WKolekcje

Wzlot Fantazji, czyli kolekcja jesień-zima 2014

Omawiając zapowiedzi przyszłych kolekcji często zostawiałam Fantasie na koniec, a ostatnio nawet wręcz ją pominęłam (by później nadrobić), bo wydawało mi się, że nie cieszy się wielkim powodzeniem wśród stanikomaniaczek. Tym razem wygląda na to, że na deser zostawiłam to, co najciekawsze. Wydaje mi się, że marka Fantasie przechodzi jakieś przeobrażenie – tak jakby projektanci chcieli wydobyć ją z klasycznej, średniopółkowej, nieco nudnawej szufladki, w której ostatnio tkwiła, i wznieść na wyższy, bardziej luksusowy poziom. Aktualna kolekcja jesienna (aktualna – bo modele z niej wchodzą już do sklepów) moim zdaniem wybija się ponad poprzednie. Więcej nowych rozwiązań, więcej luksusowej stylistyki na miarę Fauve, i jak zwykle intensywniejsze od wiosennych (choć, szczerze mówiąc, niespecjalnie oryginalne) jesienno-zimowe kolory. Czy odświeżonej Fantasie uda się przekonać do siebie nowe klientki? Chyba na to właśnie liczono. Zobaczymy.

Fauvizmy

Omawiając kolekcję Fauve zwróciłam uwagę na jej skromny charakter. Hipotezowałam, że energię z Fauve w tym sezonie wyssała właśnie Fantasie… Fantasie co prawda w każdej kolekcji oferowała kilka bardziej wymyślnych, droższych modeli, nigdy jednak nie kojarzyły się z jej luksusową siostrą tak bardzo, jak teraz.

Zacznę od Ivany – modelu zdobiącego okładkę katalogu. Ten czarny koronkowiec na turkusowej bazie bardzo przypomina klasyczne pary Fauve – usztywniany half-cup plus miękka balkonetka – zarówno stylistycznie, jak i zakresami rozmiarowymi. Oprócz dwóch biustonoszy (half-cup 32-38C, 30-38 D-G i balkonetka 30-40 D-FF, 30-38 G-GG) będzie także gorset (basque) w rozmiarach 30-38 D-G.

Allegra wywołała u mnie natychmiastowe skojarzenie z Fauvowską Chloe. Nie to jednak najbardziej przyciągnęło moją uwagę… Mimo podobieństwa wzorniczego zakres rozmiarów różni się tutaj dość istotnie dla niektórych z nas. Otóż half-cupowa, czy jak kto woli pionowo szyta wersja Allegry sięga już nie zaledwie miseczki FF, jak podobnie skrojona wersja Chloe, lecz miseczki G.


Rozmiary tego modelu to: vertical seam bra 32-38 C, 30-38 D-FF, 30-36 G. Szkoda co prawda, że nie odważono się na rozmiar 38G, ale i tak widać postęp… awans na model D-G to zawsze coś. Umieram z ciekawości, jak też będzie sprawowała się konstrukcja pionowej Allegry w moim rozmiarze 🙂

Allegra wystąpi w dwóch kolorach: czerwonym i cielistym, ten drugi zdaje się ma zamiar wejść do bazy. Można się więc zapewne spodziewać kolejnych wersji sezonowych. Balkonetka jest z bocznym panelem (side-support), czyli w kroju dobrze zadomowionym w Fantasie, i ma mieć rozmiary: 30-40 D-FF, 30-38 G-GG.

Pianki spacerowe

Spacer foam – to materiał, który zaintrygował mnie przy okazji którejś z dawnych kolekcji marki Elomi, w której pojawił się model o miękkich piankowych miseczkach (chyba była to Hermiona). Nie mam pojęcia, czy termin ten ma polską wersję (wiecie coś?), dlatego na razie pozostanę przy prowizorycznym spolszczeniu 🙂 Miłośniczki Fantasie być może już wiedzą, o co chodzi – spacer foam to to, z czego zrobione są miseczki modelu Rebecca. Jest to lekka, przepuszczalna dla powietrza pianka, odrobinę sztywna, ale znacznie miększa niż w modelach typu Deco. Nie daje też tak mocnego modelowania biustu. Dzięki piance spacerowej uzyskujemy gładką powierzchnię, zamaskowanie brodawek i lekkie usztywnienie, kształt piersi jednak pozostaje bardziej naturalny niż w typowych sztywnych bezszwowcach. No i jest dużo mniej gorąco, co istotne latem 🙂

Wspomniana wyżej Rebecca wystąpi, jak w poprzedniej kolekcji, w dwóch sezonowych barwnych wersjach: szmaragdowej i fioletowej (pisałam coś niedawno o żelaznej zimowej palecie…), a także bazowych: czerwonej, czarnej, cielistej i białej. Rozmiary: 30-40 D-FF, 30-38 G, 30-36 GG, 30-34 H.

