WPlebiscyty

Zwycięstwo szkarłatnych kusicielek! – wybory Kusidełka 2008 rozstrzygnięte

Kilka dni temu zakończyłyśmy głosowanie w tegorocznych wyborach najbardziej uwodzicielskiego stanika roku. W wyborach brało udział aż 56 kuszących modeli w dwóch kategoriach. Warunkiem dopuszczenia do konkursu była atrakcyjność wizualna połączona z szerokim wyborem rozmiarów. Pokazałyśmy, że nie tylko nie przepadamy za workowatymi „namiotami w brudnym beżu”, lecz także znajdujemy odpowiednie do naszych upodobań modele w ofercie niektórych marek bieliźniarskich. Zachęcamy więc producentów i sklepy: oferujcie nam kusidełka!

Porządek na podium zwycięzców (zwyciężczyń) wprawdzie nie jest już tajemnicą, ale wynik domaga się oficjalnego ogłoszenia 🙂

W kategorii D-G największą liczbę głosów uzyskała Antoinette marki Masquerade w wersji czarno-czerwonej, a w kategorii G+ – Sienna marki Panache, również w uwodzicielskim zestawieniu czerni i szkarłatu. Gratulacje dla zwyciężczyń oraz ich dumnych posiadaczek! 🙂

Obydwie kusicielki wygrały miażdżącą przewagą głosów: Antoinette otrzymała 151 głosów, Sienna – 115. W zestawieniu sporządzonym bez podziału na kolory oba modele – Antoinette i Sienna – uzyskały jeszcze większą przewagę nad wszystkimi konkurentkami (odpowiednio: aż 267 i 157 głosów)!

Trochę statystyk

W sumie w wyborach oddano aż 1404 głosy: 847 w kategorii D-G i 557 w kategorii G+. Niektóre z Was głosowały zapewe w obu kategoriach, liczba uczestników wyborów nie jest więc prostą sumą oddanych głosów. Mimo to – o ile oczywiście spełniony został warunek jednorazowego głosowania w jednej sondzie – wzrost frekwencji w porównianiu z zeszłym rokiem jest wyraźny. W zeszłorocznych wyborach Kusidełka Wszech Czasów oddano, hmm, około 400 głosów (trudno mi sprawdzić dokładną liczbę z powodu awarii serwera z sondami :))

Wyniki Kategorii D-G

Pierwsza dziesiątka:

 1. Masquerade Antoinette czarno-czerwona – 151 głosów
 2. Masquerade Antoinette wrzosowa – 66 głosów 
 3. Masquerade Antoinette czarno-kremowa – 50 głosów
 4. Masquerade Coquette czarno-turkusowa – 48 głosów
 5. Panache Sienna czarno-czerwona – 45 głosów
 6. Masquerade Hestia strapless czarna – 42 głosy
 7. Milena Flamenco czarno-czerwone – 41 głosów
 8. Freya Eleanor raisin (brązowa) – 40 głosów
 9. Avocado Creole czarny – 38 głosów
 10. Masquerade Aragon – turkusowo-brązowy – 36 głosów

Pierwsza dziesiątka modeli D-G (po zsumowaniu poszczególnych wersji kolorystycznych):


 1. Masquerade Antoinette – 267 głosów
 2. Freya Eleanor – 74 głosy
 3. Masquerade Aragon – 67 głosów
 4. Panache Sienna – 55 głosów
 5. Masquerade Coquette – 48 głosów
 6. Masquerade Hestia strapless – 42 głosy
 7. Milena Flamenco – 41 głosów
 8. Avocado Creole – 38 głosów
 9. Masquerade Casablanca – 35 głosów
 10. Freya Arabella – 34 głosy

Ranking marek D-G:

 1. Masquerade – 478 głosów
 2. Freya – 158 głosów
 3. Panache – 55 głosów
 4. Milena – 41 głosów
 5. Avocado – 38 głosów
 6. Miss Mandalay – 28 głosów
 7. Fauve – 25 głosów
 8. Ruby Pink – 13 głosów
 9. Curvy Kate, Fantasie, Pour Moi? – 2 głosy

Wyniki kategorii G+

Pierwsza dziesiątka G+:

 1. Panache Sienna czarno-czerwona -115 głosów
 2. Freya Greta czarna – 38 głosów
 3. Freya Eleanor oliwkowa – 30 głosów
 4. Panache Confetti czarny – 28 głosów
 5. Kalyani Gypsy czarny – 27 głosów
 6. Freya Arabella noir (czarno-różowo-pomarańczowa) – 26 głosów
 7. Panache Sienna czarno-turkusowa  – 26 głosów
 8. Miss Mandalay Paris czerwona – 25 głosów        
 9. Freya Arabella czarno-różowa klasyczna – 23 głosy           
 10. Greya Eleanor raisin (brązowa) – 23 głosy

Pierwsza dziesiątka modeli G+ (po zsumowaniu poszczególnych wersji kolorystycznych):

