WWywiady

Ile kobiet, tyle biustów, czyli z wizytą w firmie Gaia

Przedstawiam Wam następną polską firmę, którą odwiedziłam w Białymstoku – Gaię. Gaia to kolejna firma o ugruntowanej pozycji w naszym bra-przemyśle. Długo nie udało mi się wypróbować żadnego jej produktu, aż tu, dzięki rozwojowi rozmiarówki, stało się to w końcu możliwe 🙂 Niedawno udało mi się też opisać dla Was kolekcję wiosenną marki. Czas więc najwyższy przyjrzeć się, jak powstawała 🙂

Na początek zapraszam na film (poniżej), który nakręciłam w czasie oprowadzania mnie po firmie przez panie: Swietłanę Kardasz, kierowniczkę działu projektowego i Paulinę Kuźmicką, szefową marketingu i PR. Z entuzjazmu trochę trzęsła mi się ręka z kamerą, co musicie mi wybaczyć 😉 Moje przewodniczki za to wykazały się cierpliwością i pełnym profesjonalizmem (co nie wyklucza emocji i pasji w opowiadaniu). Byłam znowu pod wrażeniem intensywnej pracy i zaangażowania ludzi z biu-branży. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie same.

Zapraszam też do przeczytania wywiadu, udzielonego mi przez moje przewodniczki. Pytam w nim o miękkie modele, o kolory i o bazówkę, szerokie i wąskie fiszbiny oraz o to, co firma Gaia szykuje dla nas na jesień 🙂

 

Panie Swietłana i Paulina, moje przewodniczki po firmie Gaia

Od kiedy działa firma? Czym Gaia wyróżnia się na tle innych producentów?

– Firma Gaia powstała w 1998 roku. W czasie naszego funkcjonowania zdołaliśmy zdobyć uznanie klientek zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Nasze modele powstają w firmowym Studiu Projektowym, gdzie proces projektowania wspomagany jest specjalnym systemem, bazującym na nowoczesnych programach komputerowych. System ten posiadamy jako jedna z nielicznych firm gorseciarskich w Polsce.

Czym jeszcze możemy się pochwalić? W ubiegłych latach Gaia została wyróżniona w kategoriach takich, jak Liderzy Eksportu czy Gazele Biznesu. Mamy stały kontakt z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi – nie bez powodu otrzymaliśmy tytuł Pracodawcy Przyjaznego Edukacji.

W 2004 roku nasze dokonania zostały zwieńczone przyznaniem certyfikatu systemu zarządzania jakością opartego o normę PN EN ISO 9001:2001. Warto dodać, że Gaia jako jedna z nielicznych firm na rynku posiada certyfikat ISO na Dział Projektowy.

Praca wre w Dziale Projektowym

Od początku działalności stawiamy na promocję naszych wyrobów poprzez udział w targach, reklamę w prasie, katalogi firmowe, prezentacje w miejscach sprzedaży bielizny, szkolenia, dbałość o estetykę opakowań. Dystrybucja naszych produktów odbywa się w oparciu o współpracę z hurtowniami na terenie całej Polski oraz partnerami zagranicznymi.

Rzecz jasna, zamierzamy się rozwijać i powiększać nasz zespół. W tej chwili jest nas ok. 130 osób – w tym ok. 100 pań pracuje przy produkcji.

Zszywanie miseczek

Czy zawsze oferta rozmiarów Gai była tak szeroka, jak obecnie? Czy moda na brafitting przyczyniła się do rozszerzania zakresu rozmiarów biustonoszy?

– W ciągu ostatnich 2 lat nasza oferta rozmiarów się poszerzyła. Staramy się nieustannie badać rynek, słuchać naszych klientów. Moda na brafitting powoduje, że klientki są bardziej świadome swoich rozmiarów i ich wymagania rozmiarowe rosną 🙂 A my staramy się spełniać ich oczekiwania.

Rozmiar 65G tutaj nikogo już nie dziwi.

