WBrafitting

Dobierz babci biustonosz!

Mianem „babcinych” określamy zazwyczaj mało wydekoltowane i niezbyt efektowne, staroświeckie modele biustonoszy. To prawda, że dojrzałe osoby potrzebują zwykle bardziej zabudowanych fasonów, często też mają raczej konserwatywne upodobania. Nie znaczy to jednak, że standardowy model „babcinego stanika” w jednym ze „standardowych rozmiarów” (niekiedy przypadkowo dobranym i źle podtrzymującym), to szczyt marzeń naszych mam czy babć! One najczęściej po prostu nie wiedzą, że kilka zmian w bieliźnianej szufladzie może poprawić ich komfort i samopoczucie. Mimo naturalnych oporów, wynikających z wieloletnich przyzwyczajeń, warto spróbować przekonać starsze pokolenie kobiet z naszej rodziny do czegoś nowego. Dziś przestawię Wam przykład takiej korzystnej metamorfozy.
Pani Stanisława, nasza dzisiejsza bohaterka, nosiła dotąd klasyczny „babciny” biustonosz – taki, jakich wiele widujemy w szafach dojrzałych pań. Jako właścicielka krągłej sylwetki, ze sporymi piersiami, którymi wykarmiła trójkę dzieci, mierząca 98 cm pod biustem i 135 w biuście, przywykła nosić miękkie, bezfiszbinowe staniki w rozmiarze 110E. Jak nietrudno się domyślić, biustonosze w takim rozmiarze raczej przykrywały jej biust, niż podtrzymywały, zwłaszcza że podobno rozciągały się aż do 130 cm pod biustem. A wyglądały tak:

Poniższa para zdjęć przedstawia panią Stanisławę w starym biustonoszu 110E marki Triumph, bez fiszbin (z lewej) i w nowym – dobranej jej przez wnuczkę balkonetce Panache Harmony w rozmiarze 42(95)G. Różnica jest widoczna:

Myślę, że większość babć, gdyby miało możliwość świadomego wyboru, wybrałoby wariant drugi.

A oto porównanie biustonoszy:

Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że oprócz sylwetki osiągniętej dzięki dobrze podtrzymanemu i zebranemu biustowi, mieszczącej się w kanonie „zgrabnej”, w życiu codziennym każdej babci (i nie tylko!) bardzo liczy się komfort.

Starsze osoby często obawiają się fiszbin i węższych obwodów pod biustem, a przekonania te ugruntowują w nich sprzedawcy bielizny („Pani przecież ma duży biust i fiszbin nie potrzebuje – tak babcia słyszy w sklepach i wraca wiadomo z czym!” – denerwuje się wnuczka pani Stanisławy). Okazuje się jednak, że biustonosz na fiszbinach może być i wygodny, i doskonale leżeć na większym biuście – o czym wszak już wiemy.

Dobór rozmiaru dla osoby starszej to jednak nie taka prosta kwestia. Trzeba uszanować przyzwyczajenia i specyficzne potrzeby, takie jak niechęć do ucisku, wrażliwa skóra. Trzeba też wziąć pod uwagę wiotkość dojrzałego biustu. Zazwyczaj więc nie warto ekstremalnie zaniżać obwodu biustonosza, a rozmiar miseczki zwykle wypada mniejszy, niż wychodzi z tabeli rozmiarowej („kompresowalność″ biustu). Dopasowaniu trzeba poświęcić dużo uwagi i wybrać rozsądny kompromis między wygodą a uniesieniem biustu. Pani Stanisława na przykład woli nieco dłuższe ramiączka niż jej wnuczka – skrócone ją uciskają, a różnica w wyglądzie, jak widać na poniższych zdjęciach, jest i tak niewielka, zwłaszcza w porównaniu z niemal niepodtrzymanym biustem w 110E z poprzednich zdjęć:

Kolejnym parametrem (poza wymiarami klatki piersiowej i biustu), który należy wziąć pod uwagę przy doborze biustonosza, jest wzrost, wśród starszego pokolenia zwykle niewysoki. Nasza bohaterka mierzy 150 cm – niestety okazało się, że drugi biustonosz, Tango marki Panache, miał zbyt długie fiszbiny, które uwierały panią Stanisławę pod pachami. Wnuczce udało się rozwiązać ten problem, skracając je. Szkoda, że producenci bielizny tak rzadko biorą pod uwagę potrzeby niższych kobiet z większym biustem. Przecież jest ich mnóstwo!

A oto pani Stanisława w Tango, które nosi na co dzień, Harmony zostawiając sobie na specjalne okazje. Prawda, że wygląda świetnie w bluzce z dekoltem?

Podsumowując – dbając o dobranie odpowiedniej bielizny dla siebie, nie zapominajmy o kobietach z naszej rodziny i otoczenia. Starsze osoby rzadziej poszukują zmian, czasem po prostu godzą się z losem, nie wierząc, że można coś poprawić. Ale można i warto im w tym pomóc. Trzeba jednak podejść do tego delikatnie, niczego nie narzucać i wziąć pod uwagę ich potrzeby, które mogą różnić się od naszych.

Na zakończenie zachęcam do podzielenia się doświadczeniami – czy próbowałyście dobierać biustonosze swoim babciom? W jaki sposób do tego podeszłyście? Jakie modele najlepiej sprawdzają się w roli stanika dla babci?

Serdeczne podziękowania i pozdrowienia dla pani Stanisławy i jej wnuczki!

Może ci się spodobać