WRecenzje

Czarna limonka

Podobno rynek specjalistycznej bielizny sportowej jest w naszym kraju, eufemistycznie mówiąc, w początkowej fazie rozwoju (a prosto z mostu: prawie go nie ma). Z punktu widzenia stanikomaniaczki zaś, która jeszcze kilka lat temu polowała na wyprzedażowe Shock Absorbery w Brastopie, na naszych oczach dzieje się rewolucja. Nie dość, że marki oglądane przez nas dotąd w witrynach angielskich e-sklepów trafiły pod dachy polskich stacjonarek, to jeszcze pojawiają się nowe, co świadczy o szerokich horyzontach i odwadze naszych przedsiębiorców.

Marka Pure Lime (damska odzież sportowa i bielizna) pochodzi z Danii i ma już przynajmniej pięcioletnią historię, w Polsce jednak była do niedawna zupełnie nieznana. W ostatnim roku zaktywizował się nią polski dystrybutor i za jego sprawą biustonosze Pure Lime pomału pojawiają się w naszych sklepach. Z czterech modeli sportowców Pure Lime najszerszy zakres rozmiarów ma High Impact Compression Bra i jego to właśnie chciałabym Wam przedstawić.

Pure Lime – High Impact Compression Bra, rozmiar: 36G, kolor: czarny [Rozmiary miseczek: B-GG (brytyjskie), obwody: 28-44, cena: np. 204,98 zł w sklepie Ebras]

Estetyka

Z dotychczas testowanych sportowców (Shock Absorber, Royce) „Kompresik” podoba mi się zdecydowanie najbardziej. Zdjęcia w sklepach są trochę mylące – wygląda jak sztywny pancerzyk, tymczasem to normalny, miękki stanik bez fiszbin.

Dobrym pomysłem projektanta jest jasnoszary szew łączący dolną część miseczek z górną, połączoną z ramiączkami, imitujący linię dekoltu. Zmniejsza on optycznie całość, likwidując wrażenie monolitu, jakim w nieunikniony sposób staje się spory biust w takim zabudowańcu o jednolitej barwie (kiedy wreszcie pojawią się szeroko-rozmiarówkowe sportowce we wzory?). Miła jest też gumowa aplikacja w dolnej części mostka – mam nadzieję, że nie odpadnie w praniu (tak się złożyło, że dotąd prałam ten biustonosz tylko ręcznie).

Wracając do zabudowania – Kompresik nie sięga po szyję, choć oczywiście wygląda z głębszych dekoltów. Tył jest mało dekoracyjny – prosty, szeroki pas z zapięciem na cztery haftki. Ramiączka można przepiąć na krzyż, dzięki czemu nie będą wystawały z koszulki – bokserki.

Szeroka gumowa taśma pod biustem przy skłonach, siadach itp. wywija się po jakimś czasie na zewnątrz, co może przeszkadzać estetkom, ale mnie nie razi. Dzianina, z której uszyta jest większość biustonosza, jest przyjemnie śliska w dotyku, a szycie jest bardzo staranne.

Dopasowanie

Z tym miałam pewien kłopot. W rozmiarze 34G cały biustonosz był za ciasny. Pas obwodowy cisnął nieprzyjemnie również przy próbie zapięcia biustonosza bez nałożonych miseczek. Po wymianie na 36G (rozmiar, który ostatnio noszę dość często – choć nie we wszystkich modelach) już po jednym dniu noszenia zaczęłam zapinać biustonosz na środkowe haftki. Wolę jednak korygować zapięcie, niż cierpieć niewygodę.

Wielkość miseczek, a raczej miejsca na biust (bo miseczki są tu słabiej wyodrębnione niż w stanikach na fiszbinach) mieści się moim zdaniem w normie, natomiast obwód trudno mi ocenić – skoro mniejszy wydawał się za ciasny, a większy okazuje się nieco za luźny. A może po prostu wpadłam w międzyrozmiar?

Kształt

Jestem pozytywnie zaskoczona swoim wyglądem w Kompresiku. Powoduje on co prawda spłaszczenie biustu, ale jest ono niewielkie i w przypadku sportowca – moim zdaniem – nieuniknione. Jego nazwa – Compression Bra – sugeruje, że został pomyślany jako biustonosz kompresyjny, czyli przyciskający piersi do klatki piersiowej. Spodziewałam się większego spłaszczania.

Stanik zbiera z boków umiarkowanie, czyli nieco gorzej od biustonoszy na fiszbinach, nie daje jednak wrażenia rozlania biustu po klatce piersiowej. Nosiłam go również jako zwykły, codzienny biustonosz i nie miałam żadnych zastrzeżeń do formy biustu pod ubraniem, choć oczywiście nie modeluje on biustu tak, jak np. usztywniane balkonetki. Podsumowując – jak na sportowca-bezfiszbinowca kształtuje zaskakująco dobrze.

Konstrukcja i podtrzymanie

Compression jest wyposażony w pewną ciekawostkę – cały bok miseczki i jej dół okala wszyte od wewnątrz wzmocnienie z cienkiej, miękkiej gąbki, które wg producenta redukuje ruch piersi na boki. Zapewne to jemu w pewnym stopniu zawdzięczamy zebranie biustu. Konstrukcyjnie trudno mi cokolwiek zarzucić Kompresikowi –miseczki ani boki nie sięgają zbyt wysoko, nie są też zbyt niskie.

