WBrafitting

Biustonosz balkonetka, czyli architektura dekoltu

Jeśli jesteś fanką balkonetek polskich marek bieliźniarskich, to pewnie wiesz, o jakim fasonie stanika mowa. I być może przeżywasz zaskoczenie, ilekroć częstuję cię tym terminem w recenzjach i nazywam nim coś trochę innego, niż nisko zabudowany biustonosz o poziomej linii dekoltu. Albo widzisz nazwę „balconnet bra” na jakiejś brytyjskiej stronie i zastanawiasz się, co stanik na zdjęciu ma wspólnego z balkonem.

Okazuje się, że balkonetka to taki stanikowy buzzword — znaczy różne rzeczy, w zależności od tego, kto i gdzie go używa, za to świetnie brzmi i niezawodnie zachęca do zakupów 😉

Co to u licha jest ta balkonetka, jak wygląda i dlaczego tak się nazywa? Uporządkujmy ten temat. Odświeżam nasz leksykon bielizny!

Skąd się wzięła nazwa „balkonetka” (biustonosz balkonowy, balconnet bra)?

Polski termin „balkonetka” pojawił się mniej więcej wtedy, gdy w naszym kraju zaczął upowszechniać się nowoczesny brafitting, czyli w początkach lat dwutysięcznych. Wówczas do Polski zaczęły docierać brytyjskie marki biustonoszy i związane z nimi nazewnictwo. Balkonetka jest spolszczeniem angielskiego bądź amerykańskiego balconnet/balcony bra, czy też zaczerpniętego z francuskiego balconette.

Według źródeł, które przeglądałam (strony producentów biustonoszy, Wikipedia, blogi…) termin balcony bra ma oczywiście rodowód architektoniczny. Zgodnie z jednym z wyjaśnień, chodzi o kształt miseczek – które, niczym wystające z elewacji budynku „balkony”, podnoszą piersi wyglądające uwodzicielsko sponad krawędzi, niczym zza balkonowych balustrad. Pionowe szwy na miseczkach stanika mają ponoć kojarzyć się z tralkami tychże balustrad. Spotkałam się także z wytłumaczeniem, że balkonetka to biustonosz, który tak skutecznie skrywa się pod wydekoltowaną suknią damy, że nie widać go nawet,  gdy spoglądamy na ową damę z góry, z teatralnej loży (balkonu). Ta druga teoria wydaje mi się nieco zbyt pokrętna i odruchowo skłaniam się ku pierwszej. No bo czyż miseczki stanika na fiszbinach to nie takie właśnie „balkoniki”?

Najpiękniejsze balkony na świecie projektował, moim skromnym zdaniem, Antoni Gaudi 🙂 Oto Casa Battlo w Barcelonie. Jak widzicie, balkon może w niczym nie przypominać nudnego prostopadłościanu. Może mieć półokrągły, a nawet jeszcze bardziej wymyślny kształt.

Sama nazwa więc wyraźnie sugeruje nam, o jaki efekt chodzi. Biust w balkonetce ma być podniesiony i wyeksponowany, a linia dekoltu (krawędzi miseczek) jest zbliżona do linii poziomej.

Balkonetka a bardotka

Powyższy opis wielu z nas kojarzy się z krojem stanika, który znamy w Polsce jako bardotkę. Słowa też wydają się podobne 🙂 I słusznie. Termin bardotka funkcjonował i nadal funkcjonuje, zwłaszcza wśród dojrzalszych kobiet, które niekoniecznie siedzą z nosem w brafittingowych nowinkach i nazewnictwie, jako określenie stanika o poziomej linii miseczek i mostka (mostek o wysokości mniej więcej równej z miseczkami), odsłaniającego biust w górnej części, o raczej szeroko rozstawionych ramiączkach. Źródłem tej nazwy była oczywiście słynna aktorka i ikona urody Brigitte Bardot i jej uwodzicielskie biustonosze bikini oraz wydekoltowane kreacje, często z odkrytymi ramionami, uniemożliwiające noszenie zabudowanych biustonoszy.