Oprócz tego pojawią się klony. Zdaje się, że tak jak Freya stawia na Deco – tak Fantasie postanowiła postawić na Rebekę i dostarczać nam ją regularnie w różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych. Klony niestety będą uboższe rozmiarowo – bez miseczki H 🙁

Pierwszym z klonów będzie Rebecca Mirage, w której na popielatym tle pojawi się czarny kwiatowy nadruk. Dla mnie nic szczególnego, ale może miłośniczki Rebeki docenią takie urozmaicenie. Warto zauwazyć, że kokardka jest z aksamitki 🙂

Kolejna Rebecca – Rebecca Nouveau – jest czarna, zdobiona białym haftem. Moim zdaniem to jeden z ciekawszych wzorów kolekcji, mimo że monochromatyczny (a monochromy nieczęsto do mnie przemawiają). Podoba mi się jej retro-urok.

Eclipse – to już nie klon, lecz mutacja Rebeki. Całkiem nowa bazowa seria, która od Rebek różni się ponoć niższym zabudowaniem miseczek i mostka oraz obecnością J-hook’a, czyli haczyka z tyłu, umożliwiającego spięcie ramiączek na plecach – całkiem jak w nowych wersjach Deco. Bardzo podobają mi się w Eclipse hafty – nowoczesne, eleganckie, geometryczne. Bardziej zachęca mnie do wypróbowania, niż Rebecca (której dotąd nie miałam na biuście), szkoda tylko, że brak na razie sezonowych kolorów. Mamy jedynie: czarny, cielisty i kawowy brąz (ombre), i ten ostatni chyba pociąga mnie najbardziej. Lukśności dodaje Eclipse błyskotka na mostku, jej mikroskopijność jednak utrudnia pokazanie na fotce 🙂 Mam skojarzenie z Fauve Rosa.

Rozmiary Eclipse to: 32-38 C, 30-40 D-F, 30-38 FF, 30-36 G (czyli znowu brak, niestety, 38G).

Gładkie koronkowce

O modelu Echo Lace pisałam już przy okazji poprzedniej kolekcji. Miseczki ponoć bazują na Rebece, różnią się jedynie tym, że nie są wykonane ze „spacerówki”, lecz z modelowanej termicznie koronki. Patent mi się podoba – jest gładko i bezszwowo, ale jednocześnie subtelnie i przewiewnie, choć nie ma się zapewne co spodziewać mocnego kształtowania i zbierania.

W tej kolekcji Echo Lace pokaże się po raz pierwszy w sezonowym kolorze – czerwonym, a oprócz biustonoszy pojawi się body, ale tylko w czerni – nie widziałam go na żywo, ale w katalogu prezentuje się ładnie.

Rozmiary: 30-40 D-FF, 30-38 G, 30-36 GG. Echo Lace ma także ładne majtki do kompletu – w galerii pod koniec zobaczycie wysokie figi.

Klasyka

Powrócą znane z poprzednich kolekcji modele w klasycznym stylu – w intensywniejszych niż wiosną barwach. Bardzo mi się podoba magentowa wersja Melissy z granatowymi i srebrnymi dodatkami, z dodatkiem połyskującej nici (niebieskiej, tam gdzie hafty są granatowe). Aplikacja na mostku i bogactwo haftu plus błysk zbliżają także i ten model do stylistyki Fauve.

Rozmiary: 34-28 C, 30-40 D-G, 30-38 GG (tu już nikt się nie bał ani 38G, ani 38GG 🙂

Susanna, któta tak mnie zachwyciła w wiosennej wersji miętowej, wystpi w granacie, który również mi się podoba, jednak mniej przepadam za granatem na białawym spodzie. Podobny zestaw miałyśmy ostatnio w usztywnianym plandżu Curvy Kate – cały czas jakoś nie mogę się przekonać…

Oprócz wersji sezonowej, Susanna będzie dostępna także w bazowym bladym różu/kremie oraz czerni na cielistym spodzie, w postaci zarówno side-supportowej balkonetki, jak i gorsetu. Rozmiary stanika: 30-38D, 30-42 DD-F, 30-40 FF-G; gorsetu: 30-38 D-GG.