 1. Panache Sienna – 157 głosów
 2. Freya Arabella – 60 głosów
 3. Freya Eleanor = Curvy Kate Emily – 53 głosy
 4. Freya Greta – 38 głosów
 5. Panache Confetti – 28 głosów
 6. Kalyani Gypsy – 27 głosów
 7. Miss Mandalay Paris – 25 głosów
 8. Panache Ariza – 20 głosów
 9. Avocado Kioto – 16 głosów
 10. Curvy Kate Princess – 14 głosów


Ranking marek G+:

 1. Panache – 218
 2. Freya – 164
 3. Curvy Kate – 53
 4. Kalyani – 37
 5. Miss Mandalay – 25
 6. Avocado – 17
 7. Fantasie – 11
 8. Ruby Pink – 9
 9. Fauve – 8

Spostrzeżenia i wnioski

Zachęcam do snucia refleksji na temat powyższych wyników 🙂

Nie ulega wątpliwości, że czarne koronki oraz żywe kolory przypadają nam do gustu. Wyjątkiem jest wrzosowo-kremowa Antoinette Masquerade, która zajęła drugie miejsce w kategorii D-G.

W tejże kategorii obserwujemy ogromną przewagę marki Masquerade, której modele uzyskały 478 głosów (drugie miejsce – Freya – 158 głosów). Marka ta jest dziełem Panache – zwróćmy uwagę, że obie zwyciężczynie wyborów są produktami właśnie tej firmy. Na drugim miejscu w obu kategoriach znalazła się Freya, autorka półprzejrzystych Arabelli (Arabella wciąż trzyma się mocno!) i Eleanorek, a także Grety, która zachwyciła wyborczynie kategorii G+ (czwarte miejsce w tej kategorii). Wśród G-plusów poczesne miejsce zajmuje Curvy Kate (pozycja trzecia, za Panache i Freyą), marka, której twórcy kładą nacisk na duży wybór rozmiarów i żywe kolory. Wyraźnie zaś brakuje w tej kategorii bielizny w stylu Masquerade – biustonoszy usztywnianych i mocno eksponujących biust. Muszą G-plus-biustom wystarczyć przejrzystości i żywe kolory. Niecierpliwie czekamy na powiększenie zakresu rozmiarów Masquerade bądź pojawienie się nowej marki w tym zakresie rozmiarowym. Może będzie to zapowiadania kolekcja Curvy Kate – Showgirl?

Mimo wszystko uważam, że w porównaniu z zeszłoroczną sytuacją rynkową poprawa jest widoczna. Wątpię, czy rok temu udałoby się w ogóle stworzyć tak długą listę sensownych kandydatur, zwłaszcza w kategorii G+.

Zwraca uwagę praktyczna nieobecność polskich marek wśród Kusidełek. W przypadku większości z nich problem stanowi bardzo mały zakres rozmiarów, co eliminuje je z konkursu (warunek wstępny – zakres rozmiarów przynajmniej do brytyjskiego G, czyli polskiego J). Na prośbę zgłaszających kandydatury uczyniłam jeden wyjątek dla marki Milena, które bielizna zdobyła ostatnio pewne uznanie wśród pań o wąskich obwodach pod biustem (model Flamenco, siódme miejsce w kategorii D-G, doprowadzono do polskiej miseczki I w wąskich obwodach pod biustem). Do wyborów zgłoszono jedynie dwie kandydatury marki Avocado, Creole i Kioto, które zajęły końcowe miejsca w pierwszej dziesiątce. W trakcie głosowania w ramach możliwości oddania głosu na model nieujęty na liście padł także jeden głos na model Orient Express.

Zastanawia słaba reprezentacja Fantasie, na której bieliznę oddano tylko kilkanaście głosów – powodem małej popularności tej marki  jest zapewne niezbyt wieczorowa, konserwatywna stylistyka i wysokie ceny, nad czym, jako miłośniczka jakości tej bielizny, ubolewam. Nieco lepiej, choć też słabo wypadła Fauve – w sumie 28 głosów. W porównaniu z nimi lepiej radzi sobie prężnie rozwijająca się (choć wciąż rzadko wychodząca poza zakres D-G) Miss Mandalay – 53 głosy.

Jestem też nieco zawiedziona słabą pozycją młodych marek DD+, Ruby Pink (22 głosy) i Pour Moi (2 głosy). Zwłaszcza Ruby Pink wykazuje potencjał rozwojowy w kusidełkowym kierunku 🙂 Być może za rok sytuacja ulegnie zmianie.

Nie podjęłam się na razie systematycznego sumowania punktacji z obu kategorii, choć być może powstałyby w ten sposób kolejne ciekawe zestawienia.

Dziękując wyborcom za oddane głosy, zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami. Czy coś zaskoczyło Was w wynikach? Jakich Kusidełek brakuje nam najbardziej? Na co chciałybyście głosować za rok?

[Na zakończenie – dla przypomnienia, zdjęcia wszystkich kandydatur: kategoria D-G, kategoria G+.]

[Zdjęcia zwyciężczyń – So Chic!, dystrybutor marki Panache w Polsce]

Może ci się spodobać