WRecenzje

Per Una prosto z Wysp

Niektóre spośród fanek brytyjskiej bielizny być może dziwią się, dlaczego uparcie pomijam równie szacowną (wedle niektórych – sztywniacką, który to pogląd kwalifikuje mnie jednoznacznie do grona sztywniar), co popularną i kojarzoną na całym świecie markę Marks&Spencer. W Marksie można kupić prawie wszystko – od wieszaków na krawaty poprzez musli truskawkowo-migdałowe i dżem pomarańczowy, aż do eleganckich żakietów, skórzanych rękawiczek i staników DD+. Powód dotychczasowej dyskryminacji jest prozaiczny – nikła, a właściwie zerowa dostępność biustonoszy z linii DD-G w Polsce (że już nie wspomnę o GG-J, która, nawiasem mówiąc, nie zachwyca ani wyborem modeli, ani estetyką nawet w UK), połączona z irytującą cechą Marksa internetowego, polegającą na odmowie wysyłania towarów poza Wielką Brytanię. Na szczęście brytyjskie koneksje niżej podpisanej (dziękuję!) pozwoliły wreszcie odświeżyć znajomość z M&S-owymi stanikami (tak, tak – kupowało sie swego czasu 36DD…). Dziś na recenzenckim warsztacie Stanikomanii biustonosz jednej z M&S-owych marek, Per Una, kierowanej do tych trochę młodszych sztywniackich Brytyjek nie mających ochoty wydawać fortuny na bieliznę.

Do zakupu skłoniły mnie dwa motywy: po pierwsze, wyżej wspomniana ciekawość i chęć ponownego zasmakowania z reguły niezłych (i co ważne – trwałych!) wyrobów M&S-a, a po drugie – upodobania kolorystyczne. Bo nie zaprzeczycie, że TEN kolor należy do rzadko w bieliźnie spotykanych – w mojej opinii stanowczo zbyt rzadko. Zdjęcie niestety go przekłamuje – zieleń Embroidered Lace non-padded balcony bra (mógłby mieć jakoś ładniej na imię) nie jest trawiasta ani zgniława – to czystej wody ciemna butelkowa zieleń, ze śliwkowymi wykończeniami. Jeśli dodamy do tego krój miseczek (pionowe cięcia, co skłoniło jedną z wytrawnych stanikomaniaczek do porównania z arbuzem) i niewielkie zabudowanie całości, otrzymamy naprawdę kuszące połączenie. A teraz kilka słów o tym, czy rzeczywistość dorosła do oczekiwań. Produkt oceniam w kilku kategoriach, stosując skalę od jednej do pięciu kokardek.

Embroidered Lace non-padded balcony bra, 34G, £16.00

Estetyka

Kolor niezgodny ze zdjęciem – ciemniejszy, ale taki wolę. Wykonanie staranne, choć nie pozbawione mankamentów: wierzchnia, koronkowa warstwa materiału ma dużą skłonność do marszczenia się, co sprawia, że odznacza się pod cieńszym ubraniem. Jeszcze jedna uwaga kolorystyczna: kwiatki na koronce w moim egzemplarzu są jednobarwne, nie – jak sugeruje sklepowa fotka – w dwóch odcieniach zieleni. Mimo to zestaw butelkowo-śliwkowy dostaje u mnie maksa. Do tego plus za wąskie ramiączka (12 mm), dwuhaftkowe zapięcia (co jednak nie powinno dziwić w tym rozmiarze) i zgrabny balkonikowy krój ze zbliżoną do poziomej linią krawędzi miseczek, odsłaniających sporą część piersi. Muszę jednak odjąć punkt za wyżej wspomniane marszczenie się miseczek.

 

Dopasowanie

Ocena będzie nieco niesprawiedliwa – wiemy przecież, że w numeracji M&S brak miseczek FF, co sprawia, że moje 34G jest mniejsze od innych. Jednak różnica nie jest tak wielka, jak można byłoby się spodziewać – miseczki sprawiają wrażenie obszernych. Cóż, skoro śliwkowy pasek koronki, którym są wykończone, jest całkowicie nieelastyczny i ma tendencję do brzydkiego wcinania się w biust. Na szczęście nie jest to bardzo widoczne pod ubraniem. Obwód niestety mocno rozciągliwy – może być bez trudu noszony na najciaśniejszej haftce, choć na razie najwygodniejsza jest środkowa. Za to, niestety, muszę postawić duuuży minus.

 

Krój i podtrzymanie

Miseczki uszyte są z trzech części (nie, jak sugeruje wierzch – z czterech; to z pionowych przeszyć na koronce, które znajduje się najbliżej ramiączka, nie ma swojego odpowiednika w warstwie spodniej), połączonych pionowymi szwami, co daje z przodu przyjemny efekt wizualny „jabłuszka w koszyczku” – niestety rozczarowują boki, które nie zbierają biustu do środka tak, jak bym tego oczekiwała. Mam wrażenie, że materiału w bocznej części miseczki jest po prostu nieco za dużo. Podnoszenie – bez rewelacji, kształt biustu zaokrąglony. Po raz kolejny stawiam minus za rozciągliwy obwód, który z czasem spowoduje dalszy spadek podtrzymania. Nie jest to biustonosz dla ruchliwych…

 

Wygoda

Wykonany z przyjemnych w dotyku materiałów. Plus za krótkie fiszbiny i przyjemnie niskie zabudowanie – nic nie uwiera pod pachami. Minus za odczuwalne ramiączka – wina zbyt rozciągliwego obwodu.

 

Cena

To trudny punkt. 16 funtów to niewiele za stanik DD-plusowy – nie ukrywam, że był to jeden z argumentów przemawiających za zakupem. Z drugiej strony – sporo, nie oszukujmy się, lepszej jakości modeli innych marek w znacznie większym wyborze rozmiarów nabyć można za niewiele ponad 20, a w sezonie wyprzedażowym – nawet za kilkanaście funtów (celowo nie wspominam o ebayu – wygra z każdym sklepem). Jest to więc niska cena za średniej jakości produkt – nie wykluczam jednak, że dla osób o nieco skromniejszych wymiarach okazałby się bardzo opłacalną inwestycją. Plus za piękny design – wiele codziennych, niedrogich modeli co prawda przewyższa Per Unę krojem i podtrzymaniem, w większości jednak nie są tak wyrafinowane estetycznie, jak ten sosnowo-śliwkowy staniczek.

 

Podsumowanie

Warto było spróbować. Polecam zwłaszcza DD-F-biustom (chodzi rzecz jasna o rozmiary brytyjskie), z solidnym zaniżeniem obwodu; G-biusty mogą być zawiedzione. Fenomenalne majtki Brazilian Knickers! (uwaga na spory rozmiar – osobom obeznanym z brytyjską rozmiarówką majtkową polecam wziąć rozmiar mniejsze – na pewno się zmieścicie). Urokliwy zestaw, który warto mieć w szufladzie i wkładać od czasu do czasu, ciesząc się kolorem. Trwałość ocenię po dłuższym czasie – wcześniejsze doświadczenia z tą marką każą mieć nadzieję na kolejną rzecz nie do zdarcia. Na zakończenie znów mam ochotę podkreślić kwestię estetyki – ten stanik ma w sobie „to coś”! Wybaczam mu marszczącą się koronkę – ma według mnie więcej uroku niż niejedno porządne, gładkie, praktyczne wykończenie.

[fotka: Marks&Spencer]

Może ci się spodobać