Supportem jestem nieco zawiedziona. Od biustonosza, w którym miałabym biegać czy skakać, z moim ciężarem piersi, oczekiwałabym większej redukcji ich ruchu, zwłaszcza góra-dół. Żaden sportowiec jak dotąd nie dał mi stuprocentowego zadowolenia w tym względzie. Do Compression Bra można by odnieść te same zastrzeżenia, co do opisywanego wcześniej Royce’a – w moim odczuciu, jeśli ma się ciężki biust (moje 36G to niemal końcówka zakresu rozmiarów), podtrzymanie przy biegu jest trochę zbyt słabe. Za to do innych form ruchu, np. na siłownię, moim zdaniem świetnie się nadaje. Przypuszczam też, że lżejsze biusty oceniłyby go łaskawiej niż ja.

Jest pewien szczegół, któremu – być może – przypisać należy moje problemy z dopasowaniem obwodu i konieczność regulacji zapięcia. Otóż dzianina, z której zrobione są boki biustonosza, ma niewielki zakres elastyczności – gdy weźmiemy ją do ręki, dość łatwo naciągnąć ją do maksimum. Sytuacji nie poprawia guma, która ma wprawdzie większy zakres ściągania-rozciągania, ale nie trzyma mocniej od dzianiny. Mój dobór rozmiaru był kompromisem – w 34 maksymalnie naciągnięty obwód powodował dyskomfort, w 36 natomiast nie daje mi w pełni zadowalającego podtrzymania.

Moje prywatne badania nad sportowcami trwają jednak za krótko, bym mogła pouczać producentów – być może bardziej elastyczne dzianiny mają inne wady i wyeliminowanie takich kompromisów nie jest proste.

Wygoda

Compression Bra to bardzo komfortowy biustonosz. Mimo że od wewnątrz skóra ma styk ze szwami, są one całkowicie nieodczuwalne. Same miseczki są bezszwowe, więc najwrażliwsze miejsca mają zapewniony komfort nawet przy dłuższym ruchu. Poszerzone na ramionach i wyściełane gąbką ramiączka nie gniotą ani nie obcierają. Zapięcie na zwykłe haftki (bez żadnych dodatkowych rzepów) nie sprawia żadnych kłopotów przy zakładaniu ani zdejmowaniu.

Nie udało mi się Compression Bra spocić – ruszałam się zbyt mało intensywnie, a upał nie ułatwił mi sprawy tak, jak w przypadku Royce’a, który w dodatku jest bardziej zabudowany. Przypuszczam jednak, że materiał typu Coolmax, z którego jest zrobiony, powinien nieźle się sprawować.

 

Cena

Za Compression Bra w polskich sklepach zapłacić trzeba ponad 200 zł. Uważam, że jak na ładny i dobrze uszyty, ale nie idealny biustonosz sportowy jest to cena trochę zbyt wygórowana. Mam nadzieję, że dalszy rozwój wyżej wspomnianego rynku sportowców w naszym kraju sprawi, że pojawi się więcej tańszych opcji.

 

Podsumowanie

Compression Bra zakładam z przyjemnością, bo jest po prostu ładny. Myślę, że uroda ma wbrew pozorom niebagatelne znaczenie w przypadku biustonoszy sportowych, zwłaszcza dla takich osób, jak ja, nieszczególnie usportowionych 🙂 – dla których ruch jest sposobem na zachowanie zdrowia i poprawienie sylwetki. Świadomość, że w swoich sportowych szmatkach wyglądamy atrakcyjnie, jest przyjemna i mnie osobiście bardzo motywuje. Projektanci odzieży Pure Lime chyba też o tym wiedzą.

Życzyłabym sobie (i nam) jednak, żeby producent poszedł zarówno w kierunku polepszania własności podtrzymujących, jak i powiększenia zakresu rozmiarów. Dzięki temu marka Pure Lime mogłaby rzeczywiście stać się marką dla wszystkich kobiet, nie tylko tych „do GG”.

Patronat, promocja i konkurs

Polski dystrybutor marki Pure Lime organizuje akcję promocyjną pod hasłem “Zatrzymaj piersi przy sobie!” w wybranych klubach fitness i salonach z bielizną, w których będzie można kupić sportowce tej marki z 15% zniżką (za okazaniem karty członkowskiej klubu).

Akcję wspiera kilku partnerów, a wśród nich i Stanikomania, która zgodziła się zostać jednym z patronów medialnych 🙂 Pomyślałam, że warto w ten sposób zaznaczyć stanikomaniacką obecność w środowisku wysportowanych – to sposób na dodatkową promocję bloga, a także bra-fittingu i idei ochrony biustu w czasie ruchu.

Akcji towarzyszy konkurs „Kobiece Inspiracje”, w którym można wygrać model High Impact Compression Bra. W celu wzięcia udziału trzeba kupić dowolny biustonosz Pure Lime oraz wykonać pewne proste zadanie konkursowe – szczegóły na stronie konkursu. Potrwa on do końca stycznia. Życzę powodzenia! 🙂

Sportowy bra-fitting

Przy okazji doszłam do wniosku, że dobór biustonosza sportowego do naszych wymiarów i potrzeb nie jest wcale taką prostą sprawą – jak widać po moich próbach. Ciekawa jestem, jak radzicie sobie z tym Wy oraz bra-fitterki w naszych sklepach. Wszelkie spostrzeżenia mile widziane 🙂

Może ci się spodobać