WPlebiscyty

Stanikowi specjaliści: Najlepszy Bezramiączkowiec. Zbieramy kandydatury!

Nadszedł czas, by zabrać się do realizacji wielkiego plebiscytowego planu, który mi kiedyś zasugerowałyście. Do tej pory głosowałyśmy na Kusidełka i Wygodniczki, wybierając te najwygodniejsze i najpiękniejsze z całości bieliźnianej oferty (a właściwie jej wycinka spełniającego nasze wyśrubowane kryteria rozmiarowe :). Sądzę jednak, że wielkość rynku i nasza jego znajomość doszły już do takiego poziomu, że możemy spojrzeć nań z bardziej „wyspecjalizowanego” punktu widzenia.

Biustonosz niejedno ma imię – typów staników jest wiele i niemal każdy z nich doczekał się już swoich przedstawicieli w ofercie producentów pełniejszych zakresów rozmiarów. Nie wszystkie działy są jednak równie licznie i dobrze reprezentowane. Warto więc wyróżnić tych, którzy najlepiej radzą sobie z poszczególnymi „zadaniami specjalnymi” oraz najszybciej się rozwijają.

Debeściaki

Tak powstał pomysł na cykl plebiscytów, w których oceniałybyśmy „specjalistów”: straplessy, biustonosze sportowe, do karmienia, gładkie t-shirt bras, plunge’e, bezfiszbinowce i tak dalej (chętnie powitam kolejne pomysły). W mojej głowie projekt ten funkcjonuje pod kryptonimem „Stanikowe Oskary”, jednak reakcje amerykańskiej Akademii w podobnych przypadkach jakby odrobinę zniechęciły mnie do zastosowania tej nazwy 🙂 A może Wy wpadniecie na lepszy pomysł? Jak nazwać cykl głosowań na Stanikowe Debeściaki? I jak powinna prezentować się wirtualna statuetka wręczana zwycięzcom? 🙂

Bezramiączkowce na start

Z uwagi na porę roku sprzyjającą dekoltowaniu i odsłanianiu, postanowiłam zacząć od straplessów, czyli staników bez ramiączek bądź z ramiączkami odpinanymi (UWAGA: nie bierzemy tu pod uwagę wszystkich staników, których ramiączka dają się odpinać i przepinać, lecz tylko takie, które mogą być noszone całkowicie bez ramiączek).

Drugi powód, dla którego bezramiączkowce wydają mi się warte jak najszybszego wyróżnienia, jest taki, że przez wiele lat zrzucenie ramiączek było niespełnionym marzeniem moim i wielu innych biuściastych, dla których takich biustonoszy w ogóle nie produkowano. W ostatnich latach zaszła tu jednak olbrzymia zmiana: dziś straplessy w nieobsługiwanych wcześniej zakresach rozmiarowych produkuje już wiele firm, a zakresy te, choć wciąż skąpe, jednak powoli się powiększają. Dla mnie wyzwolenie od ramiączek miało wymiar nieomalże symboliczny, mimo że wcale często nie noszę straplessów i z ramiączkami jest mi generalnie dużo wygodniej. Przypuszczam jednak, że są wśród Was osoby, które właśnie w ostatnich latach miały tego typu biustonosz na sobie po raz pierwszy.

Pamiętam też o tym, że nie wszystkie biusty mogą nosić bezramiączkowce. Dla największych miseczek, zwłaszcza przy niewielkich obwodach pod biustem, nadal nie istnieją odpowiednie konstrukcje ani modele. Rzeczą dyskusyjną jest, czy każdy biust da się podtrzymać bez pomocy ramiączek.

Kategorie rozmiarowe

Ponieważ zakresy rozmiarów produkowanych bezramiączkowców są dużo bardziej okrojone niż w przypadku zwykłych biustonoszy, postanowiłam wprowadzić tylko cztery kategorie.

Ograniczenie dotyczy przede wszystkim górnej części tabeli, czyli miseczek powyżej G. Rozmiar ten zaczął być przekraczany od bardzo niedawna. Dlatego zdecydowałam się ostatnią kategorię zatytułować „G+” – sądzę bowiem, że modele dostępne do miseczki GG w straplessach zasługują na możliwość grania w oddzielnej kategorii. Z kolei wprowadzenie kolejnych, wyższych kategorii niestety spowodowałoby, że nie miałybyśmy w czym wybierać.

Najlepsze Bezramiączkowce będziemy więc wybierać w następujących kategoriach:

60-65 A-C: Adresowana jest do posiadaczek drobniejszych biustów, noszących miseczki AA, A, B i C. Miseczki D zapraszam już do kolejnej kategorii. Nie chodzi tu jednak o powszechnie dostępne rozmiary typu 70A czy 75B – warunkiem dopuszczenia danego modelu do plebiscytu jest obecność w nim rozmiarów obwodów 65 i/lub 60 (UK 30 i/lub 28).