Brigitte Bardot w filmie „ La lumière d’en face“. Biustonosz do takiego dekoltu to z pewnością „bardotka” 🙂

Brigitte Bardot w biustonoszu bikini bez ramiączek. Kadr z filmu Rogera Vadima „Księżycowi jubilerzy”

Biustonosz o takiej linii dobrze nadaje się do noszenia w kwadratowych lub trapezowych, szerokich dekoltach o poziomej krawędzi – a jeśli tylko odjąć mu ramiączka, może służyć pod kreację z odkrytymi ramionami, czy top w stylu bandeau. Dlatego bardotkami nazywano też, i cały czas się nazywa, właśnie straplessy, czyli biustonosze bez ramiączek. Sama czasem stosuję tę nazwę, pisząc np. o polskiej bardotce na duży biust czy wygodnej bardotce plus size 🙂

Na skutek tych wszystkich językowych splotów wraz z pojawieniem się słowa balkonetka (za co odpowiadał w pierwszym rzędzie stanikowy internet – fora i blogi) część osób zaczęła stosować te terminy wymiennie, nazywając balkonetkami biustonosze, które wcześniej funkcjonowały jako „bardotki” (a przynajmniej te z ramiączkami).

Balconette Marilyn Monroe

Skoro już jesteśmy przy BB – wypadałoby wspomnieć także o MM, czyli o USA i amerykańskiej wersji balconette. Amerykańskie internety chętnie informują o tym, że jako pierwszy modele balconette bra spopularyzował nikt inny, jak Marilyn Monroe, również w latach 50. XX w. (a ich powstanie datuje się już na lata 30-te). Był to biustonosz nisko zabudowany, o poziomej linii i eksponujący biust do dekoltu – dokładnie taki, jaki kojarzy nam się z „bardotkami”.

Angielski balconnet bra

Jak już wspomniałam, słowo balkonetka zaczęło być u nas używane wraz z wejściem brytyjskich terminów bieliźniarskich. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się w obiegu takie terminy o wyspiarskim rodowodzie, jak plunge (biustonosz do głębokich dekoltów) czy full-cup (biustonosz o pełnej miseczce, lub też biustonosz w całości usztywniany – ten termin ma w Polsce dwa znaczenia, brytyjskie i polskie – o czym opowiem innym razem 🙂 ). Tymczasem w Wielkiej Brytanii firmy bieliźniarskie mianem balcony, balconnet czy też balconette bardzo często określają zupełnie co innego, niż nasza bardotka, którą tak chętnie zaczęłyśmy nazywać balkonetką, z uwagi na podobne skojarzenia i brzmienie nazwy.

Na Wyspach mianem balcony lub balconnet określa się najróżniejsze konstrukcje staników. Właściwie wszystko, co nie może być zakwalifikowane jako plunge, bardzo zabudowany full cup czy też nisko zabudowany half-cup, bądź strapless, trafia do worka z napisem „balconnet”. Biustonosze te nieraz tylko bardzo odlegle mogłyby kojarzyć się z eksponującymi piersi „balkonami” o poziomych balustradach i pionowych tralkach.

Pierwszy z brzegu przykład – model Tango firmy Panache to wg producenta właśnie balconnet.

Ten model firmy Panache nazywa się Tango Balconnet. Miseczki w tym modelu są pełne, zakrywają większą część piersi (raczej ponad 3/4), linia dekoltu jest tylko nieco zbliżona do poziomej (kąt rozwarty), a miseczki uszyte są z jednym szwem niemal poziomym i jednym pionowym. Z wydekoltowanej sukni wieczorowej raczej by wyjrzał 😉

Co ciekawe, model Katya z kolekcji Sculptresse to według firmy Panache również balconnet:

Ten krój nazwałabym raczej plunge i high-apex, tymczasem firma Panache nazywa ten model Katya Balconnet.

Gdy wejdziemy na angielskiej stronie Panache do działu Balconette Bras, naszym oczom ukaże się taka oto różnorodność:

Który z powyższych modeli budzi w was balkonowe skojarzenia? Tak, ten w lewym górnym rogu, trochę może też ten w prawym – jednak to głównie koralowy model Alexandra z pionowymi szwami wydaje się najbardziej przystawać do definicji z samego początku tej notki. A co z resztą? Nieco mniej balkonu w balkonie, prawda?