Weteranka Elodie powróci w jednej z najładniejszych wersji, jakie miała dotąd, również kojarzącej mi się jakoś fauvowsko (hmm, czy już nie było kiedyś podobnej?). Będzie to czerń ze spodem w hmm, buraczku (który od spodu okazuje się magentą) 😉 Znużenie buraczkowością niniejszym mi przeszło.

Elodi oprócz tego będzie także w 3 wersjach bazowych (znamy je już na pamięć). Rozmiary tej side-supportowej balkonetki to: 30-40 D, 30-42 DD-F, 30-40 FF-G, 30-38 GG-J. Pierwszy z dotąd opisywanych model do miseczki J…

Rośliny i zwierzęta

W każdej kolekcji Fantasie raczy nas pewną liczbą nadruków, zwykle kwiatowych. W tej kolekcji znalazło się moim zdaniem kilka naprawdę świetnych deseni.

Zacznę od Abigail, która w wersji czarnej porwała mnie znacznie bardziej niż blada wersja wiosenna. Wręcz mam ochotę sprawić ją sobie – uwielbiam wielobarwne wzory na czarnym tle. Plus te piękne hafty i wykończenie krawędzi miseczek… bardzo art decowate. Mniam! Dziwnym trafem nie dysponowałam próbką, ale pokażę Wam fotkę z katalogu oraz majteczki 🙂

Rozmiary Abigail: plandżobalkonetka 32-38C, 30-38 D-G; side-support: 30-40 D-FF, 30-38 G-J.

Moim drugim masthewem jest Laura 🙂 Ten cudny łąkowy wzór właściwie bardziej pasowałby na lato niż na jesień, a podobno ma wejść do sprzedaży dopiero w listopadzie. Zupełnie tego nie rozumiem… Moim zdaniem to bardzo wakacyjny model, pasujący idealnie do dżinsów 🙂 Łączce na miseczkach towarzyszy świetny haft, bez którego Laura wiele by straciła. Duże brawa za Laurę!

Rozmiary Laury (balkonetka side-support): 30-40 D-FF, 30-38 G-J.

Evelyne wprowadza już prawdziwie jesienny nastrój. W tym modelu bardziej od liściastego nadruku podoba mi się geometryczny czarny haft.

Rozmiary Evelyne (balkonetka side-support): 30-40 D-FF, 30-38 G-J.

Mollie możemy zobaczyć na samym początku katalogu. To model zrobiony w całości z drukowanej dzianiny, tylko wykończony koronką. Wzór jest w zasadzie geometryczny, choć z lekką sugestią kwiatowości. Próbowałam się przekonać do tego biało-czarnego zestawu, ale chyba nic z tego nie wyjdzie. Nie zachwyca i już.

Rozmiary Mollie (balkonetka side-support): 30-40 D-FF, 30-38 G-H.

Alina to jedyny w kolekcji zwierzak, choć trudno powiedzieć, jaki. W każdym razie nadruk kojarzy mi się z cętkami. Oraz z którymś z modeli marki Dalia 😉 (ale tam chyba były jakieś groszki…). Moim zdaniem zdecydowanie wygrywa z Mollie w kategorii monochromów.

Rozmiary: 30-40 D-FF, 30-38 G-H.

Baza

Nowości w bazie brak, z wyjątkiem wymienionej wyżej Eclipse. Niektóre z linii, które w poprzedniej kolekcji miały swoje sezonowe wersje, w tej będą ich pozbawione. Są to: Salsa, Jana, Vivienne. W bazie pozostanie zajawiana już poprzednio Lois, a także jazda obowiązkowa: Smoothing, Samantha, Helena, Serene, Belle (wciąż bez sezonówek), Speciality. W sumie, nie ma się nad czym rozwodzić.

Rozmiary i kroje

Niestety – o ile w dziedzinie nowych modeli i wzorów widać postęp, o tyle rozmiarówka odnotowała regres.

W całej kolekcji brak choćby jednego sezonowego modelu/koloru do miseczki K. Dobijają do niej tylko bazowe: miękka Jana oraz Salsa. Do J sięgają kolorowe sezonówki z nadrukami: Abigail, Laura, Evelyne, z haftowców – Elodie. Większość modeli kończy się na G-GG. Na H zatrzymują się Rebecca, Mollie, Alina.