D-G: Kategoria ta obejmuje najliczniej reprezentowany zakres rozmiarów straplessów D+, czyli miseczki od D do G włącznie.

GG+: Kategoria ta obejmuje rozmiary powyżej miseczki G, czyli GG, H i więcej. Warto tu zgłaszać modele przekraczające G-ranicę.

85+, czyli kategoria XL. Można zgłaszać do niej modele, które produkowane są w rozmiarach obwodów większych od 85 (brytyjskie 38) oraz spełniają wymagania miseczkowe całego plebiscytu (wymienione niżej). Oobwód 85 jest popularną granicą, na której kończy się zakres rozmiarowy wielu biustonoszy, w tym także straplessów. Dlatego chcę wyróżnić marki i modele, które zaspokajają potrzeby kobiet z większym obwodem pod biustem. Walczymy w ten sposób z tzw. dyskryminacją dziewięćdziesiątek przez producentów D+. Sądzę, że to ważne, by jak najczęściej oddawać głos tej grupie.

Kryteria kwalifikacyjne

Do plebiscytu nie zakwalifikują się modele:

  • produkowane w zakresie miseczek A-D lub mniejszym i bez dostępnych obwodów zaczynających się cyfrą 6 (czyli 65 i 60)
  • te, które produkowane są w rozmiarówce brytyjskiej i nie przekraczają miseczki brytyjskiej F (nie dotyczy kategorii A-C)
  • te, które produkowane są w rozmiarówce europejskiej i nie przekraczają miseczki europejskiej G (nie dotyczy kategorii A-C).

Za podstawowy system rozmiarów, według którego kwalifikujemy modele do kategorii, przyjmujemy system rozmiarów brytyjskich (inne systemy przeliczamy na brytyjski) – ponieważ wciąż zdecydowanie najwięcej bielizny D+ pochodzi ze Zjednoczonego Królestwa.

Ograniczeń czasowo-sezonowych brak – możemy zgłaszać modele zarówno z obecnych, jak i dawnych kolekcji. Być może istnieją konstrukcje czy inne cechy starszych modeli, które warto wyróżnić.

Kolory

Bezramiączkowce to biustonosze wyjątkowo nieurozmaicone kolorystycznie. Właściwie nasz banner plebiscytowy powinien wyglądać tak:

Zdaję sobie sprawę z faktu, że poza odcieniami beżu, kremu, kości słoniowej oraz nieśmiertelnej czerni i bieli nie możemy liczyć na zbyt wiele barw, dlatego tym chętniej powitam wszelkie wyjątki… jeśli tylko istnieją.

 

Jak zgłosić kandydata?

Ponieważ liczba bezramiączkowych modeli jest dość ograniczona, nie domagam się, by zgłaszać tylko te, które zna się niejako osobiście 🙂 Będę o to prosiła, lecz dopiero przy głosowaniu. Tak więc – zgłaszajcie po prostu wszystkie modele, o jakich wiecie i sądzicie, że warto je ocenić, oraz które spełniają kryteria podane wyżej.

Zgłoszenie powinno zawierać:

  • kategorię rozmiarową, w której zgłaszamy danego bezramiączkowca (np. D-G czy 85+)
  • markę, nazwę modelu, wersję kolorystyczną (zwłaszcza jeśli nie zawiera się ona w trójce czerń-biel-beż)
  • w przypadku mniej znanych modeli – ucieszę się z linku do zdjęcia w sklepie internetowym bądź na stronie producenta.

Przykładowe zgłoszenie: „Kategoria: GG+, Freya Taylor, kolor czarny”.

Zgłoszenia zbieram w komentarzach do tej notki!

Do kiedy zgłaszamy, kiedy głosujemy?

Ponieważ głosowanie chciałabym zorganizować 30 lipca, byłabym wdzięczna za dostarczenie Waszych typów do piątku 27 lipca. Ponieważ potencjalnych graczy nie jest niestety wielu – ufam, że spokojnie się wyrobimy 🙂

Patronat i konkurs

Jak zapewne zauważyłyście, na bannerze plebiscytowym widnieje logo sklepu Intimo4You (który, nawiasem mówiąc, ma w ofercie bezramiączkowce spełniające kryteria kwalifikacyjne :)) To nasz patron i fundator nagród w małym konkursie, który ogłosimy razem z głosowaniem. Będzie on tematycznie związany z plebiscytem i przeznaczony specjalnie i wyłącznie dla głosujących 🙂 Nic jednak nie zdradzę, póki nie ogłosimy głosowania, a do tego niezbędne są Wasze kandydatury. A więc czekamy na Najlepsze Bezramiączkowce!

[W bannerze plebiscytowym wykorzystałam zdjęcie biustonosza Panache Porcelain Moulded Strapless]

Może ci się spodobać