W brytyjskich sklepach online działy typu balconette bras dadzą podobnie różnorodne rezultaty: od panaszowskiego Tango, po niżej zabudowane modele, jak half-cupy, czy nawet straplessy. Jak widać, angielskie balconnet / balconette ma zupełnie inny zasięg znaczeniowy, niż nasza polska bardotka. W moim odczuciu pierwotnie chodziło po prostu o biustonosz na fiszbinach, dobrze podnoszący i raczej eksponujący biust, odsłaniający choć trochę dekolt, w opozycji do staroświeckich i zabudowanych bezfiszbinowców. Warto w tym momencie przypomnieć sobie, jak wygląda weteranka Doreen marki Triumph: te zabudowane miseczki z centralnie doczepionymi ramiączkami nie nadają się do żadnego choć trochę większego dekoltu. W porównaniu z taką konstrukcją wszystko jest „balkonem” 🙂

Doreen marki Triumph. Takiego kroju w żadnym kraju nie nazwanoby balkonetką 🙂

Co ciekawe, tu i ówdzie spotkałam się z różnicowaniem między balcony a balconette. Według Wikipedii, balcony to prawie to, co balconette, ale jest od niej niższy pośrodku i wyższy po bokach 🙂 Być może przyświecał tu komuś zamiar wyjaśnienia sprzeczności między praktyką nazewniczą firm brytyjskich, a wymaganą „z definicji” poziomą linią dekoltu, ale mnie ten podział pachnie sztucznością, bo widzę, że na świecie używa się tych słów wymiennie.

Podsumowując, brytyjski balconnet/balconette bra zdefiniowałabym jako biustonosz zakrywający piersi nie bardziej niż w 3/4, na fiszbinach, o ramiączkach szeroko rozstawionych, wyprowadzonych bardziej po bokach, niż ze środka miseczek, umożliwiający noszenie średnich i szerokich dekoltów. I w takim rozumieniu stosuję ten termin najczęściej.

Balkonetka po polsku

Zostawiając na razie Brytyjczyków, wróćmy do kraju i do polskich przyzwyczajeń nazewniczych. Polscy producenci bielizny podchwycili ochoczo balkonetkę i najczęściej nazywają nią modele o cechach najbardziej „balkonowych” – czyli, przypomnijmy:

 • pozioma linia dekoltu
 • stosunkowo niskie zabudowanie
 • pionowe (wyłącznie) szwy na miseczkach
 • szeroko rozstawione ramiączka.

Balkonetką nazywa producent np. ten biustonosz:

Tak prezentuje się dział Balkonetka w sklepie online firmy Gorsenia:

Dział Balkonetka w sklepie Gorsenia. Widzicie różnicę w porównaniu z Panache? 🙂

W takim samym znaczeniu nazwy balconette używa firma Ewa Bien:

Ewa Bien – model Dolores Soft Balconette, konstrukcja B-139

Modele z pionowymi szwami w kategorii „balkonetka” umieszcza także firma Samanta.

Samanta – Sweet, konstrukcja A-142 – model miękki z pionowymi szwami

Warto zauważyć, że tak opisany krój biustonosza w Wielkiej Brytaniii nazywany jest najczęściej half-cupem (choć bywa też balkonem, ale half jest częstszy) – i ja również najczęściej w tym znaczeniu tego terminu używam, gdy jęczę, że polscy producenci robią za mało halfów na duże miseczki 🙂

Nazwą tą posługują się także niektóre polskie firmy, na przykład Kris Line, który kroje z pionowymi szwami nazywa właśnie – z brytyjska – half-cupami.

Arianna – half-cup marki Kris Line

Do czego nosić balkonetki?

Właściwie – do wszystkiego, z wyjątkiem głębokich dekoltów o podłużnym kształcie – zwłaszcza w szpic – bo z takich będzie wystawał mostek biustonosza (do dekoltów w szpic służą biustonosze plunge). Zwłaszcza, jeśli mówimy o balconnet bra w rozumieniu angielskim – to jest to właściwie najbardziej uniwersalny model stanika.