Kto jest Waszym największym odbiorcą? Klienci krajowi czy zagraniczni?

– Największą sprzedaż mamy w Polsce, ale dzięki platformie B2B (Business to Business) rozwija się także nasz zbyt zagraniczny. Mamy odbiorców z Niemiec, Grecji, Czech, Słowacji, Kanady i wielu innych miejsc na świecie. Na rynku polskim pracujemy przede wszystkim z hurtowniami na terenie całego kraju. Nasze produkty można także dostać w firmowym sklepie internetowym – www.gaia.com.pl.

Czyżby już gotowe?

Semi-soft Jordana jest metkowana 🙂

Jakie rodzaje biustonoszy mają największe powodzenie: usztywniane, półusztywniane, miękkie? Które z nich preferują właścicielki dużych biustów?

– Największym zainteresowaniem cieszą się modele półusztywniane – przede wszystkim konstrukcje SS1, SS2, SS5, SS10. Panie z większym biustem doskonale odnajdują się w rozmiarach maxi – np. w konstrucji SSMX4 [o konstrukcjach przeczytacie w opisie wiosennej kolekcji Gai].

Jako miłośniczka miękkich modeli, dotychczas niezbyt popularnych w ofercie polskich firm, tradycyjnie zapytam o „miękkusy” 🙂 Czy uważacie Panie, że nieusztywniane modele to przyszłościowy kierunek? Czy możemy liczyć na to, że będzie ich coraz więcej w kolejnych kolekcjach?

– Niestety wciąż często można spotkać się z opinią, że miękki biustonosz nie spełnia swojej funkcji (niedostatecznie podtrzymuje). Ale coraz większa świadomość i przekonanie do dobrego produktu robi swoje i miękkie biustonosze stają się coraz popularniejsze wśród użutkowniczek. W kolekcji mamy także takie modele. Duzą popularnością cieszy się konstrukcja SB6 w kolekcji wiosennej – na tej konstrukcji jest oparty model Dakota BS0579. Jestemy otwarci na miękkie modele – czekamy, aż hurtownie odważą się częściej wybierać tego typu biustonosze. W kolekcji wiosennej dla amatorek rozmiarów maxi szykujemy model BSM590 Karima. W bazówce bestsellerem jest „miękkus” BS0534 i BSM534 (maxi) – model Chantal.

Dakota – konstrukcja SB6

Na jesień szykujemy 6 miękkich biustonoszy w różnych konstrukcjach w standardowej rozmiarówce oraz 3 w Maxi 🙂

Moje dotychczasowe doświadczenia z polską bielizną mówią mi, że większość konstrukcji jest dostosowana do biustów o wąskiej podstawie, ze względu na wąskie fiszbiny. Jako przedstawicielka tej drugiej, „szerokopodstawnej” grupy zapytam, czy jest w ofercie Gai konstrukcja, czy model, który możecie Panie polecić dla biustów o szerszej podstawie?

– Staramy się poszerzać naszą ofertę tak, żeby każda kobieta mogła znaleźć coś dla siebie. Służy temu zróżnicowanie konstrukcji i użycie różnych kształtów fiszbin. Ze zwrotnych informacji z rynku wiemy, że u „szerokofiszbinowych” biustów dobrze sprawdza się konstrukcja SS5. W kolekcji jesiennej dla takich pań będzie także model miękki. [hurra! ;-)]

 

Po lewej – fiszbiny bez tajemnic 😉

Czy w Gai testuje się produkty „na żywych biustach”? 🙂 Jak pozyskujecie testerki?

– Oczywiście każdy model jest testowany „na żywym biuście” 🙂 Naszymi testerkami bywają zarówno panie pracujące przy produkcji, jak i osoby niezwiązane z firmą. Często ogłaszamy się na naszej stronie na Facebooku w poszukiwaniu testerek. Staramy się testować bieliznę na każdym możliwym rodzaju biustu. Zarówno tym łatwym do ułożenia, jak i trudniejszym. Testerki pochodzą zwykle z naszego regionu. Zależy nam na tym, by na etapie opracowania modelu zobaczyć na żywo, jak pracuje konstrukcja. Trzeba pamiętać, że jesteśmy różne – ile kobiet, tyle biustów 🙂 A produkujemy biustonosz, który ma pasować zdecydowanej większości z nas.

