WRynek i moda

Wiosna w GG+

Wiosenne kolekcje szturmują sklepy – niektóre biuściaste już z błyskiem w oku rzucają się w wir zakupów, skuszone pastelowymi nowościami, zauważając z radością, że i w tym sezonie nie zabrakło ciekawych modeli wśród DD-plusów. No właśnie… dla wielu z nas odkrycie obfitości bielizny w rozmiarach miseczek powyżej D czy DD było prawdziwym objawieniem. Wiemy już, że granica DD została definitywnie przekroczona – zwłaszcza z punktu widzenia osób nie obawiających się zakupów w sieci. Nie oznacza to niestety, że każda z nas może cieszyć się równie dużym wyborem.

Wystarczy bowiem, zamiast, przykładowo, popularnego rozmiaru brytyjskiego 75(34)G, wpisać w wyszukiwarkę dowolnego e-sklepu rozmiar 70(32)H (tylko o oczko mniejszy obwód i większa miseczka), by wybór gwałtownie się skurczył. Znikają nie tylko bezramiączkowce, takie jak Panache Porcelain, i push-upy, takie jak Inferno, produkowane do miseczki G. Tracimy z oczu sporo kolorowych, atrakcyjnych modeli, takich jak – by pozostać przy wiośnie – nowa kwiecista Freya Iona (do GG), różowa przejrzysta Darcey (do G), wszystkie Gossardy (do G), Charisma Kalyani (do GG). Nie będę kontynuować tej wyliczanki, nie mam bowiem zamiaru zniechęcać GG-plusowych biuściastych, których przecież jest bardzo dużo! Dodam tylko, że jako użytkowniczka w/w popularnego rozmiaru czuję się zaskoczona, jak niewiele dzieli mnie od tej granicy. Wystarczyłoby przecież ciut mniej pod biustem, a nikt nie przeczytałby tu recenzji bezramiączkowej „porcelanki”.

Dość jednak o tym, czego brakuje – skupmy sie na tym, co GG-plusom oferują producenci i sklepy.

Prym, jeśli chodzi o liczbę modeli GG+ i zakres ich rozmiarów, wiedzie marka Panache. Nieśmiertelne Tango i jego mutacje, czyli wersja plunge i kwieciste „florale”, a także skromna, gładka wersja pure, zmieszczą niemal każdy H-biust, a klasyczny balkonik w obwodach od 60 i miseczkach do K w tym sezonie skusi amatorki fuksjowych różów (hot pink). Skoro już o fuksji mowa, nie sposób nie wspomnieć o fantastycznej Elizie o podobnie szerokim zakresie rozmiarów miseczek (choć 60-tek niestety brak). Nieco zmartwić GG-plusowe biuściaste może fakt, że w tym zakresie rozmiarów Eliza nie jest już tak uroczo przejrzysta. I tu aż prosi sie o pytanie: dlaczego producent zakłada, że np. w rozmiarze 60GG biust potrzebuje ponadnormatywnego podtrzymania? Przecież piersi, na które pasuje taki rozmiar stanika, wcale nie są bardzo duże. Ta mechaniczna reguła przypisująca bezwzględną wartość biustowym literom jest przecież bezsensowna – kto jak kto, ale producent bielizny powinien wiedzieć o tym najlepiej…

Kolejną propozycją Panache jest obecny już drugi sezon na rynku model Harmony, tej wiosny w niebieskim odcieniu cornflower, o zakresie rozmiarów podobnym do Tanga, a czarna Lilly także pomieści H-biusty (lecz dalszych liter już nie). J-biusty natomiast mogą rozważyć wiosenną fuksjowo-białą Fiestę.

A co słychać w GG-plusowym zakresie u pozostałych znanych marek? Niestety, pecha mają te z posiadaczek K-biustów, którym niezupełnie odpowiada oferta Panache, a tęsknią za kolorową Freyą. Klasyczne Rio, w tym sezonie w pięknej jaskrawej czerwieni, sięga tylko do miseczki H. J-biusty może zainteresować Millie – szkoda, że ten znakomitej jakości biustonosz występuje tylko w tak nieciekawych kolorach. Wraca czarne wcielenie popularnej Arabelli, także dostępnej dla J-biustów, jednak znowu – w GG+ nie tak przezroczystej, jak wersja podstawowa.

Co jeszcze przyniosła nam wiosna? Duże powodzenie zyskała już Freyowa Pollyanna w wiosennej wersji kakaowej, do miseczki J – wygląda na bardzo udany model. A nowości? Biała Eleanor o miseczkach ozdobionych delikatnym kwiatowym haftem przywodzi na myśl popularną przezroczystą Zetę bądź Arabellę. I podobnie jak ta ostatnia – w GG+ nie oferuje nam niestety stuprocentowej przejrzystości w dolnej części miseczki. Cieszy pojawienie się wzorzystej Maisie – ta kwiecista balkonetka (zielenie i róże na białym tle) wzorem przywodzi na myśl floralki Kalyani, a krojem – Freyową rodzinę staników: Phoebe, Margo … – i sięga do miseczki J, lecz dopiero w obwodzie 70(32).