Z założenia balkonetka, zarówno w rozumieniu brytyjskim, jak i polskim, jest stanikiem, który można nosić do dekoltów szerokich, ze względu na rozstaw ramiączek. Co do głębokości dekoltu – balkonetka „polska” pozwoli nam na dekolt nieco głębszy niż przeciętna balkonetka „angielska” (w rozumieniu np. firmy Panache i modelu Tango 🙂 ).

Bluzka firmy Urkye na staniku Arianna half cup marki Kris Line (ze zdjęcia wyżej). Z tego dekoltu nie wyjrzy ramiączko balkonetki – ani half-cupa 🙂

To co to w końcu jest ta „balkonetka”?

Co wobec tego mamy nazywać balkonetką? Czy stosować „balkonetkę” w znaczeniu angielskiego balconnet (czyli taki sobie przeciętny stanik o zabudowaniu 3/4) – czy tak, jak przyzwyczajają nas polskie firmy (stanik niskozabudowany z pionowymi szwami i poziomym dekoltem, à la brytyjski half-cup)?

Czy to nam się podoba, czy nie – nie istnieje instytucja, która ujednolica brafittingową terminologię, a słowa balkonetka nie ma jeszcze w słownikach. Terminologia w świecie mody zmienia się tak szybko, jak sama moda – nazwy fasonów i stylów przychodzą i odchodzą, a o ich znaczeniu decydują  użytkownicy: firmy oraz ich klientki i klienci. Może przyjdzie czas, że wszystkie i wszyscy będziemy nazywać balkonetką jedną rzecz – a na razie panuje w tym względzie dowolność. Dla mnie bardziej jednoznaczny jest termin half-cup – mimo że tak naprawdę jest też najczęściej 3/4 cupem w sensie zabudowania – ale ma tę wadę, że zupełnie nie jest polskim słowem 🙂 Czas pokaże.

Tymczasem:

– tu znajdziesz recenzje biustonoszy, które określam jako balkonetka, w znaczeniu brytyjskim: recenzje balkonetek

– tu znajdziesz recenzje biustonoszy, które nazywam half-cupami (pionowe szwy, poziomy dekolt): recenzje half-cupów

– tu znajdziesz słowniczek stanikowy, czyli krótkie objaśnienia różnych terminów bieliźniarskich (w tym – krojów biustonoszy)

(- dla ciekawskich: archiwalny wpis o balkonetkach vel balkonikach z 2007 r.! 🙂 )

Ciąg dalszy stanikomaniackiego leksykonu bielizny nastąpi! O czym najbardziej chciałabyś przeczytać? 🙂 

Może ci się spodobać

5 komentarzy

 • Marta P

  Super wpis. Temat ogarnęłaś w pełni, wytłumaczyłaś bardzo przystępnie( młodzież ogarnęła,a przeczytała jednym tchem ?) Jak tak dalej pójdzie,to możesz wykładać na biustytecie? Brawo za to ,że Jesteś ??

  28 lipca 2020 at 20:26 Reply
  • stanikomania

   Dziękuję! Czuję się zaszczycona 🙂 Pozdrowienia dla młodzieży! 🙂

   29 lipca 2020 at 17:40 Reply
 • Marta P

  Super wpis. Temat ogarnęłaś w pełni, wytłumaczyłaś bardzo przystępnie( młodzież ogarnęła,a przeczytała jednym tchem ?) Jak tak dalej pójdzie,to możesz wykładać na biustytecie? Brawo za to ,że Jesteś ??

  28 lipca 2020 at 20:26 Reply
 • Czy to wąż, czy nie wąż? Biustonosz Vivisence 1053 - debiu(st)! - Stanikomania

  […] brytyjskim – jeśli jesteś ciekawa, o co chodzi i co to jest ta balkonetka, zapraszam do tego wpisu ? ). Szwy w tym kroju są proste i sądząc po formie piersi, skuteczne […]

  25 marca 2022 at 17:04 Reply
 • Half-cup, pełna satysfakcja! Recenzja biustonosza Kinga Paula - Stanikomania

  […] SC-1018 jest half-cupem (w polskiej nomenklaturze balkonetką) o miseczkach z 3 części z 2 pionowymi szwami i dodatkowymi zaszewkami w środkowej części […]

  6 lutego 2023 at 18:17 Reply
 • Leave a Reply