Skąd pochodzą materiały, których firma używa do produkcji? Czym kierujecie się przy ich dobieraniu? Czy materiały produkcji polskiej zawsze spełniają Wasze wymagania jakościowe?

– Materiały, których używamy – hafty, dzianiny, koronki, różnego rodzaju taśmy – pochodzą od najlepszych producentów polskich i zagranicznych. Materiały muszą spełniać swoją funkcję, np. wytrzymałość na rozciąganie, która jest bardzo ważna w przypadku taśm i ramiączek. Stosowane przez nas materiały są również zgodne z obowiązującymi trendami w modzie bieliźnianej.

Taśmy i ramiączka

?

Biustonoszowy hardware

Kwieciste miseczki dla Judie 🙂

Czy pozyskanie dobrych, doświadczonych pracowników do produkcji jest trudne?

– W naszej produkcji pracują doświadczeni, wykwalifikowani pracownicy. Sporo pań pracuje w Gai od początku. Firma cały czas się rozwija i cały czas poszukuje nowych pracowników. Niestety jest to duży problem. Cały czas ogłaszamy się, poszukując nowych osób, jesteśmy skłonni szkolić nowych ludzi. Brak szkół zawodowych powoduje, że mało jest młodych ludzi z pasją do szycia i do pracy w produkcji.

Krojenie – praca dla uważnych!

Proszę o kilka słów o pracy działu projektowego 🙂 Jakim wyzwaniom trzeba sprostać, projektując biustonosze?

– Projektowanie – to nieustające poszukiwanie! Trzeba stworzyć bieliznę, której stawiane są wymagania praktyczne (ma trzymać, zbierać, podnosić…) – a jednocześnie być komfortowa, kobieca, „lekka”. To ciągłe poszukiwanie odpowiednich surowców i ich łączenie w całość – piękny haft, zmysłowa koronka, przezroczysty tiul. A do tego wszystkiego odpowiednia konstrukcja! Bardzo ważna jest obserwacja rynku i reagowanie na potrzeby klientek. Można powiedzieć, że jest to próba pogodzenia ognia z wodą – polotu, fantazji z konkretnymi wymaganiami rynku. Jest to żmudna i niekończąca się praca, ale zadowolenie klienta jest prawdziwą nagrodą.

Mam wrażenie, że większość kolekcji Gai to pastelowe kolory i spokojne wzory, choć w sezonie wiosennym pojawiły się też odważniejsze, kolorowe propozycje. Czy zapotrzebowanie na bardziej wyraziste wzornictwo zdaniem Pań rośnie? Moje czytelniczki pisały w komentarzach, że te bardziej kolorowe modele trudno znaleźć w sklepach… Czym to jest spowodowane i czy ma szansę się zmienić?

– Kolekcja wiosenna jest jak wiosna – w kwiatach, motylach, łączkach… Przeważają spokojne wzory i pastelowe kolory, ale są też modele w zdecydowanych odcieniach fuksji czy granatu. Szeroka oferta kolorystyczna bardzo często jest zawężana przez hurtownie, które są jednym z naszych głównych kanałów dystrybucji. Wybierają one modele mniej odważne, spokojniejsze i bardziej bezpieczne do sprzedaży. Jesteśmy świadomi tego, że nasze ostateczne klientki poszukują odważniejszych kolorów i ciekawego wzornictwa. Staramy się również takie propozycje przedstawiać w naszych kolekcjach.

Czyżby koronka dla Jordany? 🙂

 


Nici – każdy odcień się znajdzie!

Gdy przeglądałam wzory kolekcji, duże wrażenie zrobiła na mnie obfita kolekcja bazowa. Co szczególnie polecałybyście Panie z „bazówki”?