Do sklepów zawitała także nowość Fantasie – gustowny balkonik Olivia, do miseczki J (wielka szkoda, że od obwodu 70(32)!). Przez kremową koronkę prześwituje tło barwy kawy z mlekiem. Podoba mi się ten retro-staniczek. Niestety, jak zwykle producent zastosował „regułę dużej miseczki” i w rozmiarach od GG wzwyż częstuje nas trzyhaftkowym zapięciem i szerszymi ramiączkami bez względu na obwód pod biustem. Podobnie sprawy mają się z białą Mariette. Szkoda, że na wiosnę nie powstała żadna żywsza wersja barwna – uroda kwiatowego motywu, dobrze widocznego w wersji czarnej, a właściwie czarno-białej, w bieli zupełnie ginie. Zaczarowała mnie natomiast wrzosowa barwa wiosennej Gabrielle, jednak zachwycą się nią tylko te z GG-plusowych biuściastych, które nie obawiają się kroju full-cup.

Dobrą wiadomością dla H- i J-biustów jest oferta Brastopowej marki Curvy Kate, dostępna chyba tylko w tym sklepie. Rozmiarówka obejmuje miseczki do J i obwody od 60(28) do 85(38) albo 90(40) – pełen zakres kombinacji, tylko liczba modeli na razie niewielka. Haftowana Emily występuje obecnie w trzech wersjach: czarno-różowej (róż wygląda na przyjemnie intensywny), czekoladowo-turkusowej i najnowszej, bardzo udanej szaro-białej – na ciemnografitowym, półprzejrzystym tle zarówno ciemne, jak i kontrastowe hafty prezentują się całkiem elegancko, uwagę zwraca także ozdobny brzeg miseczki. Trochę mniej ciekawie prezentuje się Portia, która niedawno ukazała się we wcieleniu mahoniowym – wolałabym mniej kontrastowe wstążki. Wiele osób chwali Krągłą Kasię, niektóre krytykują nieco zbyt rozciągliwe obwody – niewątpliwą zaletą tej marki jest stosunkowo niska cena przy dużym zakresie rozmiarów. Trudno stwierdzić, pod jaką właściwie marką szyte są bezramiączkowce Satin strapless – Flirtelle to (tak nazywają się na tej stronie), czy Curvy Kate? 🙂 Na zdjęciach przypominają Panache Special Occasions – ciekawe, jak też sprawują się w rozmiarze miseczki H. Jeśli znośnie – byłaby to prawdziwa rewelacja dla GG+-biustów, dyskryminowanych przez inne marki w dziedzinie straplessów.

Miłośniczki kwiecistości mogą jeszcze zainteresować się ofertą Kalyani. Do miseczek H sięga biało-czarno-pomarańczowy Little Cracker, model z poprzedniej kolekcji, z tajemnych przyczyn nie przeceniony, lecz kuszący kwiatowym wzorem i kolorami. Model That Flowery Feeling w zaskakująco szerokiej rozmiarówce (miseczki do JJ, obwody od 30 – we wszystkich rozmiarach miseczek) na wiosnę występuje w delikatnym różu, a poprzednie wersje – jasną khaki (tło przypomina beż – ale warto zwrócić uwagę na wzór!) i czerwoną – można kupić w niższej cenie i wciąż bardzo szerokim wyborze. Według niektórych ów wybór jest nieco zwodniczy – miseczki, jak to często bywa w tej marce, raczej małe, a obwody za to – spore.

Jeszcze mniej zapłacimy za nieco podobnie, choć nie identycznie skrojony Natural Charm w wyprzedawanym kolorze pomarańczowym – model ten sięga miseczek K i szyty jest od obwodów 60(28) do 90(40) w pełnym zakresie miseczek, co szczególnie godne podziwu, warto też zwrócić uwagę na fakt, że podtrójne zapięcia obecne są co prawda we wszystkich rozmiarach miseczek od J do K, natomiast zakres GG-HH ma je tylko w obwodach od 36 w górę włącznie. Mniejsze obwody w tym zakresie miskowym mogą się cieszyć mniej „pancerną” wersją stanika – nareszcie ktoś dostrzegł oczywisty fakt, że miseczka rośnie także wraz ze wzrostem rozmiaru pod biustem. Chwalony za wygodę, Natural Charm niektóre biuściaste uwiódł, inne jednak narzekają na miseczki zbyt małe w stosunku do rozmiaru metkowego. Bazowe wersje kolorystyczne to biel, czerń i szarość, a mnie się marzy, by model ten stał się dostępny we wszystkich kolorach tęczy – brakuje bowiem na rynku modeli prostych, gładkich i jednocześnie ciekawych kolorystycznie, a do tego stale dostępnych w różnych kolorach! Zestaw staników dopasowanych barwą do poszczególnych ubrań – pociągająca wizja, nieprawdaż? I to dostępny dla każdej biuściastej, bez względu na kombinację obwód-miseczka… Może kiedyś się doczekamy?

[źródło zdjęć: Figleaves, Bravissimo]

Może ci się spodobać