Najważniejsze nowości – Eclipse oraz pionowa Allegra – sięgają tylko do miseczki G.

Jak zwykle, cieszy obecność obwodów 40 (nasze 90), jednak najczęściej są one miseczkowo ograniczone (zwykle do FF, choć zdarzają się i 40G).

Detale

Poziom z poprzedniej kolekcji został utrzymany, a ponadto doszło trochę ciekawych detalicznie nowości, że wymienię tu haft i ozdobę Eclipse czy koronkowe wykończenie Ivany. Kolekcja nie obfituje w wielobarwne hafty, ale to już od dawna zauważana tendencja. Podobnie jak w marce Freya, sporo geometrii, głównie jednak w haftach, nadruki w większości są tradycyjnie kwiatowe. Wśród biżuterii mamy proste cyrkoniowe zawieszki, od miniaturowych iskierek do zwyczajnej wielkości.

Galeria

Dużo próbek, dużo ujęć… zapraszam 🙂

[Katalog flash w serwisie flickr nie jest dostępny, przepraszamy.]

Katalog

Nie jest imponujący ani oryginalny, ale przyjemnie zaskakuje świeżą, jasną kolorystyką. Całkiem nie zimową. Jego hasłem przewodnim jest Rise above – wzleć ponad… Czyżby to aluzja do rozwoju marki?

 

[Katalog flash w serwisie flickr nie jest dostępny, przepraszamy.]

 

Ciekawa jestem, czy Wasze wrażenia z kolekcji pokrywają się z moimi. Czy też macie wrażenie, że Fantasie się mocno zmienia? A może nie podoba Wam się wprowadzenie droższych modeli à la Fauve? A jeśli dotąd nie przepadałyście za Fantasie – może to właśnie te nowości przekonają Was do marki? Ciekawa jestem Waszych musisztomieci – czy skusicie się na miękką Allegrę w wersji half-cupowej? Albo na turkusową Ivanę?

Może ci się spodobać

15 komentarzy

 • poludnica

  Trochę to demotywujace, że z całej serii mogę wybierać jedynie na upartego w trzech modelach… Na upartego, bo jeśli obwody są bardzo ścisłe to w 38 się uduszę 🙁

  10 lipca 2014 at 02:53 Reply
 • yaga7

  Mogłabym przygarnąć wszystkie Rebeki 🙂
  I pewnie spróbuję usztywnianego halfa, wygląda ładnie.

  Natomiast od jakiegoś czasu nie dogaduję się z balkonetkami Fantasie, więc nawet nie będę ich próbować.

  10 lipca 2014 at 06:38 Reply
 • anka.wawa

  Co do Fantasie to może zrobię znowu do nich podejście, bo nie powiem, że wzory są ciekawe, a szczególnie w kilku internetowych sklepach z UK, można na Fantasie znaleźć świetne promocje…. ALE … jakoś zupełnie nie jestem kompatybilna z Fantasie 🙁
  Mam jeden bazowy, biały, który kupiłam dawno temu i czasem go zakładam, chociaż nie należy do moich ulubionych. Nie wiem jak teraz, ale uważam, że obwody nie były za ścisłe, a miseczki dość spore i uchwycić właściwy rozmiar było trudno. Polowałam na ich stroje kąpielowe, ale niestety mój standardowy 38F był za duży i w misce i w obwodzie, za to 36 obwód jakoś się wpijał, a miseczka F – za mała, G – odstawała….

  10 lipca 2014 at 08:57 Reply
 • tfu.tfu

  allegra! omammmo, jaka śliczna 🙂

  10 lipca 2014 at 12:26 Reply
 • kasica_k

  @tfu-tfu, Noo, Allegra to muszmieć, dla mnie podwójny, no bo przecież wypada wypróbować po raz pierwszy “pionowca” z Evedenu na biuście własnym 🙂

  @anka.wawa, kiedyś Fantasie to były rozciągliwce mega. Ostatnio trochę się to zmieniło. Ale niekoniecznie musi to dotyczyć starych bazowych modeli. Z moich obserwacji wynika, że z sezonu na sezon baza często zostaje ta sama, natomiast wszelkie zmiany wprowadza się najpierw do sezonowych modeli, które są szyte w mniejszych partiach i po prostu jest to mniej ryzykowne dla producenta. Więc jeśli chcesz dać szanse Fantasie, wypróbuj jakiegoś ładnego sezonowca 🙂 (co jest o tyle łatwiejsze, że sezonówki się przecenia bardziej i częściej od bazy 🙂

  @poludnica, jaki masz rozmiar? Fantasie owszem pocieśniła się ostatnio trochę, ale im wyższe obwody, tym więcej materiału do rozciągania. 38 z Fantasie to na pewno nie to samo, co 38 w Cleo, w którym ostatnio nawet z trudem się dopięłam, a noszę 36 (!).

