WPlebiscyty

Kusidełka 2009 w kategoriach DD-G i GG-J: ametyst, turkus i stare złoto

Czas na drugą część wyników plebiscytu na najbardziej kuszący stanik 2009 roku – tym razem zaprezentujemy zwycięzców kategorii DD-G i GG-J, wyłonionych na podstawie powtórzonego głosowania. Pierwsza z nich była najliczniej obsadzoną kategorią w plebiscycie (60 kandydatów), GG-J natomiast znalazła się na trzecim miejscu (26 kandydatów – w kategoriach A-D i JJ+ startowało odpowiednio 27 i 9 kandydatów). Konkurencja była zażarta, zwłaszcza w zakresie DD-G, w którym oferta firm bieliźniarskich spełniających kryteria konkursowe pozostaje nadal zdecydowanie najbogatsza.


Laureaci plebiscytu na najbardziej kuszący biustonosz w kategorii DD-G to:

1. Masquerade – Maia, kolor śliwkowy

2. Masquerade – Georgiana, kolor turkusowy

3. Avocado – Soir de Paris

Kolejne pozycje zdobyli:

4. Ewa Michalak – Plunge Bakłażan

5. Masquerade – Antoinette, kolor turkusowy

6. Freya – Arabella, kolor cassis

zestawieniu modeli (po zsumowaniu głosów, które padły na poszczególne kolory i wzory jednego modelu) prowadzą:

1. Masquerade – Maia

2. Ewa Michalak – Plunge

3. Masquerade – Georgiana

Jeśli zsumujemy głosy na wszystkie modele Ewy Michalak, identyczne konstrukcyjnie, lecz różniące się designem (czyli Plunge w różnych kolorach, a także Mchy i Plisowane), zestawienie to przyjmie postać:

1. Ewa Michalak – plunge

2. Masquerade – Maia

3. Masquerade – Georgiana

A oto trzy najpopularniejsze marki w kategorii:

1. Masquerade

2. Ewa Michalak

3. Avocado

Na kolejnych pozycjach znalazły się (z niewiele niższą niż Avocado liczbą głosów): Curvy Kate Showgirl i Freya, dalej uplasowała się Fauve.

Kategoria DD-G, podobnie jak w zeszłorocznym plebiscycie, należała do marki Masquerade i jej usztywnianych half-cupów – wśród pierwszej szóstki Kusidełek znalazły się aż trzy Maskaradki, a w rankingu marek ich przewaga była miażdżąca (zebrały ponaddwukrotnie więcej głosów od Ewy Michalak, która znalazła się na drugim miejscu, a w plebiscycie startowało ich aż osiemnaście).

Z radością jednak odnotowuję, że w ciągu ostatniego roku Maskaradkom (które, jak pamiętamy, całkowicie zdominowały Kusidełko 2008 w kategorii D-G) wyrosły dwie poważne konkurentki, obydwie z naszego kraju: Ewa Michalak oraz Avocado. Silnej pozycji Ewy chyba nie trzeba już komentować – jej znakomicie skonstruowane plandże na Kusidełka nadają się doskonale (choć ja wciąż mam nadzieję na więcej, jeśli chodzi o design i materiały). Gratulacje należą się tym bardziej, że zeszłoroczna turkusowo-ametystowa kolekcja Masquerade była wyjątkowo udana.

Biustonosz Avocado zaś w zeszłym roku uplasował się dopiero na dziewiątej pozycji, by w tym wskoczyć na trzecią – przypuszczam, że postępy w rankingu zawdzięczamy wprowadzeniu atrakcyjniejszych kolorów i subtelniejszych wzorów. Widać, że polskie firmy bieliźniarskie stają się coraz silniejszą konkurencją dla brytyjskich.


Cieszy mnie również wysoka pozycja fioletowej Arabelli marki Freya, jednej z moich ulubionych kandydatek (choć głosowałam na również fioletową Maskaradkę Maię). W rankingu marek Freya jednak znalazła się dopiero na piątym miejscu, za zeszłoroczną debiutantką Curvy Kate Showgirl. Druga pod względem popularności Freyka, Eleanor w kolorze ruby, zajęła dopiero szesnaste miejsce. Smuci mnie też brak powodzenia marki Fauve, którą bardzo cenię za design i doskonałą jakość, a która znalazła się na szóstej pozycji. Mam nadzieję, że kolejny rok przyniesie jej większą dostępność w polskich sklepach i co za tym idzie, popularność.

Abstrahując jednak od marek i konkretnych modeli – podobnie jak w poprzednich kategoriach, tak i tu daje się zauważyć duże powodzenie usztywnianych half-cupów i plandży, przy stosunkowo małej liczbie biustonoszy miękkich (tylko dwa w pierwszej szóstce). Nie da się ukryć, że wymarzony kształt jabłuszek najłatwiej osiągnąć w usztywnianych pół-miseczkach, ja jednak cenię sobie również seksowne przezroczystości i miękkie koronki. Sądzę, że jest ich na rynku stanowczo zbyt mało. Życzyłabym sobie większej ekspansji producentów miękkich Kusidełek, czy będą to marki polskie, czy brytyjskie.


