Dlatego niekiedy okazuje się, że mimo coraz mocniejszego zaniżania obwodu stanik wcale nie zaczyna trzymać lepiej. Po prostu zamiast boków i tyłu zaczyna „pracować” miseczka – tym mocniej, im bardziej giętkie są fiszbiny. Miseczka odkształca się, spłaszcza, fiszbina zaczyna celować coraz dalej w stronę pleców, a my przestajemy zbliżać się w kierunku dobrego stanika, a zaczynamy odeń oddalać.

Jakość materiałów jest bowiem równie ważna, co właściwy rozmiar. Jeśli fiszbiny są zbyt giętkie, dobranie nawet najwęższego obwodu nie da nam właściwego podtrzymania. Jeśli boki i tył są zbyt rozciągliwe, także nie wróży to sukcesu. Dlatego zdarza się, że najlepsza rada brzmi: poszukaj innego modelu – ten jest zbyt rozciągliwy, ma zbyt elastyczne fiszbiny, zbyt szeroko rozstawione fiszbiny, zbyt ciągliwe boki, konstrukcję niedostosowaną do Twojego biustu. Sama liczba 60 czy 75 nie zagwarantuje nam szczęścia.

Na dobrze podtrzymujący stanik, oprócz obwodu, składają się, rzecz jasna, miseczki.  Dopiero odpowiednio dobrany zestaw obwód-miseczki da nam właściwe podtrzymanie biustu i komfort noszenia. Ale o tym, być może, w następnym odcinku 🙂

[rysunki opracowane na podstawie poradnika sklepu internetowego Figleaves]

Może ci się spodobać