Naszym bestsellerem w bazie chętnie zamawianym i chwalonym za wygodę jest model BS0059 – Nancy w kolorach: beżowym, białym i czarnym. Na tej samej konstrucji opiera się model Chantal i Chantal Maxi. Inna świetna konstrukcja SS10, chwalona przez panie, a odkryta na szkoleniach z firmą Dobra Kreacja [:-)] to model BS0593 – Cameron. Polecamy też doskonały model Honey na konstrukcji SS5.

Kolorów bazowych w magazynie nie brakuje! 🙂

 

Honey SS5

Wiosenno-letnią kolekcję już znamy – a co szykuje nam Gaia na jesień? Proszę o uchylenie rąbka tajemnicy 🙂

– Jesień to czasem słońce, a czasem – nostalgia. Raz snujemy wspomnienia, przewracamy strony albumów ze starymi czarno-białymi zdjęciami… Innym razem cofamy się myślą do letnich dni – i wtedy kolory są już inne. Te wszystkie nastroje znajdą się w naszej kolekcji.

Wszystko wskazuje na to, że ten projekt zobaczymy jesienią w sklepach! 🙂

Ten też zapowiada się ciekawie!

 

Jeśli chodzi o konstrukcje – jak zawsze w naszej ofercie znajdą się biustonosze półusztywniane, usztywniane i „miękkusy” 😉 Warto zauważyć, że wśród modeli miękkich pojawi się biustonosz z szerszą fiszbiną. W linii Maxi mamy przewagę półusztywnianych, ale będą też dwie propozycje w sofcie.

Jakie są plany i marzenia Gai na najbliższą przyszłość? Nowe konstrukcje, linie, modele?

– O czym marzymy? Przede wszystkim planujemy się rozwijać i doskonalić 🙂 Zależy nam również na powiększeniu produkcji.

Już niedługo rusza nowa kolekcja Gaia by Night – delikatne koszulki nocne z satyny i wiskozy, zdobione pięknym bursztynem. Wprowadzimy też nowe modele w linii Vestiva (w której oferujemy body) – bluzki. Jeśli chodzi o biustonosze, myślimy o wprowadzeniu nowej, ekskluzywnej linii.

Nic nie wiem o tym turkusowym cudzie… ale mam nadzieję, że jest w planach! 🙂

Proszę o kilka słów o obecności Gai na targach bieliźnianych. Gdzie Gaia pokazuje swoją ofertę?

– Gaia stara się brać udział w targach zagranicznych. Byliśmy w Paryżu, w Moskwie. Jeśli chodzi o imprezy w Polsce – na pewno pojawimy się na trzeciej edycji Salonu Bielizny w Łodzi. Już nie możemy się doczekać – serdecznie zapraszamy! 🙂

Galeria

Wszystko, czego nie zobaczyłyście wyżej – znajdziecie tutaj! 🙂

[Katalog flash w serwisie flickr nie jest dostępny, przepraszamy.]

Jak Wam się podoba w Gai? 🙂 A może Wy też macie jakieś pytania do firmy? Czy wypróbowałyście już jej produkty? Które konstrukcje, typy biustonoszy tej marki najlepiej się u Was sprawdziły?

 

Może ci się spodobać

3 komentarze

 • Shiehallion

  Ten kolorowy jesienny model wygląda interesująco 🙂 Znasz jego nazwę, Kasico?

  20 czerwca 2016 at 22:26 Reply
 • kasica_k

  Mnie też od razu przyciągnął 🙂 Niestety nie znam, nie mam też jesiennego katalogu. Ale kto wie, może uda mi się zrobić przegląd jesiennej kolekcji też 🙂

  21 czerwca 2016 at 00:21 Reply
 • kasica_k

  No więc kolorowy miękki model nazywa się Halle, a jesienny katalog Gai jest tu:
  gaia.com.pl/media/gaia/catalog/20162.pdf
  🙂

  1 września 2016 at 23:47 Reply
 • Leave a Reply