Laureaci plebiscytu na najbardziej kuszący biustonosz w kategorii GG-J to:

1. Panache – Confetti czarno-złoty

2. Curvy Kate Showgirl – Tease Me czarno-różowy

3. Avocado – Creole,  kolor stare złoto

Kolejne pozycje zdobyli:

4. Ewa Michalak – Plunge Bakłażan

5. Ewa Michalak – plunge Mech turkusowy

6. Panache – Ariza turkusowy

zestawieniu modeli (po zsumowaniu głosów, które padły na poszczególne kolory i wzory jednego modelu) prowadzą:

1. Ewa Michalak – Plunge

2. Cleo – George

3. Ewa Michalak – plunge Mech

Po zsumowaniu głosów na wszystkie modele Ewy Michalak (identyczne konstrukcyjnie), otrzymamy następujący wynik:

1. Ewa Michalak – plunge

2. Cleo – George

3. Panache – Confetti

 

A oto trzy najpopularniejsze marki w kategorii:

1. Ewa Michalak

2. Panache Superbra

3. Cleo

Kolejne pozycje zajęły Avocado, Curvy Kate Showgirl i Freya.

Mimo pierwszego miejsca Confetti na głównym podium, w kategorii GG-J to Ewa Michalak wysunęła się na zdecydowane prowadzenie w zestawieniu modeli, a także w rankingu marek, zdobywając niemal dwukrotnie więcej głosów od swojego głównego konkurenta Panache Superbra. Wyniki tej kategorii prezentują się jednak bardziej różnorodnie niż w przypadku DD-G: w pierwszej szóstce znalazły się aż trzy miękkie balkonetki, jeden usztywniany half-cup i dwa plandże. Wynika to, jak sądzę, przede wszystkim z braku marki Masquerade w tej kategorii. Maskaradki ciągle bowiem nie przekraczają miseczki G.

Nie ulega wątpliwości, że w całym rankingu Kusidełek najpoważniejszą konkurentką dla Masquerade jest Ewa Michalak, która wszędzie tam, gdzie nie sięgają wpływy tej marki, zdobywa wśród stanikomaniaczek niezwykle silną pozycję.

Warto zwrócić uwagę na smutny fakt, że do kategorii GG-J zgłoszono ponad dwukrotnie mniej kandydatów, niż do DD-G. Wynika to, rzecz jasna, z niedostatku biustonoszy w tych rozmiarach na rynku. Zakres ten w porównaniu z DD-G wciąż pozostaje słabo zagospodarowaną niszą i nietrudno przewidzieć, że każdy, kto wejdzie w nią w sposób skuteczny, ma olbrzymie szanse na uzyskanie przewagi nad konkurencją – której wady (nieudane konstrukcje, uboższa estetyka) już znamy. Nosicielki miseczek GG i większych czekają na dobrze skrojone i kuszące biustonosze!

Wschodzącą gwiazdą GG+, obok Ewy Michalak, stała się brytyjska marka Curvy Kate Showgirl, która debiutowała latem zeszłego roku i weszła w pierwszej kolejności właśnie na polski rynek. Tease Me i Thrill Me, half-cupy do miseczki J, są dostępne w wielu naszych sklepach. Konstrukcję tych biustonoszy uważam za udaną, żeby jednak Showgirl stała się GG-plusową Masquerade, przydałby się nieco bardziej wyrafinowany i różnorodny design.


Na uwagę zasługuje także Cleo, również zeszłoroczny debiut, którego miękkie balkonetki George zdobyły sporo zwolenniczek ze względu na udany krój i rozmiary do J. Dżordżom (które osobiście cenię) daleko jednak do wyglądu prawdziwych Kusidełek – przydałyby się choćby bardziej zdecydowane barwy.

Freya znowu smuci niską pozycją (ósme miejsce dla czerwonej Eleanor) – znaczy to bez wątpienia, że GG-plusowe wersje Freyowych balkonetek nie spełniają naszych wymagań estetycznych ani konstrukcyjnych. Freyo, popraw się! Może kolejna kolekcja przyniesie pozytywne zmiany? Fauve zaś jest w tej kategorii całkowicie nieobecna.

 

Podsumowanie

Przy okazji Kusidełka zdałam sobie silnie sprawę z tego, jak bardzo zróżnicowany jest rynek biustonoszy w tak zwanym rozszerzonym zakresie rozmiarów, w zależności od… no właśnie, rozmiaru. Bardzo wydatnie pokazał to podział na cztery kategorie, w którym zakres DD-G bije na głowę wszystkie pozostałe pod względem bogactwa oferty.

Jedyną marką o znaczącej pozycji we wszystkich kategoriach jednocześnie jest… Ewa Michalak. Monopol brytyjskich producentów na Kusidełko skończył się, wciąż jednak ich pozycja na rynku jest bardzo silna i biorąc pod uwagę coraz większą dostępność ich produktów w polskich sklepach, a także pojawianie się coraz to nowych ciekawych marek (Showgirl, Cleo, Pour Moi…), będzie nadal rosła. Czy polskie marki będą skutecznie gonić Brytyjczyków, dostarczając nam coraz lepiej skonstruowanych i dopracowanych estetycznie staników? Kto wreszcie skutecznie zaspokoi potrzeby nosicielek miseczek GG+?

Tymczasem rzućmy jeszcze raz okiem na najbardziej kuszące z Kusidełek! Czy macie je w swoich szufladach? Czy Waszym zdaniem łatwo je kupić w Polsce?

Na zakończenie serdecznie dziękuję wszystkim biorącym udział w Kusidełku za zgłaszanie kandydatur, oddawanie głosów i komentowanie wyników. Nie traćcie zapału! Albowiem już niedługo postaram się zorganizować kolejny plebiscyt, w którym będzie się liczyć nie tyle uwodzicielski wygląd, co praktyczny komfort codzienny. Ciekawe, kto wygra…

Może ci się spodobać