  10 lipca 2014 at 14:06 Reply
 • felix sanchez

  Uaaaa! Ależ kolekcja! W zasadzie tylko Mollie jakaś taka niefortunna. Na pewno będę polować na Ivanę halfa i Allegrę.

  10 lipca 2014 at 18:42 Reply
 • tfu.tfu

  Kasico Kochana, błagam, wypróbuj i powiedz, że jest błech i fujś 😀 wtedy będę mieć jeden ból egzystencjalny mniej 😛

  10 lipca 2014 at 21:07 Reply
 • południca

  kasica- mam rozmiar 38jj/40hh w zależności od modelu. W 1 czy 2 modelach elomi dobrze leżało również 38j 😉

  11 lipca 2014 at 11:50 Reply
 • margo13ak

  Czerwony miękki half! O, mamo… 32G!… Fantasie średnio się ze mną dogaduje, ale zazwyczaj jest wygodne – a czerwony (nie malinowy/ceglasty/bordowy) miękki half!.. Na pewno wypróbuję. Reszta, cóż… formowce może, nie próbowałam jeszcze tej nowej pianki. I usztywniany half też kusi, kolor fajny. Ale wszelkie side-supporty i balkonetki nie dla mnie.

  11 lipca 2014 at 13:49 Reply
 • Loti Size Plus

  cudne są te staniczki:)
  Ivany podbił moje serducho 🙂
  pozdrawiam serdecznie:)
  Loti

  lotisizeplus.blogspot.com

  11 lipca 2014 at 17:23 Reply
 • kasica_k

  @tfu.tfu, obawiam się że marzę o czymś wręcz przeciwnym… żeby okazał się idealnym mgiełkowym halfem na moje 36G 🙂

  @południca – no cóż faktycznie nie ma dużego wyboru dla Twojego rozmiaru w Fantasie 🙁 Przydałoby się więcej takich rozmiarówek jak w Elomi albo Sculptresse… trzeba lobbować, może się doczekamy.

  @Loti Size Plus, dzięki za wizytę. W ogóle marzy mi się, by więcej plus-size-blogerek dołączyło do naszego ruchu popierania dużych staników 🙂

  BTW Allegry jeszcze nie widać w zapowiedziach na stronie, a kalendarz dostępności gdzieś posiałam 🙁 Melissa, Rebecca Mirage tudzież nieszczęsna Mollie już powinny być w sklepach.

  11 lipca 2014 at 17:34 Reply
 • korlat

  Nigdy nie byłam jakąś szczególna fanką Fantasie (ich side supporty zupełnie na mnie nie leżą) ale ta kolekcja powaliła mnie na kolana!

  Allegra koniecznie, mam nadzieje, że cena nie zabije albo uda się kupić gdzieś na wyprzedaży później 😉 Eclipse chętnie wypróbuje, zwłaszcza, że ma j-hooka.

  Mimo iż nie do końca moja stylistyka, piękna Abigail i Laura, rewelacyjne połączenie!

  Ogólnie brawo, kolekcja świetna 🙂

  12 lipca 2014 at 22:26 Reply
 • urkye

  Allegra! Jaka ona piękna!

  16 lipca 2014 at 23:38 Reply
 • pierwszalitera

  Nie mogę doczekać się już tej cielistej Allegry. Codziennie sprawdzam sklepy mojego zaufania, bo przydałaby mi się jeszcze tego lata. Pożądam namiętnie mgiełkowych nudziarzy o kroju half cup/pionowy szew, bez kontrastowych wstawek i kolorowych koronek. Ja jestem z tych klientek, które cenią sobie bardzo cieliste staniki i ubolewają nad tym, że są one często takie brzydkie, zabudowane i skorupkowate. Allegra spełnia wszystkie moje warunki idealnego stanika, czapka niewidka pod jasnym ubraniem, ale zachwyca także, gdy człowiek (kobieta) się rozbierze. 🙂

  20 lipca 2014 at 14:38 Reply
 • kasica_k

  Niestety podobno Allegra szykuje się dopiero na listopad 🙁

  22 lipca 2014 at 15:25 Reply
 • Leave a Reply